Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 12 czerwca 2021 r., imieniny Jana, Onufrego

Listy otwarty w sprawie liceów

Ikona
(Zam: 30.05.2012 r., godz. 11.57)

Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Władysław Klimaszewski polemizuje z prezesem lokalnych struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego Maciejem Wójcikiem, który skrytykował szkolnictwo ponadgimnazjalne na naszym terenie.

Maciej Wójcik przedstawił swoją opinię podczas sesji Rady Powiatu miesiąc temu. Skrytykował nadmierną, jego zdaniem, liczbę liceów ogólnokształcących.
Poniżej przedstawiamy list otwarty Władysława Klimaszewskiego.
***
Prezes Maciej Wójcik
Członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego
Związku Nauczycielstwa Polskiego
w Wyszkowie

LIST OTWARTY
W trakcie XX sesji Rady Powiatu w Wyszkowie zabierając głos Pan Prezes, przedstawiając opinię członków ZNP, bo w takim charakterze występował, wypowiedział następujące zdanie: „Przy takiej polityce oświatowej mamy do czynienia z dużym marnotrawstwem pieniędzy , gdyż „produkujemy” nic niepotrafiących absolwentów LO, dla których, niestety, nie ma miejsca na rynku pracy. Tylko niewielka ich część ukończy w przyszłości dobre szkoły wyższe uzyskując w konsekwencji dobrą pracę”.
Pragnę wyrazić swój głęboki sprzeciw przeciwko takiemu stwierdzeniu. Szczególnie przeciwko ocenie wyrażonej słowami: „nic nie potrafiących absolwentów LO” . Przypomnę Panu Prezesowi i członkom Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP, że według ogólnopolskiego rankingów liceów właśnie I Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Wyszkowie, którego uczniami byli ci „nic nie potrafiący absolwenci”, zajmuje w województwie mazowieckim w roku 2010 miejsce 28, w 2011 miejsce 84, w roku 2012 miejsce 76, że w ostatnich pięciu latach 7 z tych „nic nie potrafiących” uczniów i absolwentów zdobyło tytuł finalisty etapu centralnego olimpiady przedmiotowej, że z większości przedmiotów uzyskują wyniki maturalne powyżej średniej dla liceów ogólnokształcących w województwie mazowieckim i w kraju. W roku 2011 na 225 maturzystów na wyższych uczelniach podjęła naukę następująca liczba absolwentów: uniwersytety – 51, w tym Uniwersytet Warszawski – 40, Politechnika Warszawska – 22, SGGW -28, WAT – 3, UKSW – 18, AON – 4, uczelnie medyczne – 15, uczelnie inne – 72 ( służę informacją jakie) oraz University of Derby – 1. Razem 214 osób. Nie wiem, które uczelnie według Pana Prezesa i Członków Zarządu są dobre. Dla mnie dobre są te, na których nasi absolwenci chcą studiować i z którymi wiążą swoją przyszłość.
Bardzo proszę, aby Pan Prezes nie wypowiadał się w ten sposób o uczniach i absolwentach I Liceum Ogólnokształcącego, ponieważ taka ocena ich obraża. Nie przystoi to nauczycielowi, a tym bardziej reprezentantowi ZNP – związku mającego bogate i szczytne tradycje.
Pragnę zwrócić uwagę Panu Prezesowi i Członkom Zarządu Powiatowego, że w I Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida niczego nie „produkujemy”. Staramy się uczyć, wychowywać i otaczać opieką naszych uczniów najlepiej, jak potrafimy.
Wyszków, 23 maja 2012 roku
Władysław Klimaszewski
dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
im. Cypriana Kamila Norwida
W Wyszkowie

Komentarze

Dodane przez czesiek, w dniu 30.05.2012 r., godz. 21.36
Czym się chwali pan dyrektor? 90% uczniów bierze korki. Jedni drugim podsyłają a później chwalą się że to ich tzn. nauczycieli zasługa. Wszyscy o tym wiedzą. 2 lata temu kończyłem Norwida i wiedzę zawdzięczam sobie i rodzicom (korepetycje) i naprawdę nielicznym nauczycielom.
Dodane przez agata, w dniu 30.05.2012 r., godz. 22.29
Czesiu!A komu chciałbyś zawdzięczać swoją wiedzę,jak nie sobie???Skoro nie chciałeś uczyć się sam tylko naciągać rodziców na płatne korepetycje,to współczuję rodzicom. Ja też kończyłam LO i wstydziłabym się brać pieniądze od rodziców z powodu swojego lenistwa czy wygodnictwa (moje zdanie na temat korepetycji). Poza tym są inne szkoły w Wyszkowie,może tam wiedzę zawdzięcza się nauczycielom a uczeń nic nie musi...
Czesiek ma rację
Dodane przez Heniek, w dniu 31.05.2012 r., godz. 03.18
Bez korków to lipa, a nie studia Klimo
do agaty
Dodane przez Heniek, w dniu 01.06.2012 r., godz. 11.19
Nie każdy uczy się na historyka i nie w każdym przedmiocie wszystkiego można nauczyć się z podręcznika czy innych książek.
Dodane przez ELO, w dniu 01.06.2012 r., godz. 14.55
AGATA gratuluje CI ZDOLNOŚCI. O ILE Z POLSKIEGO CZY HISTORII MOZNA SIE PRZYLOZYC. O TYLE Z PRZEDMIOTOW SCISLYCH.NIE DA RADY MATEMATYCY W TEJ SZKOLE SĄ FATALNI, JUŻ NIE WSPOMNE O FIZYKU TYGRYSKU. A W WYSZKOWIE NIESTETY NIE MA DOBREJ SZKOLY PONADGIMNAZJALNYM. KLIMAS WSPOMNIJ ILU Z TYCH CO DOSTALO SIE NA UW ALBO JEST NA ZAOCZNYCH ALBO NA WIECZOROWYCH. KLMIAS CZAS ZGASIC SWIATLO I POZEGNAC SIĘ Z LO. POZDRO
Dodane przez KLIMAS, w dniu 01.06.2012 r., godz. 14.59
No tak nauczyciele się staraja tylko wiekszosc z nich udziela po godzinach korkow a w szkole to odpoczywa i ma uczniow gdzies. A PANIE KLIMASIE prosze powiedziec ilu z tych uczniow co dostalo sie np na UW jest albo na zaocznych albo na wieczorowych. PANIE KLIMASZEWSKI CZAS ZGASIC SWIATLO W GABINECIE I ODEJSC NA EMERYTURE bo LO jest przereklamowane !!!
Dodane przez k, w dniu 01.06.2012 r., godz. 21.00
L.O. przyjmuje teraz wszystkich, jak leci (kiedyś trzeba było mieć pasek a teraz wystarczy naciągane 4.0). Klas jest dużo, uczniowie coraz słabsi a złudzenie wyjątkowości nadal pozostaje. Spadek zdawalności matur w L.O. to tylko kwestia czasu (nie kilku lat ale roku, góra dwóch). Może pora ograniczyć ilość klas i w pierwszym roku nauki odrzucić tych, co olewają szkołę. Po co ponad 30 osób w klasach? Inaczej w Norwidzie całkiem siądzie poziom i dobrzy uczniowie z okolic wybiorą warszawskie szkoły... (a znaczna część już tak robi)
Dodane przez agata, w dniu 01.06.2012 r., godz. 22.57
Chyba sporo się zmieniło...Za moich czasów były dobre matematyczki,fizyczka też ok.,za to historyczkę wspominam nie najlepiej. Nie mniej jednak trzeba było się uczyć,a teraz korepetycje już od podstawówki!
Dodane przez sonia, w dniu 03.06.2012 r., godz. 20.48
Popieram ELO. Najsłabsza od wielu lat kadra. Te młode leczą swoje kompleksy wyżywając się na dzieciach. Niby udają wymagające ale same z siebie nie dają nic. Kadra podsyła sobie na korepetycje (koleżanka do koleżanki), wtedy są wyniki. Pani chemiczka dawno powinna zmienić zawód. Trzeciego dziecka na pewno tam nie wyślę.
Jak ciężki jest los ucznia, gdyż musi się uczyć
Dodane przez Absolwent, w dniu 03.06.2012 r., godz. 21.56
Jestem starej daty absolwentem tego wspaniałego Liceum Ogólnokształcącego - byłem dumny, że byłem uczniem Tego Liceum, W pamięci pozostają wspaniali Nauczyciele, którzy poza nauką przekazywali wzorce prawego postępowania. Przesyłam pozdrowienia dla Kadry Nauczycielskiej i życzę wiele satysfakcji ze swojej pracy wbrew ciągłym przeciwnościom i nie zawsze oddania należnego szacunku za wykonywaną pracę. A swoją drogą to zadaniem ucznia jest nauka - i internauci nie potrzebnie się użalają nad jego ciężkim losem?
Dodane przez Janie, w dniu 04.06.2012 r., godz. 07.58
- a jakie "Absolwencie" jest zadanie nauczycieli? Użalanie się nad losem, niby niskimi pensjami i brakiem własnego autorytetu?
Dodane przez Wlad, w dniu 04.06.2012 r., godz. 10.30
A co z tymi korkami? Sytucja jest patologiczna. Koleżanka koleżance podsyła uczniów na korki! To się nazywa samopomoc nauczycielska. Są takie co same pchają się po chałupach, bo w ich własnych mieszkaniach te korkowanie zaczęło być uciążliwe dla sąsiadów (ciągłe kolejki), no i obawa, że skarbówka może się tym zainteresować...
Zgadzam się
Dodane przez Gabi, w dniu 08.06.2012 r., godz. 11.58
Ja niestety zgadzam się z przedmówcami... To prawda, że wielu absolwentów Norwida dostaje się na studia na UW, ale zdecydowana większość z trybie zaocznym lub wieczorowym... żadna to sztuka... Jestem oczywiście absolwentką I LO i gdybym wtedy miała tą wiedzę co dziś na pewno wybrałabym inną szkołę... Z zazdrością czytam wypowiedź "Absolwenta", ponieważ ja zdając do Norwida sądziłam, że właśnie do takiej szkoły idę - elitarnej i renomowanej. Efekt był taki, że mimo iż ukończyłam ją z czerwonym paskiem to dziś wspominam ten czas jako najgorsze lata w moim życiu. Tyle stresu i frustracji , jakich tam doznałam z powodu "młodej kadry" nauczycieli nigdy w życiu mi nie wyrządzono, a przypomnę, że uczyłam się na "5". To liceum robi krzywdę wielu młodym ludziom... Dzieciaki! Uczyć trzeba się wszędzie i nie róbcie tego dla stopni tylko dla siebie! W innym szkołach opanujecie ten sam materiał, ale na pewno nie w takiej wrogiej uczniowi atmosferze...
popieram Gabi
Dodane przez lila, w dniu 08.06.2012 r., godz. 22.58
Gabi, jesteś mądrą dziewczyną. Szczerze cię popieram. Dwoje starszych dzieci ukończyło Norwida ale jakim kosztem dla zdrowia psychicznego swojego i nas - rodziców. Najmłodsza córka stwierdziła, że w życiu tam nie pójdzie nawet gdybyśmy ją totrurowali. Wybrała ZS Nr 1 i jest zadowolona. Oceny ma średnie ale nikt jej nie gnębi i nie upadla.
Stek Bzdur!
Dodane przez Mr. Klim, w dniu 12.06.2012 r., godz. 11.41
A idź Pan, panie Klimaszewski w końcu na tą emeryture! Rzeczywiscie "kiedyś" to moze i było renomowane liceum ale po tylu latach Pana rządów widocznie sie stacza! Bez dodatkowych korepetycji w tej szkole (bynajmniej na lekcjach prowadzonych przez pana) nie idzie przetrwać! Otwórz Pan oczy! 99% uczniów wydaje dodatkowe pieniądze nauczycielem, korepetytorom na dodatkowe lekcje!

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl