Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 października 2021 r., imieniny Marleny, Seweryna

Problemy w szkołach zamiatane pod dywan

Ikona
(Zam: 10.05.2012 r., godz. 11.58)

Wiele zarzutów dotyczących szkolnictwa podczas ostatniej sesji Rady Powiatu postawił Maciej Wójcik, prezes powiatowego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Oskarżenia padły w stronę zarządzających szkołami ponadgimnazjalnymi na terenie powiatu wyszkowskiego. Maciej Wójcik mówił o absurdalnej ilości klas licealnych, a także o problemach personalnych, które mają miejsce w szkołach. – To są oszczerstwa – odpowiada wicestarosta Teresa Trzaska.

Podczas sesji radni podejmowali uchwałę dotyczącą likwidacji bursy szkolnej. Maciej Wójcik jako prezes oddziału powiatowego ZNP był obecny podczas obrad w charakterze gościa i poprosił o głos w tej sprawie. Rozpoczynając temat bursy, której likwidacji związek był przeciwny, niespodziewanie przeszedł do tematu szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Każde kolejne zdanie odsłaniało następne problemy, które według prezesa ZNP, są zamiatane pod dywan.
Pierwszy zarzut jaki padł, to powstanie kolejnego liceum ogólnokształcącego.
- Od września ma być piętnaście klas LO – sześć w I LO, cztery w ZS nr 1, cztery w ZS nr 3 i jedna w ZS nr 2. Jeżeli do tego doliczymy licea ogólnokształcące w szkołach prywatnych, dochodzimy do absurdalnych ilości – powiedział. – Takiej sytuacji w naszym powiecie jeszcze nie było. Dzieje się to kosztem szkół zawodowych, których z roku na rok jest coraz mniej. Nie wszyscy są w stanie intelektualnie podołać wymaganiom stawianym przez szkoły średnie. Przy takiej polityce oświatowej mamy do czynienia z dużym marnotrawstwem pieniędzy, gdyż „produkujemy” nic niepotrafiących absolwentów liceów LO, dla których, niestety, nie ma miejsca na rynku pracy – dodał.
Maciej Wójcik wytknął również brak kontroli nad dyrektorami szkół, a także zamiatanie pod dywan konfliktów personalnych, które, jego zdaniem, są bagatelizowane przez władze powiatu.
- Dużym zaskoczeniem dla środowiska oświatowego było nagrodzenie z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkich dyrektorów. Brak reakcji na problemy personalne prowadzi do narastania frustracji – ocenił. – Wiedzą o tym wszyscy w naszym powiecie i daleko poza nim. Problemy te z niezrozumiałych względów są bagatelizowane przez władze powiatu. Udawanie, że problem nie istnieje i zamiatanie go pod dywan prowadzi do eskalacji zjawisk konfliktogennych. Być może to niekompetencja, może nepotyzm, złośliwość lub brak nadzoru spowodowany dublowaniem się stanowisk urzędniczych.
Prezes ZNP poruszył również sprawy pracownicze. Jego zdaniem, oszczędza się na nauczycielach i pracownikach niepedagogicznych.
- Według naszej oceny, w naszym powiecie mamy dobrą, a nawet bardzo dobrą kadrę pracowniczą w szkołach i placówkach oświatowych. Stwierdzenie to dotyczy zarówno nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych – oświadczył. – Nieliczne przypadki odstępstw od tegoż są konsekwencją złej polityki kadrowej dyrekcji. Jako związek nie możemy przyglądać się takim praktykom. Za niepoważne i obraźliwe uznajemy stwierdzenie władz, iż przyczyną dużej rotacji kadr jest lenistwo nauczycieli i pracowników. W naszej opinii „ryba psuje się od głowy”.
Na koniec Maciej Wójcik przyznał, że dając upust swoim emocjom i szczerości nie raz był nagrywany, zastraszany i obrażany.
– Nie wyobrażam sobie, abym pełniąc tę funkcję mógł przejść obojętnie obok problemów zgłaszanych przez uczniów, ich rodziców oraz pracowników oświaty – podsumował.
Wystąpienie prezesa spowodowało poruszenie wśród zebranych i rozpoczęło gorącą dyskusję. Obecni na sesji pracownicy oświaty nie kryli oburzenia.
Upust swojemu rozgoryczeniu dała wicestarosta Teresa Trzaska.
- Czy padły zarzuty, czy inwektywy, na pewno pozostała duża doza goryczy. Sądzę, że środowisko oświatowe zostało obrażone i skrzywdzone. Można uznać to za oszczerstwo – powiedziała nie kryjąc zażenowania.
Teresa Trzaska dodała również, że powiat nie jest władny, aby rozstrzygać i przyjmować stanowisko w takich sprawach.
- Takie wnioski powinny być kierowane do kuratorium. Nie czujemy się odpowiedzialni za tę kwestię – tłumaczyła.
W obronie nauczycieli stanęła także radna, przewodnicząca komisji oświaty Rady Powiatu Marzena Dyl.
- Jako nauczycielka muszę się odnieść do stwierdzenia, że „produkujemy” nic niepotrafiących absolwentów LO”. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przeprowadzała wśród gimnazjalistów ankiety, z których wynika, że najbardziej zainteresowani są właśnie liceami ogólnokształcącymi. Takie jest zapotrzebowanie – dodała.
Zaskoczenia nie krył również starosta Bogdan Pągowski, który poprosił o pismo, które wygłosił Maciej Wójcik. Jeszcze jeden egzemplarz trafił do komisji oświaty.
- Padło tu wiele sensacyjnych informacji, musimy to sprawdzić – wytłumaczył starosta.
I.S.

Komentarze

Dodane przez sonia, w dniu 10.05.2012 r., godz. 20.13
Starosta zaskoczony? Przecież był na spotkaniu z nauczycielami związkowcami z zs2 ale najlepiej udawać amnezje i czapkować kolegom z PSL.
Duże brawa dla odwagi pana Wójcika.
Dodane przez Czarek, w dniu 11.05.2012 r., godz. 07.23
Obserwując polską edukację od roku 1988 stwierdzam, iż paraliż szkolnictwa związany jest z przekazaniem powiatom szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Każdy powiat ma swoją własną politykę edukacyjną, której celem jest kształcenie późniejszych pracowników. Licea przygotowują późniejszych studentów, którzy mają poważne problemy w znalezieniu pracy. Koszt kształcenia ogólnego jest bardzo niski, wyższy zawodowego. Powiaty więc wybierają wariant tańszy. Nie czarujmy się, brak jest dobrej kadry zawodowej, bo jaki profesjonalista do szkoły?Idiota. Znam profesjonalna fryzjerkę, której proponowano zajęcia w szkole. Zrezygnowała stwierdzając, iż po co jej tworzenie konkurencji. Profesjonaliści długim łukiem omijają szkoły. Wola banki, korporacje, itd. Szkolnictwo ponadgimnazjalne ma za to dobrą kadrę w liceach, jednak nie każdy uczeń nadąża za poziomem licealnym. Ba tylko 10 procent licealistów zdaje maturę na poziomie rozszerzonym. Co oznacza, iż poziom kształcenia jest przyzwoity, a nie bardzo dobry. Nepotyzm, korupcja to nieodłączne elementy pracy w szkole. Przydział czynności, który się teraz odbywa ...wiadomo. Jakie panaceum? Odebrać szkolnictwo ponadgimnazjalne powiatom, przekazać do admin. rządowej. Większa kontrola, ujednolicenie procedur, poziomu kształcenia, mniej korupcji, czytelność zasad. Wyznaczyć limity pkt do szkół w całej Polsce. Powiązać szkolnictwo zawodowe z lokalnym rynkiem pracy. PUP to porażka kolejna. Dlaczego nie przejdzie? Rząd nie chce być odpowiedzialny za zamykanie szkół.
Dodane przez ..., w dniu 11.05.2012 r., godz. 08.01
Maciej trzymaj się bo to środowisko jest chore z p Trzaską na czele.
Dodane przez Jaś, w dniu 11.05.2012 r., godz. 10.58
Środowisko oświatowe ZNP obraża inne "środowisko oświatowe"?! Może zważyć jakoś jego liczbę, wartość i argumenty? A co do wyborów przez dzieci zawodów i drogi życiowej - jak się nie mylę to większość przedszkolaków chce być strażakiem.
Niech żyje komuna
Dodane przez Azja, w dniu 11.05.2012 r., godz. 15.26
Pan Wójcik dba o swoje interesy. Wie, że będą zwolnienia bo jest niż demograficzny.
Niech żyje komuna
Dodane przez Azja, w dniu 11.05.2012 r., godz. 15.31
Nie powinniśmy zgadzać się na bylejakość- nauczyciele udają, że uczą , uczniowie udają, że się uczą a starosta i burmistrz udają, że kontrolują i nadzorują. I rząd PO-PSL który co rok reformuje.
Niech żyje komuna
Dodane przez Azja, w dniu 11.05.2012 r., godz. 15.35
Burmistrz Nowosielski powinien przedstawić raport ile zaoszczędził na likwidacji szkoły w Gulczewie i Kamieńczyku, dlaczego likwiduje stołówki i wprowadza catering. ile zwolni jeszcze nauczycieli.
Dodane przez katia, w dniu 11.05.2012 r., godz. 22.00
Starostwo to tylko ciepłe posadki. Udają, że pracują, że się interesują. W Norwidzie nieśmiertelny Władysław, który udaje, że nie widzi jak niszczą młodzież i tylko jeden drugiemu podsyła na korki. W ZS 1 komuch rządzi od wielu lat a w ZS 2 pupilka starostwa, czarownica która niszczy nauczycieli fajnych ludzi (wiem bo tam chodził mlodszy syn).
Dodane przez Kim, w dniu 12.05.2012 r., godz. 12.14
Czy ten nepotyzm i kolesiostwo w uszedzie powiatowym to jest ktos w stanie rozbić,co za sitwa tam juz całe klany rodzinne pracują, sedziak, sedziakowa, usfeld czy jak mu tam, co za choroba ogarnęła te administracje
.
Dodane przez ja, w dniu 12.05.2012 r., godz. 18.25
zs2 to bylaby super szkola, gdyby nie ta dyrektorka. mezusia wywalili, to moze i z nia sie uda? a co do nadmiaru LO to w pelni sie zgadzam. kiedys byl tylko norwid - elita idaca na studia 150-170 osob rocznie. inni uczyli sie zawodow i tez sobie dobrze radza. a teraz? ksztalcimy bezrobotnych juz od gimnazjum.
Dodane przez iwona, w dniu 12.05.2012 r., godz. 22.42
Niedługo konkursy na dyrektorów ZS 1 i ZS 2. Ciekawe czy członkowie komisji z powiatu zagłosują tak jak im nakaże PSL? A co do p. Wójcika niewygodny bo ma rację. Wie co się w szkołach dzieje wszak rozmawia ze swoimi kolegami ze szkół. A jakby porozmawiał z tymi co już tam nie pracują, zwłaszcza w ZS 2 to nie tylko książkę ale całą trylogię mógłby napisać.
Dodane przez gg, w dniu 13.05.2012 r., godz. 00.14
Święta prawda Iwono! To byłaby epopeja. W roli głównej ta Nosferatu Wampir.
Dodane przez fan, w dniu 13.05.2012 r., godz. 09.49
Jest super, jest świetnie więc o co wam chodzi?
bez tytułu
Dodane przez adam, w dniu 15.05.2012 r., godz. 20.01
szkoda wspaniaslego czlowieka, ktory logicznie mysli i pragnie elitę wrócic na tory za którą waliczyli nasi przodkowie. Nóż mi się w kieszeni otwiera jak słucham lub czytam naszych włodarzy. Myślą, że będą wieczni .!!!! Koniec bliski.NARODZIE OBUDŹ SIĘ. Mickiewicz miał rtację.!!!
kielnia czy komputer
Dodane przez inwestor, w dniu 17.05.2012 r., godz. 08.37
do sklepu to z wyższym wykształceniem, bo innej pracy nie ma , ale do kielni to alkoholik, bo prawdziwych budowlańców po technikum czy choćby zawodówce, znających nowe materiały i technologie, czy innych kwalifikowanych instalatorów (hydraulik, gazownik, elektryk) nie ma. A dla nich akurat pracy jest w bród, co potwierdzą nieliczni prawdziwi fachowcy.
konkurs
Dodane przez ha, w dniu 17.05.2012 r., godz. 16.54
Obecni dyrektorzySzkół ponadgimnazjalnych bardzo mocno przybili się do swoich stołków, trudno zmienić sytuację jeżeli ciągle okazują oznaki lizostwa w stosunku do Starosty. A Pan Wójcik ma bardzo dużo racji,nagrody samorządowe-czy wszyscy dyrektorzy na nie zasłużyli,a gdzie są nauczyciele,którzy pracują na tych dyrektorów oni również powinni być docenieni.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl