Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 listopada 2020 r., imieniny Błażeja, Saturnina

Wyszków nieznany w obiektywie aparatu

Ikona
(Zam: 22.03.2012 r., godz. 10.42)

W związku ze zbliżającymi się obchodami 510. rocznicy nadania praw miejskich dla Wyszkowa, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna ogłasza konkurs fotograficzny.

Konkurs ma służyć odkrywaniu „skarbów”, które kryją zakamarki Wyszkowa i okolic. Adresowany jest do fotografów amatorów powyżej 10. roku życia oraz osób dorosłych, mieszkańców gminy Wyszków. Preferować będą zdjęcia miejsc nieznanych, ale charakterystycznych i niepowtarzalnych. W czasie szybko następujących zmian w zabudowie, wyglądzie miasta, warto ocalać od zapomnienia to, co stanowi część naszej wspólnej historii. Z nadesłanych materiałów zorganizowana będzie wystawa, a zdjęcia pozostaną w zbiorach bibliotecznych. Uczestnik konkursu może nadesłać do trzech zdjęć w formacie 15 x 21cm. Spośród nadesłanych prac komisja wybierze po trzy prace fotograficzne w grupie wiekowej do 18 lat i powyżej 18 lat. Termin nadsyłania fotografii na konkurs upływa 31.
Konkurs jest inicjatywą biblioteczną, sprawy organizacyjne prowadzi pracownik działu regionalnego, Mirosław Powierza.
– Preferowane będzie „inne” spojrzenie – mówi. – Radzimy unikać fotografowania np. kościoła lub obeliska Wazów, tylko poszukać rzeczy mniej znanych, ukrytych gdzieś w zabudowie, jak np. interesujące stare detale architektoniczne.
Obecnie wygląd otoczenia zmienia się bardzo szybko, znikają budynki, są przebudowywane, zmienia się układ ulic, wygląd miejsc. To, co niedawno stanowiło o klimacie danego miejsca, było jego charakterystycznym punktem, znika, jak np. opuszczone budynki przy ul. Kościuszki. Wyszków nie ma wielu zabytków, charakterystyczna zabudowa drewniana nie jest trwała, zanika dawna siatka działek, dlatego warto pamiętać nawet o takich szczegółach, budujących jego historię. Mirosław Powierza jako przykład podaje dachówki z rozbieranego kiedyś starego budynku, pochodzące z przełomu wieku, podwójnie opisywane (w języku polskim i rosyjskim). Takie zmiany jak rozbudowy, wyburzanie, porządkowanie, obfitują w tego typu ciekawe znaleziska, choć nie zawsze towarzyszy im świadomość tego, jak cenne są to rzeczy.
- Namawiam do odkrywania nieznanego w swoim otoczeniu – radzi Mirosław Powierza. – Może to być przydrożny krzyż, stuletnia chata, coś, co pozostało z dawnych lat, świadczy o wyjątkowości danego miejsca.
Wszelkie pytania i uwagi, związane z konkursem, prosimy kierować podając temat „Wyszków i okolice jakich nie znacie” do Mirosława Powierzy na adres: mgbpww@poczta.fm, lub pod nr tel. (29) 742-32-61 w. 34, 44 (Czytelnia Naukowa godz. 9.00-15.00), fax: (29) 742-32-61.

Opr. E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl