Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 marca 2023 r., imieniny Amelii, DobromiraSzykują się zwolnienia

(Zam: 21.06.2012 r., godz. 11.53)

PZU planuje zwolnienia grupowe, które dotkną również wyszkowski oddział. Taką informację otrzymał Powiatowy Urząd Pracy. Na razie jednak nie wiadomo, ile osób zostanie bez pracy i kiedy rozpoczną się zwolnienia.

- Otrzymaliśmy krótką informację o tym, że PZU będzie zwalniać. Myślę, że w przyszłym miesiącu dowiemy się czegoś więcej – komentuje dyrektor PUP Grażyna Polak.
Po informacji Powiatowego Urzędu Pracy próbowaliśmy dowiedzieć się czegoś więcej u samego źródła. Zapytaliśmy, ile osób zostanie zwolnionych i w jakim czasie, jaka jest przyczyna zwolnień, czy mają one wymiar formalny i związane są ze zmianą zasad zatrudniania czy wiążą się z ogólną redukcją pracowników?
Rzecznik prasowy PZU poinformował nas jednak, że nie może odpowiedzieć na postawione pytania, bowiem nie ma jeszcze informacji o planach ewentualnych zwolnień w Wyszkowie.
W ostatnim czasie w PZU SA i PZU Życie SA były podejmowane decyzje objęte reżimem zwolnień grupowych i koniecznością zastosowania odpowiednich procedur.
PZU SA i PZU Życie SA podjęły bowiem decyzję o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych w obu spółkach. Ruch ten ma wymiar wyłącznie formalny i wiąże się z zamiarem zmiany umów o pracę wszystkich pracowników. Jest to konsekwencją wypowiedzenia Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy dla PZU SA oraz PZU Życie SA.
Procedura zwolnień grupowych nie jest związana z redukcją zatrudnienia ani z obniżką wynagrodzeń zasadniczych, a zaproponowane przez pracodawców zmiany dostosowują jedynie system wynagrodzeń w Grupie PZU do standardów rynkowych i mają na celu skuteczniejsze motywowanie pracowników.

Po wypowiedzeniu ZUZP dostosowanie warunków wynagradzania pracowników do nowych zasad wymaga zmiany umowy o pracę każdego pracownika. Ponieważ proces dostosowywania umów o pracę dotyczy ok. 12 tys. pracowników zatrudnionych w PZU SA i PZU Życie SA, istnieje możliwość, iż więcej niż 29 osób w ciągu 30 dni, w każdej ze spółek może nie przyjąć nowych warunków wynagradzania. Nakłada to na pracodawcę obowiązek wszczęcia procesu zwolnień grupowych.
Po zakończeniu konsultacji w procesie zwolnień grupowych, każdy pracownik PZU SA i PZU Życie SA otrzyma propozycję zawarcia porozumienia zmieniającego jego indywidualne warunki wynagradzania. Wszystkim pracownikom, którzy odmówią zawarcia porozumienia zmieniającego zostaną wręczone wypowiedzenia. Pracownik może nie przyjąć zaproponowanych nowych warunków wynagrodzenia, czego skutkiem będzie definitywne rozwiązanie umowy o pracę w terminie indywidualnego okresu wypowiedzenia, z gwarantowaną w takich przypadkach odprawą. Podczas planowanego procesu żaden z pracowników nie otrzyma propozycji zmiany wynagrodzenia zasadniczego. Nowa umowa będzie się różnić jedynie zawartymi w niej zapisami dotyczącymi innych składników wynagradzania, w szczególności wyższej premii. O planowanych działaniach poinformowane zostały zakładowe organizacje związkowe oraz Powiatowe Urzędy Pracy.

I.S.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl