Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 stycznia 2023 r., imieniny Jana, PrzybysławaSzkoła z osiągnięciami

Ikona
(Zam: 07.03.2012 r., godz. 10.38)

Zespół Szkół w Wyszkowie podsumował pierwszy semestr pracy edukacyjnej i wychowawczej. W Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” 29 lutego odbyła się uroczystość, na której przedstawiono osiągnięcia placówki oraz nagrodzono uczniów za dobre wyniki oraz wręczono listy gratulacyjne ich rodzicom.

W uroczystości wzięła udział dyrekcja i pracownicy placówki, uczniowie z rodzicami, zastępcy burmistrza Adam Warpas i Adam Mróz, przewodniczący Rady Miejskiej Józef Biernacki, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego Anna Gołębiewska, przyjaciel szkoły Zofia Dawidzka, zarząd i przedstawiciele Rady Rodziców, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Józef Bieganowski, pedagog z Ogniska Muzycznego Igor Giżewski.
– Tak niedawno, 1 września, była inauguracja roku szkolnego, a jest już koniec pierwszego semestru – prezentację osiągnięć szkoły i jej wychowanków rozpoczął dyrektor Zbigniew Szczerba.
W roku szkolnym 2011/2012 w Zespole Szkół w Wyszkowie w Gimnazjum nr 1, 501 uczniów uczęszcza do 20 klas, uczy ich 45 nauczycieli. W Szkole Podstawowej nr 5 w 23 klasach 53 pedagogów uczy 540 dzieci. Są również dwie grupy przedszkolne – dla 5- i 6-latków, łącznie 44 maluchów, z którymi pracuje dwóch wychowawców. W placówce funkcjonują cztery klasy integracyjne i dziewięć sportowych (piłka siatkowa i pływalnia). Jako jedyna w Polsce dysponuje skateparkiem, posiada również boisko wielofunkcyjne, ponad czterdzieści klasopracowni, wyposażonych w sprzęt audiowizualny. W Zespole Szkół pracują pedagog – Maria Pielech, i psycholog – Justyna Wóltańska, oferujący różnorodne formy pomocy, tj. konsultacje psychologiczno-pedagogiczne, indywidualną pracę z uczniem, doradztwo zawodowe, profilaktykę wychowawczą.
W szkole podstawowej najwyższą średnią uzyskały klasy IV d (4,5), V d (4,31) i VI c (4,5). Najwyższą średnią ocen uzyskali uczniowie: Joanna Rosłoniec z kl. V b (5,30), Franciszek Prus z kl. VI d (5,30), Aleksandra Gwiazda z kl. IV b i Milena Kowalczyk z kl. IV d (5,25). Natalia Gajewska, Natalia Jabłońska, Agnieszka Karsznia, Tomasz Baranowski, Julia Dumała i Aleksandra Ślesik uzyskali średnią 5,20. Najwyższy wynik egzaminu próbnego osiągnął Franciszek Prus – 38 pkt. Na 40.
W gimnazjum najwyższą średnią uzyskały klasy I b (4,49), II d (4,43) i III c (3,95). Uczniowie z najwyższą średnią to: Klaudia Kwiatkowska z kl. I b (5,39), Weronika Kościelewska z kl. III c (5,36), Dominik Bakuła z kl. I d (5,35). Po próbnym egzaminie gimnazjalnym najlepsze wyniki uzyskali: w części humanistycznej Julia Budziszewska z kl. III d (93,3 proc), z historii i WOS Michał Szymocha i Bartłomiej Wróblewski z kl. III c (96,7 proc), z matematyki Paulina Michalak i Bartłomiej Wróblewski z kl. III c (76,7 proc), z przedmiotów przyrodniczych Karolina Falba z kl. III b (73,3 proc), w części z języka angielskiego Klaudia Łubińska i Jakub Godleś z kl. III d (90 proc). Do grona laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych dołączyli: Aleksandra Gołębiewska, Paulina Michalak (finalistki konkursu geograficznego), Błażej Ogonowski (uczestnik rejonowego konkursu z geografii i języka niemieckiego), Bartek Wróblewski (uczestnik rejonowego konkursu matematycznego), Weronika Kościelewska i Karol Kwiatkowski (rejonowy konkurs geograficzny).
Uczniowie klas I-III otrzymują oceny opisowe, również mają czym się pochwalić. W Gminnym Konkursie Matematycznym „Raz, dwa, trzy – policz ty” I miejsce zdobyła Angelika Czajkowska, III miejsce zajął Jan Wiśniewski i Dawid Szymański, drugie miejsca zdobyli Adam Bedecki i Weronika Karłowicz, która również zajęła III miejsce w Gminnym Konkursie Literackim „W krainie baśni braci Grimm”. Aleksandra Kowalik w Gminnym Konkursie Wiedzowym „Omnibusik” zdobyła II miejsce, natomiast w Gminnym Konkursie Czytelniczym „Baśnie polskie” – III miejsce. W Gminnym Konkursie Recytatorskim „J. Brzechwa – poeta, którego kochają dzieci” na III miejscu znalazła się Zuzanna Kaszubska. Zofia Polańska zajęła III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Projekt kartki świątecznej”. W Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek wystąpiły Aleksandra Gołębiewska, Julia Kwiatkowska i Kinga Szymańska.
– Praca w klasach sportowych jest ciężka, jednak daje wymierne efekty – mówił Zbigniew Szczerba, przedstawiając osiągnięcia sportowe. – W pływaniu odnosimy od lat sukcesy. Klub Polonez Wyszków jest znany w całym kraju.
Uczniowie, z których Zespół Szkół jest dumny, to Marcin Jaszewski, wielokrotny finalista mistrzostw Polski w pływaniu, zauważony przez trenera Otylii Jędrzejczak, Jakub Kazula, Grzegorz Staszewski i Dominik Bakuła (II miejsce w ogólnopolskim półfinale konkursu „Od Aten do Londynu”, indywidualnie i drużynowo).
W placówce ukazują się dwie gazetki szkolne. „Gimnazjaka” redagują uczniowie z kl. II c, ich opiekunem jest Agnieszka Lachowska-Marzoch. Uczniowie zdobywają informacje o różnych wydarzeniach z życia szkoły. Przeprowadzają wywiady, piszą artykuły, tworzą gazetkę szkolną. Wśród członków grupy redakcyjnej znajdują się osoby wyróżnione: Żaneta Król, Joanna Piwowarska, Tomasz Garbarczyk. Szkoła podstawowa wydaje „Wieści Szkolne SP 5”, opiekunkami są Joanna Podgórska i Emilia Wojtkowska. W redakcji pracują: Joanna Rosłoniec (średnia 5,3; III miejsce w gminnym konkursie recytatorskim „Poezja Jana Brzechwy”), Klaudia Zdunek (średnia 5,0; przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego SP 5), Katarzyna Gajdek, Kinga Majewska, Marta Traczyk, Jakub Reitano, Aleksandra Wieczorek, Weronika Tryc i Kamila Kozon).
Szkoła współpracuje z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP w Wyszkowie. Na lekcjach muzyki i zajęć artystycznych uczniowie zapoznają się z działalnością orkiestry i uczestniczą w jej zajęciach i koncertach. Ponadto w szkole podstawowej od trzech lat działa Koło Teatralne. Społeczność szkolna brała udział m.in. w obchodach 93. rocznicy odzyskania niepodległości, wieczornicy ma cmentarzu parafialnym w Wyszkowie, obchodach Dnia Edukacji Narodowej, ślubowaniu uczniów klas pierwszych, pasowaniu na czytelnika, Dniu Patrona w SP 5, spotkaniu z ks. biskupem Tadeuszem Bronakowskim.
Po przedstawieniu prezentacji dyrektor podkreślił, że na sukces dzieci wpływ mają rodzice, nauczyciele, pracujący nad tym z wielkim zaangażowaniem. Dziękował również za wsparcie samorządowi, który kieruje do placówek gminnych środki finansowe.
– Tymi osiągnięciami można obdzielić kilka szkół – stwierdził Adam Warpas. – Liderzy w społeczności szkolnej są drogowskazami dla innych. Gratuluję wysiłku i sięgania coraz wyżej.
Przed nagrodzeniem wyróżniających się uczniów zaprezentowano część artystyczną, przygotowaną przez obie szkoły. Wystąpił szkolny zespół, wychowankowie zagrali na dzwonkach, fletach, gitarach, występom akompaniowała też Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Widzowie mieli możliwość wysłuchania zarówno muzyki (na fortepianie zagrał Mateusz Redel, akompaniował mu Igor Giżewski), jak i skeczy, scenek z życia szkoły. Następnie najlepsi uczniowie otrzymali nagrody, ich rodzice zaś listy gratulacyjne.

E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl