Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 czerwca 2022 r., imieniny Ireneusza, LeonaSetka zajęcy pobiegła w las

Ikona
(Zam: 05.10.2010 r., godz. 11.37)

Pracownicy Starostwa wypuścili w ubiegłym tygodniu do lasów powiatu setkę zajęcy. Akcja ma doprowadzić do zwiększenia liczby tych zwierząt w naszych lasach.

Powiat wydał na zakup zajęcy 30 tys. zł. Uwolniono po pięćdziesiąt sztuk do lasów obwodu koła łowieckiego „Dzik” i „Lis”. Zające pochodzą z hodowli Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Krośniewicach. Każdego z nich oznakowano kolczykiem, co pozwoli sprawdzić, jak zwierzęta się rozprzestrzeniły.
Wpuszczanie zajęcy do lasu to element „Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w powiecie wyszkowskim” realizowanego w ramach programu ochrony środowiska powiatu na lata 2008-2011.

Coraz rzadziej możemy spotkać zające w naszych lasach. W całej Europie drastycznie spadła ich liczba. W Polsce żyje dziś około 18 procent populacji zajęcy, które żyły tu czterdzieści lat temu.
W powiecie wyszkowskim średnio na sto hektarów przypada mniej niż pięć zajęcy. Za spadek liczby tych zwierząt odpowiedzialne są drapieżniki (lis, jenot, borsuk, kuny, tchórz, norka amerykańska oraz szop pracz, jastrząb gołębiarz, myszołów zwyczajny i włochaty, kruk, sroka, wrona siwa), a także zdziczałe psy i koty. Winna jest także m.in. chemizacja i mechanizacja w rolnictwie, niesprzyjające sposoby koszenia traw i zbóż, choroby, zmiana warunków klimatycznych,

Projekt realizowany przez powiat ma doprowadzić do zwiększenia zagęszczenia zajęcy do co najmniej piętnastu zwierząt na sto hektarów obwodu. Program finansowany jest przez koła Polskiego Związku Łowieckiego i budżet powiatu.

J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl