Menu górne

Dziś jest 08 sierpnia 2022 r., imieniny Cypriana, EmilianaGrand Prix dla „Oberka”

Ikona
(Zam: 29.02.2012 r., godz. 13.30)

Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” zdobył Grand Prix na XI Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora w Zaciszu, który odbył się w dniach 28-29 stycznia. Artyści odebrali nagrodę na gali finałowej i już planują udział w następnych przeglądach.

Na festiwalu zaprezentowano muzykę zainspirowaną różnymi gatunkami i lokalnym folklorem, wzbogaconą tekstami, nawiązującymi do sytuacji życiowej lub politycznej, do wzorców kreowanych przez tabloidy, czy wreszcie do aktywności i doświadczeń seniorów. W konkursie wzięły udział cztery chóry (w tym jeden poza konkursem), dziesięć kabaretów, dwadzieścia pięć zespołów wokalnych (w tym jeden poza konkursem) oraz pięć zespołów folklorystycznych. Nasz „Oberek”, który zaprezentował suitę z Puszczy Białej, uhonorowano nagrodą Grand Prix, przyznawaną najlepszemu zespołowi na przeglądzie. Seniorom towarzyszyła kapela muzyczna Stanisława Kadłubowskiego. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 25 lutego, w sobotę. Jury w składzie: Krzysztof Kusiel-Moroz, Joanna Rawik oraz Andrzej Banasiewicz wręczyło laureatom nagrody i dyplomy. W kategorii chóry pierwsze miejsce wyśpiewał chór „La Musica” z Domu Kultury Śródmieście w Warszawie, najlepszym kabaretem okazała się grupa „Pogodna Jesień” z Szamocińskiego Ośrodka Kultury w Szamocinie, w kategorii zespołów wokalnych zwyciężyli „Sąsiedzi ze Stefanowa” ze Stowarzyszenia „Niezapomniane Melodie” w Stefanowie. Najlepszym zespołem folklorystycznym zostało „Ustronie” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Skierniewicach.
– Praca przynosi efekty – cieszy się choreograf zespołu Danuta Deptuła. – Owocuje wysiłek, zaangażowanie wielu zdolnych osób z pasją, instruktorów, którzy wiedzą, w którym kierunku ich prowadzić.
Choreograf o nagrodzie mówi z dumą, choć zaznacza, że nie można spocząć na laurach. Na tę chwilę trzeba było długo i uczciwie pracować. Porównuje Grand Prix do paciorka, zbieranego do sznura koralików. Każda poprzedzona jest sukcesem poprzedniej, każda jest też wielkim wyzwaniem i zobowiązaniem, by nie zejść z uzyskanego poziomu.
Zespół w przyszłym roku będzie obchodził pięciolecie. Jubileusz skłania do podsumowań, a te dla „Oberka” wypadają dobrze. Zdobył wiele nagród, występował w wielu prestiżowych przeglądach i konkursach. Jak podkreśla Danuta Deptuła, z prawie każdego wyjazdu wracają z nagrodą bądź wyróżnieniem. Powstał pomysł stworzenia kroniki zespołu, w której utrwalona zostałaby historia zespołu, zamieszczone pamiątki, zdjęcia z występów i imprez. Nadchodzący jubileusz jest dobra okazją, by ona powstała. „Oberek” powołano w styczniu 2008 r. w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” z inicjatywy ówczesnego dyrektora Artura Laskowskiego. Tworzą go osoby, występujące też w innych wyszkowskich zespołach śpiewaczych, zainteresowane realizacją i rozwijaniem pasji tanecznych. Obecnie jest to około dwudziestu artystów, mniej niż w początkach istnienia grupy. Skład zespołu jest optymalny, występują w nim osoby, którym pozwala na to kondycja, sytuacja życiowa. Charakter repertuaru wymaga, by artyści dbali o formę, stąd próby odbywają się dwa razy w tygodniu. Daleko im do spotkań towarzyskich, należy ćwiczyć śpiew, nowe utwory, układy taneczne. Zespół tego typu jak „Oberek”, nie jest częstą formą aktywności seniorów. Wybierają oni chętniej kabarety, zespoły śpiewacze, tworzą kluby seniora.
– We wszystkim musi być umiar, jednak pracą można naprawdę wiele osiągnąć – przekonuje Danuta Deptuła. – To jest duma, prawdziwa satysfakcja, gdy pokona się własną słabość.
Zespół kultywuje i wykonuje folklor z naszych terenów, jednak chce poszerzać horyzonty, spróbować swoich sił również w innym repertuarze, nawiązać kontakty z grupami z innych, dalszych regionów Polski. Taka wymiana doświadczeń jest interesującym i pożytecznym przedsięwzięciem, otwiera na nową jakość muzyki, tańca, niż ta, znana na co dzień. Może to zaowocować ciekawą współpracą, wzajemnymi występami, interesującymi dla lokalnych publiczności. Danuta Deptuła podaje folklor kaszubski, beskidzki, podlaski. Chciałaby wprowadzić do repertuaru pewne elementy podlaskiego, pokazać naszej publiczności nowy program.
– Mamy wiele pomysłów, planów, miejsc, dokąd można by wyjechać, jednak wszystko zależy od środków, chociażby na stroje, które są ważnym elementem wizerunku zespołu, mają wpływ na jego odbiór i ocenę – dodaje.
Choreograf powtarza, że za każdym sukcesem grupy kryje się wysiłek wszystkich jego członków, chęć pokonania własnych słabości i osiągnięcia wyższego poziomu. Tych osiągnięć, szczególnie ostatnio zdobytej nagrody Grand Prix, serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za następne występy, podczas których „Oberek” promuje kulturę naszego regionu i jest wizytówką miasta.

E.E.
W zespole występują tancerze: Ewa Cmielewska, Krzysztof Chojnacki, Alicja Mieszało, Mieczysława Dylak, Hanna Zielińska, Henryka Iglik, Zofia i Stanisław Rogalscy, Jan Skoczylas, Elżbieta Jabłecka, Leszek Czernik, Krystyna Król, Edward Piasecki, Halina Bogdan, Jolanta Rosińska i Piotr Ternożek. W wielopokoleniowej kapeli, złożonej z dwóch akordeonów, kontrabasu, skrzypiec i dzwonków, grają: Stanisław Kadłubowski, Eugeniusz Gąsiorowski, Karolina i Dawid Zwolińscy i Mateusz Kurowski.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl