Menu górne

Dziś jest 08 sierpnia 2022 r., imieniny Cypriana, EmilianaZmiany w taryfikatorze punktów karnych

Ikona
(Zam: 12.04.2012 r., godz. 09.56)

W ubiegłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki podpisał rozporządzenie wprowadzające nowy taryfikator punktów karnych. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo dzieci, pasażerów oraz pieszych. Nowe przepisy prawdopodobnie wejdą w życie już w maju.

W nowym taryfikatorze, który zacznie obowiązywać jeszcze przed wakacjami, wzrośnie ilość punktów za wykroczenia najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego oraz te, które występują najczęściej. Kary będą surowsze, a w krótkim czasie będzie można zebrać dużą ilość punktów karnych. Taryfikator przewiduje m.in. karanie punktami karnymi wykroczeń, które do tej pory były obciążone jedynie mandatami. Np. za rozmowę przez telefon komórkowy podczas jazdy będzie można otrzymać do 5 punktów, tak samo sankcjonowane będzie parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych, czy ciągnięcie za pojazdem osób m.in. na nartach, sankach lub wrotkach. Punkty będzie można otrzymać także za zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym (3 punkty), wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym (3 punkty), utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru – nieużycie lub niewłaściwe użycie kierunkowskazów (2 punkty), wjeżdżanie na skrzyżowanie – jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy (2 punkty), zakrywanie m.in. świateł, oznaczeń czy tablic rejestracyjnych (3 punkty), wjeżdżanie między pojazdy jadące w kolumnie (2 punkty). Nowe przepisy przewidują także podwyższenie kar za przewóz dzieci niezgodnie z przepisami, w szczególności bez fotelika – 6 punktów (dotychczas 3), przewożenie osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy z naruszeniem przepisów – 2 punkty (dotychczas 1), przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami – bez pasów lub bez kasku – 4 punkty (dotychczas 1), przewożenie pasażerów w liczbie przekraczającej dopuszczalną, a za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób dodaje się 1 punkt – od 1 do 10 punktów (dotychczas 1), przewożenie osób w przyczepie z naruszeniem przepisów – 2 punkty (dotychczas 1), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania – 6 punktów (dotychczas 5), cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie – 5 punktów (dotychczas 3), niezatrzymanie pojazdu przed znakiem „stop” – 2 punkty (dotychczas 1). Do 10 punktów wzrosną także kary za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu, wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i przed nimi, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi, niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej.
Po przekroczeniu 24 punktów karnych kierowca będzie musiał ponownie przejść kurs prawa jazdy i zdać egzamin. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby wypadków. Według danych MSW, w 2011 roku doszło do 40 065 wypadków drogowych, w których zginęło 4 189 osób, a rannych zostało 49 501. Z danych policji wynika, że najczęściej do wypadków dochodziło pod koniec tygodnia. Najczęstszą przyczyną tragedii na drodze jest nadal prędkość i nieustępowanie pierwszeństwa. Policjanci zatrzymali w ubiegłym roku 183 488 pijanych kierowców. Nietrzeźwi spowodowali ponad 2,7 tys. wypadków, w których zginęło 300 osób, a 3 753 osoby zostały ranne.
A.S.

Komentarze

Dodane przez PO-dniecony tą informacją, w dniu 12.04.2012 r., godz. 12.38
Dziękujemy ci plaformo obywatelska. Polska to PO-tęga w gnębieniu ludzi.
Dodane przez wawa, w dniu 12.04.2012 r., godz. 18.54
Proponuję jeszcze za nieposiadanie gaśnicy 3pkt.Nie założenie koszulki odblaskowej w czasie zmiany koła w samochodzie 5pkt.Jazdę ze spaloną żarówką reflektorową 5pkt.Brak apteczki w samochodzie lub jej niekompletność,rozmowę z kierowcą w czasie jazdy,palenie papierosów w czasie jazdy,przepełniony zakupami samochód.Pole do popisu jest tu ogromne.Wyjeżdzasz z domu (podniecony tą informacją) i wracasz bez papierów ukarany za same głupstwa.Nowe przepisy mają za zadanie zwiększenie wpływów do kieszeni określonej liczby ludzi i od tego oczywiście podatek VAT.Najwyższy w Europie.Popieram przedPISce
"By żyło się lepiej"
Dodane przez Ken, w dniu 13.04.2012 r., godz. 08.53
kolesiom-miernotom. Odwróenie uwagi od 2000 tyś niewybudowanych autostrad na euro 2012 i za narzekanie, że ich nie ma.
Dodane przez Pipi, w dniu 14.04.2012 r., godz. 07.34
A wszystko PO-d dyktando lobbystów-mafi ze szkół nauki jazdy i ośrodków egzaminacyjnych. Polska cofnie się do średniowiecza. Dróg za mało, to trzeba w inny sposób je uluźnić. A moim zdaniem wzrośnie tylko łaPOwnictwo i korupcja. Nowy egzamin kosztuje niemało. Osobna rzecz, to nasza wspaniała "wiecznie głodna" PO-licja... Dziękujemi wam towarzyszu her Tusk
Dodane przez $$$, w dniu 14.04.2012 r., godz. 09.13
To się nazywa reforma budżetu państwa. Łatanie Dziuuuury!
POjechane
Dodane przez kula, w dniu 14.04.2012 r., godz. 18.20
przewozenie babci w chustce 5 pun przewozenie kanapek w torebkach foliowych 6 pun sluchanie radia z jedna otwarta szyba do 10 pun
Dodane przez $$$, w dniu 14.04.2012 r., godz. 22.27
Krzywo spojrzeć na policjanta 20 pkt
nie tędy droga
Dodane przez wawa, w dniu 15.04.2012 r., godz. 18.39
Przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów był 1 punkt a ma być 4.Przecież to jest DEBILIZM !!!!!!!!!!!Przewożona babcia czy dziadek wypnie się z uprzęży kilka razy i tracimy prawo jazdy.To w żaden sposób nie wpłynie na bezpieczeństwo współuczestników ruchu drogowego.A propos,logika nakazuje że powinna być dozwolona jazda bez pasów w terenie zabudowanym,ponieważ pokonujemy krótkie odcinki z niewielką prędkością.Niestety idzie to w złym kierunku drenażu naszych kieszeni za wszelką cenę.Jazda na światłach w dzień jest następną głupotą do której przywykliśmy.
Dodane przez Wlad, w dniu 16.04.2012 r., godz. 07.43
Do jazdy na światłach w dzień raczej zostaliśmy zmuszeni sankcjami. A wszystkie te restrykcje PO-winniśmy zawdzięczać takim Chodkowskim , Jastrzębskim, Mrozom to lokalni przedstawiciele "rządzącej" platformy. Tylko PO-dziekować. Ktoś te ustawy pisze.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl