Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 sierpnia 2022 r., imieniny Juliana, JuliuszaPlan na przeszkodzie wiatrakom

Ikona
(Zam: 29.02.2012 r., godz. 13.56)

Wiatraki do produkcji energii elektrycznej nie mogą stanąć na terenie gminy Wyszków – takie stanowisko przyjął samorząd, którego zdaniem, na przeszkodzie inwestycji stoi obecny plan zagospodarowania przestrzennego.

O możliwość stawiania turbin wiatrowych ubiegają się dwaj inwestorzy – jeden chce przeprowadzić inwestycję w okolicach Łosinna, drugi – Natalina (za ul. Studzienną). Przedstawiciele samorządu spotkali się z nimi w ubiegłym tygodniu.
- Przekazaliśmy informację, że z uwagi na brak zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego gminy Wyszków, wydamy decyzję środowiskową, która nie zezwala na realizację tego przedsięwzięcia – mówi zastępca burmistrza Adam Mróz.
Dodaje, że inwestorzy będą mieli prawo odwołania się od tej decyzji. Przyznaje jednocześnie, że gmina jest skłonna zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Wcześniej potrzebna będzie jednak zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z 2007 r., na którego podstawie tworzy się plan. Adam Mróz uważa, że studium powinno być dostosowywane do zmieniającej się rzeczywistości.
- To jedna z przesłanek, która najprawdopodobniej skłoni nas, aby przedstawić radnym propozycję zaktualizowania studium i na tym etapie przeanalizujemy uwarunkowania również pod kątem realizacji farm wiatrowych, czy też wykorzystywania innych odnawialnych źródeł energii – twierdzi zastępca burmistrza.
Jego zdaniem, proces zmiany studium i planu może zająć cztery, pięć lat.
Studium przewiduje, że przedsięwzięcia uciążliwe dla środowiska mogą być lokalizowane w tzw. dzielnicy przemysłowej. Inwestorzy chcą stawiać wiatraki na terenach rolnych.
- Według interpretacji, którą podzielamy, nie można prowadzić produkcji energii w formie przeznaczenia uzupełniającego dla terenów rolniczych – podkreśla Adam Mróz. – My, co do zasady, nie jesteśmy przeciwnikami tego typu przedsięwzięć. Dla gminy oznacza to wpływ z podatku dochodowego, od nieruchomości, na pewnym etapie miejsca pracy.
Mieszkańcy niejednoznacznie przyjmują fakt, że w ich sąsiedztwie mogą działać wiatraki. Wielu z nich ma obawy co do szkodliwości instalacji, wpływu na środowisko, hałasu itp. Wyrażali je chociażby na spotkaniu z inwestorem, które odbyło się w styczniu w Szkole Podstawowej w Łosinnie.
Z argumentami dotyczącymi turbin będzie można się zapoznać na spotkaniu w środę 29 lutego. Organizuje je miejski samorząd i lokalny komitet w Szkole Podstawowej nr 2 w Wyszkowie o godzinie 18.00 pod hasłem „Wiatraki w Wyszkowie – za i przeciw”. W jego trakcie eksperci, parlamentarzyści, mieszkańcy Wyszkowa i okolic będą mogli porozmawiać o problemach i korzyściach związanych z lokalizacją elektrowni wiatrowych.
J.P.

Komentarze

Dodane przez młynarz, w dniu 29.02.2012 r., godz. 17.22
tak.krowy nie będą dawać mleka a jak wiatraki zaczno sie kręcić to dachy z chałup pozrywa.litości
bez tytulu
Dodane przez Rozyczka, w dniu 01.03.2012 r., godz. 08.49
Nie ma w Wyszkowie dzinic przemyslowych.Moze przy okazji wizjonierskich planow samorzadowcy sprawdza jakie sa realia.Warto wiedziedziec co to jest przemysl.Warto tez wiedziec ile osob pracuje w przemysle np. na koniec 2011r.Warto przy okazji przyjrzec sie skladowiskom zlomowanych w pryzmach pod niebo szrotum starych wra-kow .Te miejsca to te niby dzielnice przemyslowe!!
Nie wylewac dziecka z kompiela!
Dodane przez Kwiatuszek, w dniu 01.03.2012 r., godz. 10.43
Zmiany w planach przestrzennego zagospodarowania juz sie dokonaly.Na terenach porzemyslowch powstalo wiele firm transportowych ,stacji paliw,zakladow skupu zlomu,firm handlowo uslugowych,drukarnia itp,itp .Nie mozna tych terenow zakwalifikowac jako dzielnice przemyslowe.Przedsiebiorcy tam dzis dzialajacy nie dysponowali kwotami koniecznymi dla stworzenia produkcyjnych stanowisk pracy.Zjawili sie natomiast inwestorzy innego typu .Jest to ogromna szansa dla powiatu wyszkowskiego,jesli sie uwzgledni strukture gruntow,tzn.duzy udzial nieuzytkow i gruntow pod zalesienia.Sa w tym powiecie gminy dla ktorych WIELKIE FARMY WIATROWE MOGA ROZWIAZYWAC WIELE PROBLEMOW.Nie wylewajcie wiec dziecka z kapiela,chociaz to najlepiej potraficie urzednicy !!!!!!
Dodane przez Zdzich, w dniu 01.03.2012 r., godz. 13.06
POstawcie sobie panowie Mróz i Nowosielski te farmy pod swoimi willami w Rybienku i Bóg wie gdzie jeszcze je macie. Od Natalina won! Na tych gruntach niechaj powstanie ładne osiedle. Będzie praca, będzie dobrze. Nieprzypadkowo inwestycje wiatrakowe uważa się za jedne z najbardziej korupcjogennych. Ktoś wziął w łapę?
Dodane przez z, w dniu 02.03.2012 r., godz. 08.51
jest tyle pol lezacych odlogiem z daleka od zabudowy nic tam sie nie robi tylko bierze doplaty unijne dla rolnikow komu tam wiatraki by przeszkadzaly ?
Dodane przez Kolo, w dniu 02.03.2012 r., godz. 16.22
Kogo wolicie Nowosielskiego czy Mroza?
WIATRAKOM - NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodane przez wyszkowianka, w dniu 02.03.2012 r., godz. 18.44
Wiatraki odstraszają ptaki, które są cenne w przyrodzie, to one zjadaja robactwo, bez ptaków będą rolnicy więcej pryskać chemią, warzywa, owoce a tym samym będziemy jedli skażoną żywność a potem choroby - tego chcecie krótkowzroczni inwestorzy - na terenach rolnych nie mogą być takie wiatraki !!!!!!!!!!!! I mało kto wiem że te turbiny po kilku latach strasznie hałasują
Dodane przez jj, w dniu 03.03.2012 r., godz. 09.21
Mój stary fiat też hałasuje bo nie mam kasy na tłumik.Jak coś daje kasę,to sie ma fundusz na naprawę awarii i potem nastąpi cisza w eterze.
do jj
Dodane przez Kolo, w dniu 03.03.2012 r., godz. 20.11
Dobre porównanie do małego fiata!!! Nasze wiatraki to złom demontowany na zachodzie, bo niespełnia norm. POlska za PO staje się smietnikiem Europy. Takie cuda techniki stoją (bo się zatarły PO miesiącu) w Wólce Folwark na tartaku u Abramczyka. Technologia ala "maluch"!
Dodane przez Rycho, w dniu 04.03.2012 r., godz. 19.35
Słuchajta młynarza (wpis nr.1) on wie co pisze.Zdzicho w twojej okolicy ma powstać obwodnica północna a nie jakieś osiedla.Wiatraki przy obwodnicy i lesie popieram.
do wyszkowianki
Dodane przez WIATRAKOM - TAK ALBO NIE ALE NAJPIERW ZASTANOWIĆ SIĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!, w dniu 04.03.2012 r., godz. 22.31
Tych ptaków i tak już niewiele zostało bo w większości zdechły żrąc spryskane chemią resztki robaków:) Jak masz taką dogłębną wiedzę w temacie wiatraków to wskaż te, które "po kilku latach strasznie hałasują" - tylko konkretnie: gdzie i który. W Polsce są miejsca, gdzie wiatraki stoją od wielu lat. Niech każdy kto będzie chciał i mógł pojedzie i sam wysłucha tego hałasu. Krótko mówiąc przestań chrzanić i wypowiadaj się w tematach, o których masz choć jakie takie pojęcie.
Dodane przez cóż, w dniu 05.03.2012 r., godz. 10.01
Wyszków już miał ;Fabrykę mebli,Hutę szkła.fabrykę samochodów,Wytwórnię Pasz i wiele innych gałęzi przemysłu.,które nasi dziadkowie budowali,potem wiele lat wyszkowiacy i okoliczni pracowali.była praca i miejsca pracy.w krótkim czasie wszystko uległo zniszczeniu,likwidacji,rozpadowi.A ...jakoś inny -obcym inwestorom opłaca się w tych miejscach inwestować i kręcić biznesy. to jest trudne do zrozumienia jak polska myśl jest krótka,jak sami przeczymy swoim czynom.władza obecna też już niszczy to na początku swoich kadencji poczynały.głupie sprzeczności wkoło Macieju i nic z tego nie wynika.no oczywiście mamy prace i duże dochody,zabezpieczenie finansowe a ożniej to już bedzie dobrze.
Dodane przez Janie, w dniu 05.03.2012 r., godz. 11.15
Zastanawiający jest sposób podania informacji o budowie tej "farmy" wiatraków - cichcem i tak żeby nikt nie zauważył - czyżby ktoś miał nieczyste sumienie? W każdym razie powstaje takie wrażenie. Dobrze byłoby wiedzieć kto konkretnie wydał taką decyzję! Na temat szkodliwości wielkich wiatraków jest wystarczająco dużo informacji np. w internecie, żeby nie wyrażać w żadnym wypadku zgody na ich powstanie w bezpośredniej bliskości miasta! A p. "do wyszkowianki" niech też się nie wypowiada o sprawach, na których sie nie zna np. o ptakach - będzie zdrowszy, a i wyda się mądrzejszy. Może też przeprowadzić się w okolice np. Bełchatowa i rozkoszować się dowoli "muzyką" wiatraków i ich okolicą - wyszkowiacy w większości wolą ptaszki i zwykły szum lasu.
do Zdzicha
Dodane przez obserwator, w dniu 05.03.2012 r., godz. 18.36
Wyraźny jesteś facet wiadomo po czyjej jesteś stronie to dobże. Gorzej jest z władzami Wyszkowa nie wiadomo jakie jest ich stanowisko.
do Z
Dodane przez obserwator, w dniu 05.03.2012 r., godz. 18.38
Słuchaj Z masz pojęcie o dopłatach jak świnia o gwiazdach. Wiec że dopłaty są do użytkowanych gruntów.
do Wyszkowianka
Dodane przez obserwator, w dniu 05.03.2012 r., godz. 18.49
Pani Wyszkowianko Wiatraki nie straszą ptaków tylko je zabijają. Prędkość śmigieł na końcach to przeszło 150km/h. Tak ginie ponad 1000 ptaków rocznie. Dzięki turbinom zmaleje zużycie chemii w rolnictwie. W promieniu kilkudziesięciu metrów od tego molocha nic nie urośnie z braku wilgoci, więc nic nie będzie trzeba pryskać. Hałasują od zaraz, po kilku latach rujnują zdrowie.
do Kolo
Dodane przez obserwator, w dniu 05.03.2012 r., godz. 18.56
Masz 90% racji bo tyle turbin w Polsce to szrot. Wystarczy taką turbinę kupić w Niemczech, pomalować w Szwajcarii i postawić w Polsce za miljon złotych. Postoi 5 lat a inwestor zgarnie za nią 5 milionów. Zarobek jest, nie musi się kręcić.
do Rycha
Dodane przez obserwator, w dniu 05.03.2012 r., godz. 19.01
Rysiu a czy ty wiesz że wszędzie gdzie stoją takie wiatraki niedaleko od tras są znaczne ograniczenia prędkości ze względu na gapiów takich jak ty.
do znawcy wiatraków
Dodane przez obserwator, w dniu 05.03.2012 r., godz. 19.07
Znawco wiatraków i ptaków sam chrzanisz sam nie wiesz co. Przeczytaj sobie prostą definicję hałasu a potem mów czy coś hałasuje czy nie. To co jest znośne przez kilka minut nie musi być przez 30 lat.
ekonomia
Dodane przez obserwator, w dniu 05.03.2012 r., godz. 19.15
Na świecie farmy wiatrowe wznosi się tylko tam gdzie średnia roczna prędkość wiatru przekracza 7,6 m/s i tyle!!! W Polsce jest to tylko ekonomiczne na pomorzu. Reszta lokalizacji to ściema dla dopłat.
Dodane przez Hans, w dniu 05.03.2012 r., godz. 20.28
Koło,jak się zatarły to nie hałasują i pójdą na złom.Więcej takich nie kupi.Następne będą nowe i długo ciche Czy ty nie kupowałeś złomu z zachodu na czterech kółkach i nie smrodziłeś bez katalizatora i zurzytego silnika smrodzącego na otoczenie.
Do hansa
Dodane przez Kolo, w dniu 05.03.2012 r., godz. 23.08
To i argumenty maltretujesz! Idąc tym tokiem powinniśmy kupić sobie zardzewiałą elektrownię z Czarnobyla. Szwagier z teściem w komórce potrafią robić cuda. Tam się sklei tu załata i siem bedzie kręcić.
Zgredzio
Dodane przez Ed, w dniu 06.03.2012 r., godz. 10.10
Popatrzcie państwo jak lobbuje te wiatraki taki jegomość co z kamerką za Mrozem biega. Chyba jasne jest komu z burmistrzów najbardziej na tych wiatrakach zależy. Mam lepsze miejsce! Za cmentarzem komunalnym na polach i łąkach w stronę Olszanki, albo za Olszanką i Sitnem w stronę Ostrów! Nawet lepiej, bo teren tam wyżej położony i gmina Wyszków.
CO PISZE!!!!!!!!!!!!!!
Dodane przez do znawcy wiatraków niech się zastanowi, w dniu 06.03.2012 r., godz. 20.49
CHYBA TE CICHE WIATRAKI MU MÓZG WYWIAŁY I OGŁUCH TOTALNIE ŻE NIC NIE SŁYSZY I SAM CHRZANI, JEDŹ SE NAD MORZE W STRONĘ PUCKA KUPA APART SŁUCHOWY I POSŁUCHAJ JAK NORMALNIE NIE SŁYSZYSZ CHYBA ŻE NIEZŁĄ KASIORĘ INKASUJESZ ZA POPIERANIE INWESTYCJI WIATRAKÓW ALE MASZ TU WIĘCEJ PRZECIWNKKÓW NIŻ ZWOLENNIKÓW, HE
lepsze to niż coraz droższy wyngiel
Dodane przez Wacek, w dniu 17.03.2012 r., godz. 10.26
Stałem koło kilku i dotykałem takiego działającego wiatraka i jak ktoś pisze, że to hałas, wibracje, infradźwięki i że ptaki od tego zdychają, to niestety ośmiesza się trochę.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl