Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 grudnia 2024 r., imieniny Aurelii, Balbiny



Rozpoczęło się urodzinowe świętowanie

(Zam: 29.03.2012 r., godz. 09.59)

Wyszków zainaugurował obchody 510-lecia nadania praw miejskich. W Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” 24 marca burmistrz podpisał porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był też m.in. wykład prof. Janusza Szczepańskiego, koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP i rewii „Sylaba”.

Uroczystość rozpoczęła się w holu „Hutnika”, gdzie burmistrz Grzegorz Nowosielski i ks. prof. Grzegorz Bartosik podpisali porozumienie. O genezie jego zawarcia mówił przewodniczący komisji promocji Rady Miejskiej Wojciech Chodkowski.
– Cieszę się z niego, ponieważ wyszkowska oświata zyskuje wsparcie w postaci bardzo zacnej i szacownej uczelni. My z kolei zobowiązujemy się do jej promowania na swoich stronach internetowych i w swoich sercach – powiedział. – Wierzymy, że z naszego terenu na pewno sypnie doktoratami i będzie wielu studentów.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski zaznaczył, że szkoła w Leszczydole Starym nosi imię kardynała Stefana Wyszyńskiego, zaś w Kamieńczyku jest grób rodziców kapłana.
– Rozpoczynamy współpracę, która dobrze będzie służyła obu stronom – podkreślił.
– Z uznaniem myślę o tej umowie, dla Wyszkowa rozpoczyna się nowy rozdział, epoka – zabrał głos honorowy obywatel gminy Wyszków, absolwent UKSW, ks. prof. Henryk Kietliński. – Z uznaniem wyrażam się o tych, którzy wpadli na ten pomysł. Życzę, by to porozumienie owocowało kulturą, badaniami naukowymi. Panie profesorze, w Wyszkowie jest wiele wspaniałych tematów dla historyków, socjologów, geologów. Niech Bóg błogosławi tej współpracy.
– Ważne, żeby tę umowę wcielić w życie, żeby nie pozostała tylko dokumentem. Tego sobie i państwu życzę – powiedział ks. prof. Grzegorz Bartosik.
Dalsza część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej „Hutnika”.
– Nasz Wyszków świętuje dziś 510. urodziny. Jubilat wiekowy, szacowny jest w znakomitej formie. Miasto rozwija się, pięknieje, otwiera na świat, jest bezpiecznym domem dla swoich mieszkańców. Możemy być dumni z Wyszkowa – zwrócił się do zebranych Grzegorz Nowosielski. – Chciałbym, by jubileusz Wyszkowa, który dziś inaugurujemy był dla każdego z nas motywacją do poznawania i utrwalania historii naszego miasta, byśmy czuli się z nim związani i odpowiedzialni za nie. Pielęgnujmy w sobie to przekonanie, że jesteśmy jedną wielką wyszkowską rodziną, w której dzielimy się radościami i troskami, możemy na siebie liczyć, wspólnie dbamy o to, co nasze.
Mówił też o mieszkańcach miasta.
– Chciałbym, by wyszkowianie widzieli tu dom dla swoich dzieci, rozwijali pasje i osiągali sukcesy, z pomocą innych znajdowali rozwiązanie swoich problemów. Chciałbym, by ci, którzy jeszcze nie wiedzą, gdzie ich dom, wybierali Wyszków – powiedział. – Życzę swojemu miastu, by jak przez wieki, mógł zawsze liczyć na siłę, mądrość i zaradność swoich mieszkańców. Życzę mu przychylności natury, życzliwości ludzi, zainteresowani świata. Życzę swojemu Wyszkowowi, by jego mieszkańcy lubili go i byli z niego dumni – zakończył.
Wykład o czynnikach rozwoju Wyszkowa na przestrzeni wieków wygłosił prof. Janusz Szczepański, autor słynnej monografii „Dzieje Wyszkowa i okolic”.
W rozrywkową atmosferę wprowadziła słuchaczy Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego, która zaprezentowała m.in. wiązankę filmowych melodii, utworów Czerwonych Gitar, utwory Gershwina oraz melodię autorstwa F. J. Bieganowskiego „Parada w Wyszkowie”, podczas której wystąpiły buławistki.
Jak zawsze niezawodna była też Rewia Dziecięca „Sylaba”, która zaprezentowała fragmenty swojego najnowszego programu „Made in Poland”.
Imprezie, którą poprowadził Maciej Czyżewski, towarzyszyła wystawa zdjęć Wyszkowa autorstwa Jerzego Mąkowskiego, Jerzego Sitka, Elżbiety Świtalskiej, Jacka M. Jelińskiego.
Z okazji jubileuszu ogłoszony został też konkurs „Prezent urodzinowy”. Jego szczegóły dostępne będą na stronach www.wyszkow.pl oraz www.wok-hutnik.pl
Sobotnia uroczystość rozpoczęła serię wydarzeń związanych z jubileuszem miasta. 2 czerwca odbędzie się m.in. koncert Bogusława i Ryszarda Morków, plenerowa wystawa fotografii, a także rozstrzygnięcie konkursu „Prezent urodzinowy”, w sierpniu zaś planowana jest wizyta pary prezydenckiej w Wyszkowie.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Jan4P, w dniu 30.03.2012 r., godz. 08.31
Po co ten atykuł dawać jeszcze na stronę it? Czytelnicy 'Wyszklowiaka" nie zostali na nią zaproszeni choćby skromnym anonsem. Kiedy wreszcie skończą się te uznaniowe, od niewiadomo czego zależne decyzje? Do Pani Izy - zgadzam się z Panią w zupełności.
Dodane przez js, w dniu 30.03.2012 r., godz. 22.57
- w Kamieńczyku jest grób dziadków, a nie rodziców prymasa...
Dodane przez Zołza, w dniu 31.03.2012 r., godz. 10.52
A gdzie najpiękniejsze zdjęcia pana Wiesława Czapskiego? Lansuje sie nietrafionyi niesprzedany album pana Mąkowskiego. Człowieka o średnim talencie i życiorysie.
Dodane przez Wlad, w dniu 31.03.2012 r., godz. 16.14
Za 5 lat kolejna "wielka" okrągła 515 rocznica. A tu jak w "Rejsie" ...patrze w lewo-nic, patrze w prawo -nic, nuda, nic się nie dzieje. Wstaję i wychodzę...
Dodane przez Iza, w dniu 31.03.2012 r., godz. 21.32
Śladów Wyszyńskiego w okolicy jest dużo więcej. Fidest, Gać, Skuszew, Kamieńczyk a nawet Drogoszewo. Ale kto burmistrzowi miał to powiedzieć, Świtalska?
Dodane przez Ken, w dniu 01.04.2012 r., godz. 09.48
To naprawdę prezent. Nagrody trzy a i tak na wszystkich zgłoszonych do konkursu pomysłach miasto chce położyć łapę.
Dodane przez Daria, w dniu 01.04.2012 r., godz. 21.49
Zapraszam gorąco do Brańszczyka na mszę św. z okazii 7 rocznicy śmierci Ojca św. Jana Pawła II. godz. 20.00.
Dodane przez Zdzich, w dniu 02.04.2012 r., godz. 09.57
Mam nadzieję, że nie dojdzie do wizyty prezydęta bo mu cośwazniejszego wypadnie i przysle tego farbowanego lisa - Nałęcza na otarcie łez.
Do Ken
Dodane przez Mad, w dniu 02.04.2012 r., godz. 13.47
I dlatego tytuł konkursu brzmi "Prezent dla Wyszkowa", czyli każdy chętny ofiarować swój pomysł miastu robi to w prezencie. Są urodziny, to muszą być i prezenty. Kryzys twórczy etatowych plastyków i promotorów, to zupełnie inna sprawa...
Dodane przez Jan4P, w dniu 03.04.2012 r., godz. 06.31
510 - lecie a ludzi na uroczystości znów niecała sala. Jak odjąć urzędników, którzy ratowali frekfencję, to zostałaby garstka widzów. Wstyd mieszkańcy.
Dodane przez Mieszko, w dniu 03.04.2012 r., godz. 08.34
Poprostu, tych którzy by przyszli, nie zaproszono...
Dodane przez Kolo, w dniu 03.04.2012 r., godz. 08.41
Urzędnicy tak licznie zasiedli na widowni pewnie dla tego, że obiecano im do odebrania dzień wolny :)

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta