Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 października 2021 r., imieniny Marleny, Seweryna

Radni wzywają do płacenia abonamentu

Ikona
(Zam: 04.05.2012 r., godz. 11.58)

Przez aklamację miejscy radni przyjęli stanowisko, w którym zaapelowali do mieszkańców o płacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego. TVP wykorzystała ten fakt do promowania wpłat wśród posiadaczy odbiorników.

Pierwotnie w planie sesji 26 kwietnia nie było punktu dotyczącego stanowiska. Wprowadził go do porządku obrad burmistrz Grzegorz Nowosielski. Jego treść odczytała radna Lucyna Sosnowska.
„Rada Miejska w Wyszkowie apeluje do mieszkańców gminy Wyszków o systematyczne i terminowe uiszczanie opłaty abonamentowej za korzystanie z radia i telewizji, przypominając, że jest to obowiązek każdego, kto z publicznych mediów korzysta.” – stwierdzili radni. – „Apelujemy do władz państwowych, prezydenta, parlamentu i rządu RP o niezwłoczne działania, które umożliwią skuteczne egzekwowanie abonamentu radiowo-telewizyjnego, a tym samym zapewnią mediom publicznym środki finansowe na realizację statutowych celów.”
Radni podkreślili też, że publiczne media współfinansują i współtworzą kulturę polską, „są naszym dobrem narodowym, o które powinniśmy dbać” .
Media publiczne od lat nie mogą sobie poradzić z niską ściągalnością abonamentu.
- Ustalamy budżet, podatki, co by się stało, gdyby co drugi obywatel Wyszkowa przestał je płacić – mówił Wojciech Chodkowski. – Wiele zawdzięczamy TVP. Kwestia ochrony dziedzictwa, pamięci ludzi jest w interesie również i naszego samorządu – dodał.
- To stanowisko nie ma zabarwienia politycznego – zapewniał Grzegorz Nowosielski. – Każdy może mieć uwagi do mediów publicznych, jednym podoba się Tomasz Lis, innym Jan Pospieszalski. Żeby jednak wymagać od telewizji, trzeba dać jej instrumenty, by nie ścigała się o reklamy, komercję, ale prezentowała kulturę wyższą.
Za przyjęcie stanowiska dziękował radnym goszczący na sesji członek zarządu Polskiego Radia SA Henryk Cichecki.
- Wiem, jaką rolę odgrywa samorząd. Autorytet, jakim cieszy się w społeczeństwie, może mieć znaczenie w znalezieniu odzewu wśród obywateli, firm zobowiązanych do opłaty abonamentowej – mówił.
Radni zobowiązali burmistrza do przesłania stanowiska organizacjom samorządowym w Polsce, Związkowi Miast Polskich, Związkowi Gmin Wiejskich, Związkowi Powiatów Polskich, unii Metropolii Polskich. Stanowisko ma zostać przekazane również ministerstwom: kultury i dziedzictwa narodowego, edukacji narodowej oraz Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
Debatę rejestrowała ekipa TVP, a także Radia dla Ciebie. Telewizja publiczna wykorzystała to nagranie do promocji opłaty abonamentowej, którą od miesięcy intensywnie prowadzi m.in. w spotach reklamowych i programach informacyjnych. W wydaniu „Panoramy” o godzinie 18.00 prowadząca program Joanna Racewicz mówiła o „dobrym przykładzie z Wyszkowa”, w którym „samorządowcy proszą o płacenie abonamentu z miłości do mediów publicznych”. Reporterzy w materiale stwierdzili, że „po raz pierwszy w Polsce to samorządowcy chcą pomóc telewizji i radiu”. Choć radni zebrali się na zwyczajnej sesji, dziennikarze TVP stwierdzili że radni „wezwali mieszkańców do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego na specjalnej sesji Rady Miasta”.
Jak podano w materialne, tylko siedem procent gospodarstw domowych płaci w Polsce abonament.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Zonk, w dniu 04.05.2012 r., godz. 09.37
Chodkowskiego ciągnie do mediów, może przyciągnie "Uwagę" .
Dodane przez k, w dniu 04.05.2012 r., godz. 13.29
abonament na wyzsza kulturę ? za cztery odcinki g..wnianego programu bitwa na glosy takie gwiazdy jak Gorniak czy Kukulska wziely po 350000 tys zl ja tyle przez 30 lat nie zarobie a jak blok reklam leci to w zadnej telewizji komercyjnej tyle nie trwa albo reklamy albo abonament
Dodane przez Kolo, w dniu 05.05.2012 r., godz. 00.44
Już pół polski psioczy na tę wspaniałą, wyszkowską inicjatywę. POlityczna POprawność. Jak płacić, to wskazywać na co się swoje pieniądze przeznacza, konkretnych ludzi i programy.
No i znowu.
Dodane przez As, w dniu 05.05.2012 r., godz. 22.45
Ludzie opamiętajcie się! Płace już abonament za cyfrówkę, a skoro ona ma tvp w ofercie to niech publiczna upomina się o opłaty u nadawcy lub zablokuje sygnał. NIE będę płacił dwa razy! ZONK- niezły tekst.
Dodane przez tomasz, w dniu 06.05.2012 r., godz. 19.16
media to dobro narodowe o ktore powinnismy dbac.tzn co? glupie seriale,showy zerzniete z USA.dziekuje za takie dobro zreszta nie posiadam tv tylko internet wiec mnie to nie dotyczy.
Nie będe płacił dwa razy
Dodane przez Paweł, w dniu 07.05.2012 r., godz. 08.38
nie opłacę!
POlecenie zapłaty
Dodane przez Robii, w dniu 07.05.2012 r., godz. 21.53
Przecież to cudowny Donaldinio w 2007 roku namawiał Polaków do tego aby nie płacić to niech Panowie radni ustalą z szefeuńciem jak wersja obowiązuje.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl