Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 14 grudnia 2024 r., imieniny Alfreda, Izydora



Za patriotyzm płacili życiem

(Zam: 07.03.2012 r., godz. 10.40)

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca przedstawiciele władz samorządowych, wyszkowskiego PiS-u złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym walczącym z komunistyczną władzą.

Święto to zainicjował prezydent Lech Kaczyński, ideę kontynuował jego następca Bronisław Komorowski. Sejm przyjął ustawę w tej sprawie na początku 2011 r.
Krótka uroczystość w czwartkowe popołudnie odbyła się przy pomniku odsłoniętym 29 października 2009 r. na nadbużańskiej skarpie. To monument „Pamięci żołnierzy Armii Krajowej, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz Cywilnych Mieszkańców, którzy zginęli z rak komunistów na ziemi wyszkowskie w latach 1944-1952, oddali życie za niepodległość Polski, wiarę katolicką i wolność człowieka”. Pracownik działu regionalnego miejskiej biblioteki Mirosław Powierza przypomniał, że monument stanął dzięki Fundacji „Pamiętamy”, ludziom zaangażowanym w sprawę upamiętnienia walczących na tym terenie oraz władzom samorządowym.
- Historia zdrady Polski przez sąsiadów w 1939 r. nie zakończyła się z chwilą „wyzwolenia”. Pamiętajmy, że wolność przyniesiona ze Wschodu w 1944 r. nie dla wszystkich stała się czasem pokoju – powiedział. – Po zakończeniu wojny i ustanowieniu „wolnej” Polski, reżim komunistyczny krwawo rozprawiał się z żołnierzami Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Za samą przynależność do organizacji można było dostać od komunistycznego sądu wyrok śmierci. Zamierzano bezwarunkowo unicestwić żyjących żołnierzy, zniszczyć pamięć o nich, zohydzić ich wizerunek w społeczeństwie, preparując przeciwko nim oskarżenia, często zupełnie fantastyczne. Echa tej propagandy, niestety, przetrwały do dziś.
Jak podkreślił, za patriotyzm, wiarę w niepodległą Polskę żołnierze płacili życiem i zdrowiem w komunistycznych więzieniach.
Wyszkowski samorząd na uroczystości reprezentował burmistrz Grzegorz Nowosielski i jego zastępca Adam Warpas. W imieniu PiS kwiaty złożyli: Waldemar Sobczak, Marek Tauter, Krzysztof Sobieski. W imieniu wyszkowskiego oddziału NSZZ „Solidarność” znicze zapalił jej przewodniczący Jan Rusak. Wartę honorową przy pomniku pełnili uczniowie Zespołu Szkół w Wyszkowie.

J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta