Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 stycznia 2023 r., imieniny Jana, PrzybysławaNiebezpiecznej soli nie wykryto

Ikona
(Zam: 07.03.2012 r., godz. 10.58)

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nie stwierdziła w zakładach na terenie naszego powiatu wykorzystywania soli przemysłowej w produktach spożywczych. Kontrolę przeprowadziła w związku z tzw. aferą solną.

W sprawie tego procederu śledztwo prowadzi poznańska prokuratura. Okazało się, że trzy firmy (z województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego) sprzedawały producentom żywności sól nadającą się do posypywania dróg jako sól spożywczą. Miesięcznie do obrotu mogło jej trafiać tysiące ton.
Wyszkowski Sanepid 28 lutego otrzymał pismo od wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Chodziło o sprawdzenie, czy sól pochodząca od firm podejrzanych o wprowadzenie do obrotu soli przemysłowej, nie trafiła do wyszkowskich firm. Stacja przeprowadziła kontrolę 29 lutego we wszystkich zakładach, do których potencjalnie mogła trafić przemysłowa sól: trzynaście piekarni, dwie makaronownie, firmę zajmującą się obrotem przyprawami i dodatkami do wędlin.
- Zarówno dostawcy, jak i producenci, którzy świadczyli dla nich usługę, nie posiadali podejrzanej soli. U naszych producentów nie stwierdziliśmy, by w produkcji była używana sól podejrzana – informuje inspektor Tomasz Liwartowski. – Nie wiemy nic o tym, by podejrzane firmy dystrybuowały sól inaczej jak do zakładów przetwórstwa. Nie ma więc podstaw do obaw, że znalazła się w opakowaniach jednostkowych, przeznaczona bezpośrednio do spożycia.
Sanepid zamierza też pobrać próbki produktów, które są w handlu.
- Chcielibyśmy, by oświadczenia i dokumentacje, które zostały zebrane w trakcie kontroli, zostały jeszcze potwierdzone – dodaje T. Liwartowski.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii również przeprowadził w zakładach kontrolę na naszym terenie. Nie znalazł niejadalnej soli w żadnym z nich.
J.P.

Komentarze

Dodane przez PSL minister Sawicki, w dniu 07.03.2012 r., godz. 18.38
Jest super, jest świetnie więc o co wam chodzi?. Psl-owy sanepid nie wykryje nic co by mogło zaszkodzić chłopkowi ministrowi!
Dodane przez tomaszek, w dniu 08.03.2012 r., godz. 00.42
źle badali.gdyby wykryto sól spożywczą w solarkach drogowych to by była dopiero afera :)
Dodane przez Iza, w dniu 08.03.2012 r., godz. 17.12
Nagle wszystko ok. mimo przekroczenia norm. Czyli ze wszystkim można walić w ch... i plemiel z PO POwie co wie, że "PO to są zawyzane nory, żeby można było zaniżać jakość produktów" Ot geniusz.
Dodane przez oszczedna, w dniu 08.03.2012 r., godz. 18.18
teraz nieprzeplacam kupuje tansza drogowa
Tusk PO do Pawlaka PSL
Dodane przez Soliwoda, w dniu 08.03.2012 r., godz. 23.19
-sól opadowa smaczna i zdrowa! Smacznego
Dodane przez Styks, w dniu 12.03.2012 r., godz. 18.39
Dziękujemy wam JBB, że to nie wsz tir wystąpił w programie Uwaga i z podejrzanej fabryki soli aż do zakładu w Łysych przywiózł jej całe mnóstwo. Wszyscy wiemy widząc ten wielki parking przed waszym zakładem, że ta sól potrzebna wam była do walki z zimą. Dziękujemy wam JBB za to, że nie narażaliście naszego zdrowia a sól z podejrzanej fabryki trafiła nie na nasze stoły a na oblodzone drogi i chodniki waszego pięknego, ekologicznego zakładu. Dziękujemy wam JBB
ZGROZA
Dodane przez obserwator, w dniu 14.03.2012 r., godz. 12.14
Fakt dawniej wydobywano sól nie badano i nikt nie zmarł. Pomijając zagrożenie tą sytuacją gdzie jest sanepid skarbówka i urzędy. 10 lat to nie mało. Gorsze żeczy jecie. U nas w gminie Somianka pseudo rolnicy nawożą pola osadami z warszawskich oczyszczalni ścieków. Zamiast 3-4 tonu na hektar dają 30-40 ton. Osady stosuje się na gleby zasadowe klasy 1 i 2 a nie na kwaśne piachy. Fakt ładnie im to rośnie ale Wyszków je to co Warszawa wys...a. Smacznego ja tam mam swoje eko.
Dodane przez Koziołek, w dniu 14.03.2012 r., godz. 17.17
Stąd na Koziołkowie takie piekne poletka doświadczalne. Pół wiochy i cały PSL bawi się tam na "Dniach Pola". Może trzeba nadać tej hucpie nową nazwę? Np. "śmieciowe zbiory"

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl