Menu górne

Dziś jest 17 sierpnia 2022 r., imieniny Anity, JackaBiała linia, a nie wysoki płot

Ikona
(Zam: 12.04.2012 r., godz. 09.57)

Na Radę Miejską wróciła sprawa lokalizacji sklepów z alkoholem. Chociaż radni zagłosowali nie po myśli PSS „Społem”, burmistrz uważa, że temat wróci jeszcze na sesję.

Na Osiedlu Polonez, siedemdziesiąt pięć metrów od sklepu prowadzonego przez PSS „Społem”, powstało przedszkole. Zgodnie z uchwałą miejskich radnych, odległość ta powinna wynosić co najmniej sto metrów. Niespełnienie tego kryterium spowoduje, że „Społem” nie będzie mogło odnowić swojego pozwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. PSS zwróciło się do władz miejskich o wyłączenie przedszkoli z listy obiektów chronionych (na której są także m.in. kościoły, szkoły i in.).
Przewodniczący komisji finansów Jan Abramczyk postulował, by nie zmniejszać określonej już odległości sklepów z alkoholem od chronionych punktów.
- Powinno się wykreślić przedszkole z uchwały, inaczej prowadzenie sklepu może się stać nieopłacalne i kilka osób może stracić pracę – zabrał głos Wojciech Chodkowski.
- Czy sklep z alkoholem demoralizuje dzieci uczęszczające do tej placówki? Zastanówmy się, czy nie tworzymy sztucznych barier – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Jeśli ktoś dobrze będzie prowadzić placówkę, to nie będzie miało wpływu. PSS-y są porządną firmą, nigdy podczas kontroli nie było kłopotów z zachowaniem niezgodnym z ustawą – dodał.
Radni podczas głosowania nie przychylili się do wniosku „Społem”, jednak zdaniem Grzegorza Nowosielskiego, temat lokalizacji punktów sprzedaży alkoholu wróci w najbliższym czasie na sesję.
- Trudno powiedzieć, w jakimi wymiarze, czy zostaną złagodzone, czy zaostrzone te kryteria, ale okazuje się, że większość radnych nie bardzo jest zadowolona z tego głosowania – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej. – Radni oczekiwali stworzenia innego projektu uchwały, bardziej kompleksowo odnoszącej się do lokalizacji punktów sprzedaży alkoholu, a nie brania pod uwagę tylko tego konkretnego przypadku i kwestii związanych z przedszkolami – dodał.
Grzegorz Nowosielski jest za bardziej liberalnym podejściem do kwestii usytuowania sklepów z alkoholem.
- Uważam, że społeczeństwo obywatelskie powinno się inaczej edukować niż zakazami, stawianiem barier. Pozwólmy przedsiębiorcom otwierać sklepy z alkoholem wiedząc, że nie jest on zwykłym towarem spożywczym. Bardzo restrykcyjnie podejdźmy za to do przypadków łamania ustawy – stwierdził. – W Polsce buduje się wysokie bariery na stadionach, które i tak są niszczone, kibice przez nie przeskakują, wydostają się czasami na boisko. W Anglii jest po prostu namalowana biała linia i, czasami bardzo agresywni kibice, jej nie przekraczają. Wydaje mi się, że w takim kierunku powinniśmy iść, żeby rysować białą linię, a nie stawiać wysoki płot. Bo każdy płot jest do sforsowania. Bariera powinna być nieprzekraczalna w kategoriach psychologicznych, a nie fizycznie, bo nie ma takiego przepisu, którego nie da się obejść.
J.P.

Komentarze

W tym sporze jestem za Społem
Dodane przez Wanda, w dniu 12.04.2012 r., godz. 08.15
Pan Abramczyk jako bliski człowiek Wyszyńskiego z Waspolu nie powinien aż tak bardzo bronić interesów swojego pracodawcy. Pewnie Społem nie korzysta z usług Waspolu dlatego ta cała zawziętość. Prywata wyłazi , aż w oczy szczypie!
Dodane przez Bożena, w dniu 13.04.2012 r., godz. 09.44
A czy monopol Wyszyńskiego na ul.Prostej spełnia wymaganą odległość od żłobka? Czy żłobki nie są brane pod uwagę ze względu na: "niską świadomość wogóle" - przebywających tam dzieci.
Dodane przez Antoni, w dniu 13.04.2012 r., godz. 11.28
A może by tak radni zainteresowaki się co się dzieje na długiej, szkolnej przerwie w sklepie monopolowym przy ulicy Prostej i 18-ce. Tak wiem, że pan właściciel spełnia wymagane 100 m od szkoły... jednak to ona wtedy jest tam głównym klientem. W tym miejscu miasta wogóle nie powinno być alkocholu. Trzeba by oznać ten rejon strefą specjalna. Jest to zagłebie szkolne. Począwszy od CKU przez SP2, Zespoły Szkół nr 1 i 2, żłobek, Gimnazjum, Dom Kultury. Czekam na reakcję uczciwych radnych, chyba, że okażą się hipokrytami. Wyedy wyjdzie o czyj interes zabiegają, pana monopolisty czy dzieci. Pan Abramczyk robi tu za adwokata...
Dodane przez Kolo, w dniu 13.04.2012 r., godz. 18.50
Oj Antonio Ty sam jesteś jak po kielichu. więcej staranności w tym pisaniu. Wiem oco Ci z grubsza chodzi. Masz rację.
Dodane przez Widz, w dniu 13.04.2012 r., godz. 20.05
Panie Chodkowski a jak tam kultura w tym domu sylaby stoi? Pański protegowany dyrektor chyba cienko sobie radzi. Mniej nas to nie kosztuje a rozwoju nie widać, możnaby rzec kultura się POd tymi rządami zwija.
Dodane przez O.N.A., w dniu 13.04.2012 r., godz. 22.33
Czyjego interesu strzegą radni? Cieawa jestem kto i jak z imienia i nazwiska głosował.
Dodane przez Pipi, w dniu 14.04.2012 r., godz. 07.26
Taka kultura - jaki dyrektor, taki dyrektor - jaka komisja, jaka komisja? - każdy widział.
Dodane przez $$$, w dniu 14.04.2012 r., godz. 09.12
Napijmy się oranżady - ja stawiam!
$$$
Dodane przez bellaa, w dniu 14.04.2012 r., godz. 11.31
Ooo, Hydrozagadka była gdzieś ostatnio?
Do bellaa
Dodane przez $$$, w dniu 14.04.2012 r., godz. 22.26
Strzał w 10 !!!
Dodane przez Wierny czytelnik, w dniu 15.04.2012 r., godz. 17.33
Brawo dla burmistrza. Oby to nie były działania pozorowane. Radni od Abramczyka działają jak lobbyści w interesie jednego "monopolisty". Wymienić ich z nazwiska!
Dodane przez niezadowolony obserwator, w dniu 17.04.2012 r., godz. 18.59
Jeszcze powinni zobowiązać sprzedających dając im koncesję do sprzątania wokół sklepu , a tak to piją, śmiecą i bata na nich nie ma bo straż ( w) miejska ma to dokładnie gdzieś jadąc na interwencję pół godziny .
Dodane przez Awięctotak, w dniu 21.04.2012 r., godz. 19.19
Przesunąć przedszkole. Kto pozwolił zbudować przedszkole obok monopolowego?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl