Menu górne

Dziś jest 17 sierpnia 2022 r., imieniny Anity, JackaRewolucyjne zmiany w szkolnictwie

Ikona
(Zam: 29.02.2012 r., godz. 13.55)

Od września szykują się zmiany w strukturze szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Najbardziej rewolucyjne zmiany to likwidacja liceów profilowanych, liceów i techników profilowanych oraz wydłużenie do trzech lat nauki w szkołach zawodowych. Nowa ustawa umożliwi łączenie szkół zawodowych w centra kształcenia zawodowego i ustawicznego.

W związku z nowelizacją ustawy i zmianami wprowadzonymi przez ministerstwo edukacji, Starostwo zorganizowało spotkanie dla dyrektorów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z powiatu wyszkowskiego. O rewolucyjnych zmianach, nad którymi w dalszym ciągu toczy się dyskusja mówiła Anna Wesołowska z Departamentu Kształcenia Zawodowego oraz Emilia Maciejewska, koordynator projektu „Szkoła zawodowa, szkołą dobrego wyboru”.
- Zmiany, które wejdą w życie od 1 września, głównie będą zależały od dyrektorów, od tego jak dynamicznie będą je wprowadzać w swoich szkołach. Państwo określiło początek i koniec procesu zmian, jednak jego środek musi się zadziać w szkole – tłumaczyła Anna Wesołowska.
Nowelizacja wprowadza zapisy o zdobywaniu kwalifikacji wymaganych w zawodach. Egzaminy na poszczególne kwalifikacje będą przeprowadzane na różnych jej etapach, a nie jak dotąd, po zakończeniu nauki w szkole. Gdy egzamin przeprowadzany będzie z jednej kwalifikacji uczeń będzie uzyskiwał świadectwo, a po zdaniu wszystkich kwalifikacji wymaganych w danym zawodzie, otrzyma dyplom.
Ustawa przewiduje, że nauka w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych i w liceach będzie powiązana z nauką w gimnazjach – treści tam rozpoczęte będą kontynuowane w klasach pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. W technikum i zasadniczej szkole zawodowej uczniowie opanują te same zagadnienia z kształcenia ogólnego, co uczniowie w pierwszej klasie liceum. Dzięki temu absolwenci zreformowanych zasadniczych szkół zawodowych będą mogli kontynuować naukę np. w liceach ogólnokształcących dla dorosłych od razu w drugiej klasie.
Znowelizowana ustawa umożliwia łączenie szkół zawodowych w centra kształcenia zawodowego i ustawicznego. Ponadto w systemie szkolnictwa przestaną istnieć licea uzupełniające, technika uzupełniające oraz licea profilowane. Będą one stopniowo wygaszane, ponieważ wstrzymany zostanie do nich nabór.
Zasadniczym celem ustawy jest zwiększenie skuteczności i efektywności systemu kształcenia zawodowego oraz zharmonizowania go z rynkiem pracy.
I.S.

Komentarze

no wreszcie...
Dodane przez hertz, w dniu 03.03.2012 r., godz. 01.08
no wreszcie trzeba odetchnąć z ulgą, musi się coś poprawić, np. patrząc na nasze słynne CKU i (niektórych) pseudo nauczycieli z tej pseudo szkoły to aż woła o postę. Kochana kadro, weźcie się wreszcie za nauczanie bo myślę, że na jednej zmianie POlacy nie skończą. Ech... aż miło wspomnieć, że nasze kochane CKU miało kiedyś renomę...
CO Z LEKCJAMI RELIGII?????
Dodane przez FRED, w dniu 06.03.2012 r., godz. 07.32
Zmiany w strukturze szkolnictwa mogłyby zlikwidować lekcje religii w szkołach.Opłaty księży są wysokie,likwiduje się szkoły a z religią cisza!!!! Wynagrodzenie księdza w szpitalu to też wydatek.Czy potrzebny????Czy samorząd ma tak dużo pieniędzy??????
re
Dodane przez tala, w dniu 06.03.2012 r., godz. 16.04
a kto wie jakie zostaną otworzone nowe klasy w ZS3?:)

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl