Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 kwietnia 2024 r., imieniny Klaudiusza, Marzeny



Ciotka Klotka w Wyszkowie

(Zam: 05.07.2012 r., godz. 11.28)

Starsi z pewnością pamiętają telewizyjny program dla dzieci „Tik-Tak”. Jakiś czas temu wyszkowska biblioteka gościła związanego z nim Andrzeja Grabowskiego, 15 czerwca przyjęła Ewę Chotomską, również znaną z tego programu.

Ewa Chotomska jest córką znanej poetki Wandy Chotomskiej. Z pisaniem dla dzieci do czynienia miała właściwie od zawsze, wraz z mamą bawiły się w składanie rymów. Powszechnie znana jako Ciotka Klotka z „Tik-taka”, jest również reżyserką i scenarzystką. Występowała w nim przez 17 lat (nagrano około sześciuset odcinków). Inne programy dla dzieci, z którymi jest związana, to „Budzik” i „Jedyneczka”. Wraz z Andrzejem Grabowskim założyła w 1983 r. dziecięcy zespół „Fasolki”. Chotomska pisze teksty do ich piosenek, dotąd powstało ich około trzystu, to ona napisała słowa takich piosenek, jak „Szczotka, pasta” czy „Mydło lubi zabawę”, znanych i lubianych od lat przez dzieci w całej Polsce. Ewa Chotomska ma to szczęście, że jej zawód jest jednocześnie jej pasją. Wyznała, że bardzo lubi pisać dla najmłodszych i z nimi pracować. Ze zgromadzonymi w bibliotece dziećmi bawiła się w zgadywanki i układanie rymów.
Ewa Chotomska brała udział we wręczeniu nagród w konkursie plastycznym „Marzenie Dziecka”, ogłoszonym w ramach projektu „Biblioteka Akademią Aktywności”. Adresowany był do osób niepełnosprawnych w wieku 6-18 lat z ośrodków szkolno-wychowawczych i placówek terapeutycznych z całego powiatu wyszkowskiego, trwał od 16 kwietnia do końca maja. Ogłoszono go z okazji Roku Janusza Korczaka. Tak jak Janusz Korczak zachęcał dzieci do marzeń o dobrym, szczęśliwym życiu, tak biblioteka zachęcała czytelników do przelania ich na papier, a także zaprezentowania talentów plastycznych, do wyjścia na zewnątrz ze swoją niepełnosprawnością. Wpłynęło ponad 30 prac, organizatorki konkursu cieszą się, że osoby niepełnosprawne nie musiały rywalizować ze zdrowymi i tym samym więcej z nich zdobyło nagrody. Komisja, w skład której wchodziły: Katarzyna Słowikowska-Osik, Elżbieta Kwaśniewska, Ewa Ciok i Marta Gołębiewska, przyznała nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. W pierwszej, do 10 lat, I miejsce przyznano Jarkowi Olkowskiemu z Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku za pracę „Chciałbym zostać pilotem” (opiekun Mariola Leśnik), II miejsce zajęła Wiktoria Szulkowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie (opiekun Marzena Szulc). W kategorii powyżej 10 lat zwyciężył Mateusz Młynarski z marzeniem „Cisza to wolność – o tym marzę” z Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku (opiekun Marzena Sokołowska), II miejsce zajął Marek Mróz z tej samej placówki z pracą „Gdyby tak pofrunąć jak ptak” (opiekun Marzena Sokołowska), III miejsce zdobył Krystian Dębski ze szkoły w Gaju i jego marzenie o podróży dookoła świata (opiekun Edyta Walaszek). Przyznano dwa wyróżnienia: dla Damiana Piątkowskiego za „Lot balonem” (opiekun Anna Piątkowska) i Rafała Śliwki (opiekun Marzena Szulc), obu ze SOS-W w Wyszkowie.
E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta