Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 listopada 2020 r., imieniny Walerego, Wirgiliusza

Powódź nie grozi

Ikona
(Zam: 29.02.2012 r., godz. 13.58)

Mieszkańcy gminy Wyszków, póki co, mogą być spokojni – w tej chwili nie ma zagrożenia podtopieniami.

Rok temu informowaliśmy o wielkiej wodzie, jaka nawiedziła ten teren. Podtopione były gospodarstwa, pozalewane drogi, niektórych mieszkańców trzeba było ewakuować. Na szczęście w tym roku aura jest o wiele łaskawsza. Jak mówi zastępca burmistrza Adam Mróz powołując się na Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, sytuacja jest bezpieczna i stabilna. Miejskie służby są jednak wyczulone na zmieniające się warunki atmosferyczne.
- Oczywiście sytuacja jest dynamiczna i każde roztopy, intensywne opady deszczu mogą ją zmienić – mówi Adam Mróz.
Gmina pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła budowę nasypu ciągnącego się od Rybienka Leśnego do Drogoszewa, który ma zabezpieczyć te tereny przed wielką wodą. Teraz ogłosiła przetarg na prace, które będą kontynuacją tej inwestycji.
Przed kilkoma tygodniami samorząd uruchomił również system powiadamiania smsami o zagrożeniach m.in. dotyczących powodzi. Do tej pory zarejestrowało się w nim 83 użytkowników.
Mimo dużej ilości zalegającego śniegu oraz obfitych opadów deszczu, które towarzyszyły nam przez ostatnie dni zagrożenia na Bugu na razie nie ma. Rzeka pokryta jest pokrywą lodową, a bokami płynie woda. Stan wody na dzień 23 lutego wynosił 2,6 metra, w niedzielę poziom wzrósł o 37 centymetrów. Stan na wskaźnikach pokazywał 3,37 metra. Do stanu ostrzegawczego, który wynosi 4 metry brakuje jeszcze prawie 60 centymetrów, a do alarmowego, który ogłaszany jest, kiedy rzeka przekroczy 4,5 metra, ponad metr. Nie oznacza, to jednak, że aktualny będzie się utrzymywał. Co dzień odnotowywany jest stały wzrost poziomu rzeki. Sytuacja w powiecie wyszkowskim jest cały czas monitorowana, nie tylko w Wyszkowie, ale także w Somiance czy Brańszczyku. Na razie jednak nie było potrzeby zwoływania sztabu kryzysowego.
J.P. & I.S.

Komentarze

Dodane przez Zdzich, w dniu 01.03.2012 r., godz. 13.00
A moim nieskromnym zdaniem grozi. Zalew Zegrzyński skuty lodem cały i mnóstwo na lodzie wędkarzy. Wody coraz więcej zwłaszcza w mniejszych rzekach. Zaczyna to wszystko do nas spływać. Nasze władze chyba nazbyt optymistyczne
Dodane przez Żeglash, w dniu 01.03.2012 r., godz. 21.31
Mieszkancy na pewno bezpiecznie się nie czują. A przecież wyjątkowo mało sniegu w tym roku było.
Dodane przez Wlad, w dniu 02.03.2012 r., godz. 09.32
Niech już nie pada śnieg. A pogoda jest chyba dobra. W dzień na plusie wieczorem spada nieco poniżej zera i może powoli wszystko spłynie i będzie dobrze.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl