Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Teodora



Jest nadzieja na budowę ośrodka

(Zam: 15.03.2012 r., godz. 07.48)

Starosta ponownie wystąpił do zarządu województwa mazowieckiego o dofinansowanie rozbudowy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Mimo iż projekt nie znalazł się na liście pozytywnie rozpatrzonych, to wniosek jest pierwszy na liście rezerwowej. Niebawem wojewoda zdecyduje o przyszłości ośrodka.

W konkursie złożono 295 wniosków, w tym 242 zostały rozpatrzone pozytywnie, dofinansowanie otrzymały pierwsze 43 projekty. Żaden z nich nie dotyczył przebudowy specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, a rozbudowy bazy sportowej na obszarach wiejskich. Wniosek powiatu wyszkowskiego nie otrzymał dofinansowania, ale znajduje się na pierwszej pozycji listy rezerwowej.
Baza lokalowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie nie spełnia wymogów stawianych przez system edukacji, jest nieprzystosowana dla dzieci niepełnosprawnych, nie spełnia również oczekiwań rodziców, uczniów i pedagogów. Ośrodek jest przepełniony i nie odpowiada potrzebom powiatu. Braki te obniżają jakość nauczania i uniemożliwiają upowszechnianie nowoczesnych metod nauczania.
Ośrodek obejmuje opieką wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z niepełnosprawnością sprzężoną, autyzmem, a także zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Zapewnia pomoc edukacyjną, rewalidacyjną i opiekuńczo-wychowawczą, psychologiczną, logopedyczną oraz z zakresu gimnastyki korekcyjnej i integracji sensorycznej, dogoterapii i hipoterapii. Wychowankowie uczęszczają na zajęcia w szkole podstawowej, gimnazjum, szkole zawodowej i przysposabiającej do pracy.
Istotnym problemem jest brak rozwiniętego zaplecza do prowadzenia zajęć sportowych w szkole. Nauka odbywa się w małych salach dydaktycznych, nie ma sali gimnastycznej, toalet dostosowanych do potrzeb uczniów na wózkach, brak jest możliwości nauki na piętrze dla uczniów z niepełnosprawnością ruchową. Z powodu niewystarczającej ilości miejsca nie ma gabinetu medycznego. Starostwo stara się o pieniądze na budowę budynku wolnostojącego, dwukondygnacyjnego z użytkowym poddaszem, niepodpiwniczonego. Obiekt zaprojektowano tak, aby wszystkie jego części były dostępne dla osób niepełnosprawnych. Całkowita wartość projektu to 9 mln 717 tys. 897,20 zł, kwota dofinansowania to 8 mln 260 tys. 212,62 zł.

I.S.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta