Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 23 października 2021 r., imieniny Marleny, Seweryna

Przedsiębiorczość po wyszkowsku

Ikona
(Zam: 18.04.2012 r., godz. 09.59)

Zdecydowana większość wyszkowskich firm nie planuje inwestować w najbliższym czasie, nie zanotowała też w ubiegłym roku zmian w dochodach. Wielu za to ma problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. To tylko niektóre wnioski z badań wyszkowskiej przedsiębiorczości, które na zlecenie gminy wykonał Instytut Eurotest z Gdańska.

Za pomocą wywiadów telefonicznych i ankiety internetowej Eurotest zebrał informacje w mikro (do 9 pracowników, roczny obrót do 2 mln euro), małych (od 10 do 49 pracowników, roczny obrót do 10 mln euro) i średnich przedsiębiorstwach (od 50 do 250 pracowników, roczny obrót do 50 mln euro) z naszego terenu. Burmistrz Grzegorz Nowosielski i jego zastępca Adam Mróz zaprezentowali wyniki 13 kwietnia w Urzędzie Miejskim. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych firm.
W gminie Wyszków jest 3 838 firm, z czego w mieście 3 169, na wsi 669. W sektorze usług działa 2 771 podmiotów (72,2 proc. o 3,8 proc. mniej od średniej krajowej), w przemyśle i budownictwie 957 firm (24,9 proc. ogółu, czyli 3,3 proc. więcej niż w skali kraju).
Wskaźnik przedsiębiorczości w Wyszkowie jest niższy od średniej krajowej i wojewódzkiej, choć w ostatnich latach wzrósł. Przeciętne zatrudnienie w firmie wynosi 2,1 osoby.

Trudno o pracowników
W Wyszkowie dominują mikroprzedsiębiorstwa – to 95,9 proc. ogółu firm. Ponad połowa wyszkowskich biznesów funkcjonuje ponad 10 lat (55,4 proc., największą grupę stanowi tu branża produkcyjna), 17 proc. działa od 6 do 10 lat, 19 proc. od 3 do 5 lat. Najmłodsze firmy (działające nie dłużej niż dwa lata) to 8,5 proc.
- Wynik ten daje poczucie, że w tym mieście dobrze prowadzi się biznes – komentował Adam Mróz.
Prawie 80 proc. wyszkowskich przedsiębiorców zadeklarowało, że nie potrzebuje brać kredytu, 18,4 ma kredyt, a 2,3 proc. spotkało się z odmową jego udzielenia.
- To cieszy, bo oznacza to samowystarczalność firm, z drugiej strony kredyt jest narzędziem rozwojowym – uznał zastępca burmistrza.
W minionym roku 23,2 proc. firm zanotowało wzrost obrotów, 20,1 proc. ich zmniejszenie, a 54,7 proc. przedsiębiorców zadeklarowało, że ich obroty nie zmieniły się. Zdecydowana większość nie planuje inwestycji (80,7 proc.).
- To pokazuje, że pojawiła się biznesowa niepewność – stwierdził Adam Mróz.
Opinie co do pracowników też były podzielone. Okazuje się, że wielu firmom trudno jest znaleźć wykwalifikowaną kadrę. Na pytanie „czy łatwo jest znaleźć pracowników”, „trudno” odpowiedziało 33,4 proc. przedsiębiorców z branży produkcyjnej, 48 proc. z budowlanej, 39,3 proc. usługowej, 30 proc. przedstawicieli handlu.

Zadowoleni z lokalizacji
Wyszków jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej pozytywnie ocenia 61 proc. badanych firm, sceptycznie podchodzi do niego 10,6 proc. Jak każde inne widzi je 24,2 proc. badanych. Przedsiębiorcy dobrze ocenili współpracę, pomoc władz miasta, bezpieczeństwo prowadzenia biznesu, komunikację w mieście, jego położenie, komunikacyjną dostępność, a także dostępność usług okołobiznesowych. Średnio badani ocenili szkolenie zawodowe kadr, potencjał ekonomiczny mieszkańców.
Po prezentacji jednym z głównych tematów dyskusji było przygotowanie zawodowe pracowników. Wielu uważa, że szkolnictwo nie kształci zgodnie z potrzebami lokalnego biznesu.
- W przedsiębiorstwie przydaliby się dobrzy technicy sanitarni – stwierdziła prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Teresa Jastrzębska.
Grzegorz Nowosielski zaproponował spotkanie z kierownictwem Powiatowego Urzędu Pracy, który odpowiada m.in. za szkolenia, przekwalifikowanie osób bezrobotnych.
Adam Mróz zachęcał przedsiębiorców do wymiany informacji z samorządem, korzystania z zawartości strony internetowej gminy. Podkreślił, że przeznacza ona co roku wiele (często wcześniej scalonych) działek na sprzedaż, które mogą posłużyć do rozwoju firm.
- Jeśli wyniknie potrzeba przeprowadzenia innego badania, jesteśmy gotowi się go podjąć. Chcemy, by wyniki zarówno państwu, jak i samorządowi służyły jak najlepiej – podkreślił Grzegorz Nowosielski.
Artur Laskowski zaproponował badanie, które miałoby wykazać, w jakich dziedzinach najbardziej potrzebne są kadry.
Dyskusja toczyła się też na temat braku planów inwestycyjnych większości firm.
- Liczba firm to jedno, a ich kondycja to drugie. Brak środków na inwestycje to czynnik ważny dla prognozowania przyszłości – powiedział Wojciech Chodkowski.
- Nie badaliśmy przyczyn braków finansowych. Niechęć do inwestowania może wynika z braku środków, a może z niepewności co do przyszłości – ocenił Grzegorz Nowosielski.
Badanie lokalnej przedsiębiorczości współfinansowała Unia Europejska. To część działań samorządu, który chce zacieśnić współpracę z lokalnym biznesem. W tym celu realizuje projekt „Przedsiębiorczy Wyszków”. Jego elementem jest uruchomienie na stronie www.wyszkow.pl zakładki o tej samej nazwie, gdzie można znaleźć informacje i linki do firm, które zgłosiły się do udziału w przedsięwzięciu.
J.P.

Komentarze

Dodane przez a, w dniu 18.04.2012 r., godz. 16.51
autor artykułu bardzo streścił treść wypowiedzi i nie napisał o istotnych uwagach a skupił się na wypowiedziach osób związanych z władzami
ss
Dodane przez s, w dniu 20.04.2012 r., godz. 10.03
A.L ma czelność się wypowiadać? Tu go Grześ wyrzucił a tam wsadził. Żal się patrzy na poczynania naszego "burmistrza". Jedyne co zostało to debatować, bo burmistrz w niczym przedsiębiorcom nie pomorze
Przedsiebiorczosc po wyszkowsku
Dodane przez Jola 81, w dniu 20.04.2012 r., godz. 10.03
Zarzynano wyszkowski przemysl prywatyzacja od 1989 r,ktory jako rzekomy"relikt komunizmu" byl rzekomo nieoplacalny,skutecznie przekonujac ze na jego bazie powstana male bo zatrudniajace ledwie 200 pacownikow firmy prywatne. Wyszkow dotknela nastepnie tragiczna demoralizacja i rozpanoszyla sie szara strefa,z ktora nie poradzono sobie do dzis.Wyszkowiakow podejmujacych dzialalnosc gospodarcza systemowo narazano na na ciagle obawy,zadyzki,przekonywanie siebie,ze teraz sie uda,kredyt,start,dwa lata dzialalnosci.....zadyszka w zwiazku z kryzysem i czesto decyzja ratuj sie kto moze,czesto w efekcie wyprzedaz wszystkiego.Dlatego wiekszosc tych firm nalezy okreslic kolumbami przedsiebiorczosci.A dzis z czym mamy do czynienia?Glownie ze skutkami niedoskonalosci ustawy o egzekucji prawa.Codziennie przekonujemy sie jak cenna jest informacja urzednicza"co,gdzie,kiedy,jak i za ile etc."Dalej brak jawnosci decyzji podejmowanych przez urzedy panstwowe i samorzadowe.Udzielanie informacji zalezy glownie od urzednika,jego dobrej woli.NAJWIEKSZYM PROBLEMEM JEST DOSTEP DO DOKUMENTOW PLANISTYCZNYCH takich jak np.pozwolenie na budowe.DALEJ CIAGLE PEWNA ILOSC PRZEDSIEBIORCOW I MIESZKANCOW WYSZKOWA TO KOLUMBOWIE XXI WIEKU.
piękny artykuł
Dodane przez Yon, w dniu 20.04.2012 r., godz. 10.04
ciekawie ilu teraz burmistrz anuluje podatki... ;)
Dodane przez Wanda, w dniu 20.04.2012 r., godz. 10.04
Pan L. ma swoją gazecinkę. "Wyszkowiaka" zamienił na "coś tam, coś tam" czy coś w tym stylu, w sumie nie wiadomo co i nie wiadomo gdzie. Tam może pisać, pisac, a my nie bedziemy tego czytać, czytać, czytać. Pan się już chyb narządził. Burmistrz ratuje sytuację i próbuje na nowo z L. zrobić sobie "wielkanocnego zajączka".
Dodane przez 8888, w dniu 20.04.2012 r., godz. 10.05
Yon,WSZYSTKIM powinien obniżyć to moze zaplaca.
Dodane przez oservatorre, w dniu 20.04.2012 r., godz. 10.05
Śmieszy to, że sami zainteresowani domagają się dziennikarskich relacji pod ich dyktando. Trochę szacunku dla ludzkiej pracy! To nie Trybuna Ludu za Gomułki. Pani Bogini wyszkowskich mediów Bożymska w zamian za całostronicowe "zaproszenia" na lipawe imprezy gotowa jest wystawiać słodkie laurki na życzenie samych zainteresowanych. To chyba nie ten adres. Z partyjnym pozdrowieniem nowokomuszki
we
Dodane przez wert, w dniu 20.04.2012 r., godz. 10.22
Grzesiu, nieunikniona dymisja. Coraz gorzej sobie radzisz
Dodane przez Jan4P, w dniu 20.04.2012 r., godz. 10.42
Pani Teresie Jastrzębskiej z PO przypomnę pewien fakt. Jedyny w Wyszkowie wykształcony w kierunku wodociągowo-sanitarnym pan Andrzej Piątek jest już byłym pracownikiem przedsiębiorstwa. Zastąpił go inny specjalista - towarzysz czerwony Zbigniew Wiśniewski. A więc o czym tu mowa pani prezes. Pani uważa się za specjalistkę?
Do von
Dodane przez podatnik, w dniu 20.04.2012 r., godz. 10.46
Wszyscy przedsiebiorcy powinni byc przez prawo rowniez podatkowe traktowani jednakowo.Wakacje podatkowe dla niektorych trwaja juz blisko 30 lat.Wlasciciele gospodarstw rolnych prowadzacy dzialanosc w zasadzie/za wyjatkami /zwolnieni sa nie tylko od podatku od dochodow.
Dodane przez Jan4P, w dniu 20.04.2012 r., godz. 10.47
Jeszcze jedno. Boki zrywać. Artur Laskowski zaproponował nam kolejne badanie, oczywiście na nasz koszt i w jego wykonaniu. Mamy speca od badań! Zbadał już policję i zapotrzebowanie na kulturę. Kultura się na niego wypięła.
Dodane przez Iza, w dniu 20.04.2012 r., godz. 13.58
Wzorem nierządu PO, burmistrzowie z Mrozem na czele fundują nam tematy zastępcze. Dał się kto na to nabrać?
Dodane przez Pipi, w dniu 20.04.2012 r., godz. 16.04
Panie Janie4P za dyrektora Laskowskiego w Hutniku az kipiało od różnych rzeczy. Miernota z partyjnego klucza PO Kowalski Mariusz na tym stołku to szczyt obłudy. PO-gratulować Chodkowskiemu.
Dodane przez Golem, w dniu 20.04.2012 r., godz. 18.12
A dlaczego tyo Chodkowskiemu? Cała komisja spisała sie na medal! Ktoś pamieta jej skład? O ile wiem był w niej mistrz Warpas
Dodane przez O.N.A., w dniu 22.04.2012 r., godz. 14.17
Dziś "Hutnika" to jakby wcale nie było? Nie wszystko można tłumaczyć modną wymówką "kryzys".
Dodane przez Jerzyk, w dniu 22.04.2012 r., godz. 22.24
Panie "ss'" wszystko dobrze - ale nie pisze się "pomorze" tylko - pomoże! Przez to "pomorze" jakoś pana wypowiedź straciła swój zacietrzewiony urok!
Dodane przez Wlad, w dniu 25.04.2012 r., godz. 11.12
Nie ma nic bardziej obłudnego, jak być urzędnikiem na budżetówce i jakby tego było mało, jeszcze radnym. Ta sitwa nazywa siebie wspólnota samorządowa.
Brak Pracowników
Dodane przez Marek pracujący w Oslo, w dniu 29.04.2012 r., godz. 21.02
Brakuje wam wykwaliikowanych pracowników to zacznijcie uczciwie płacić za pracę a wy proponujecie marne grosze 1000-1200 zł na miesiąc - dojazd do pracy około 350 zl zostaje 850 zł podziel to baranie na 26 dni pracy to ci zostaje 33 zł na dzień wyżywcie za to rodzine bandyci powodzenia , Do pracy jest durzo chentnych tylko nie za te marne grosze

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl