Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 13 czerwca 2021 r., imieniny Antoniego, Lucjana

Wyszkowski gimnazjaliści w międzynarodowym turnieju

Ikona
(Zam: 22.02.2012 r., godz. 10.55)

Siedmioro uczniów Gimnazjum nr 1 bierze udział w międzynarodowym projekcie „TriM – Hattrick dla Europy”, w ramach którego drużyny z Polski, Niemiec i Ukrainy będą uczestniczyć w rozgrywkach ulicznego futbolu.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). Około sześćdziesiąt drużyn od lutego do maja rozegra turnieje piłki ulicznej. Dzięki nauczycielce języka niemieckiego Annie Szymańskiej-Grodzkiej, która wysłała zgłoszenie, w projekcie wezmą udział także uczniowie Gimnazjum nr 1: Anna Rzeplińśka, Paulina Nowakowska, Kacper Deluga, Adam Sosnowski, Michał Molski, Antoni Podgórski, Damian Kuchta.
Jak mówi Anna Szymańska-Grodzka, Wyszków obok szkoły z Wilanowa, to jedyni reprezentanci Mazowsza w tym przedsięwzięciu. Podkreśla, że jego założeniem są nie tylko rozgrywki, ale szeroko rozumiana integracja młodzieży.
- Chodzi nie tylko o futbol uliczny. W ramach projektu będą poruszane różne tematy interesujące młodzież: rodzina, przyjaciele, szkoła, wykształcenie, moda, kultura – tłumaczy nauczycielka. – Chodzi o to, by młodzi ludzie wzajemnie się poznawali. Już teraz uczestnicy będą się wymieniać się mailami, profilami na Facebooku.
Dodaje, że PNWM pokrywa zdecydowaną większość kosztów uczestnictwa w TriM-ie, wymaga jedynie wkładu własnego w kosztach podróży.
W trzynastu turniejach streetballowych zagra ponad pół tysiąca młodych ludzi z trzech krajów. Do udziału w finale, który odbędzie się w Lublinie na krótko przed meczem otwarcia Mistrzostw Europy 2012, zakwalifikowanych będzie dziesięć drużyn.
Wyszkowska drużyna swój pierwszy mecz zagra w kwietniu w okolicach Hamburga. Przed wyjazdem w szkole zrealizowany będzie projekt, w ramach którego młodzież prorogować będzie propagujący ideę współpracy, wymiany realizowanej w ramach TriM-u. Ma powstać też informacyjny folder.
W miejscowości Blossin koło Berlina w styczniu odbyło się seminarium przygotowawcze dla organizatorów drużyn, w którym wzięła udział także Anna Szymańska-Grodzka. Powołano tam grupy i ustalono terminy spotkań. Dwa turnieje eliminacyjne odbędą się na Ukrainie, sześć w Polsce oraz pięć w Niemczech. Pierwszy mecz w fazie eliminacyjnej zostanie rozegrany 8 marca w Bad Nenndorf, ostatni 17 maja w Dniepropetrowsku na Ukrainie.
- TriM to z jednej strony oczywiste nawiązanie do Mistrzostw Europy w piłce nożnej, ale z drugiej, sposobność do realizacji wspólnych projektów przez młodych Polaków, Niemców i Ukraińców, czyli budowania europejskich więzi u podstaw naszego sąsiedztwa – tak mówi o projekcie dyrektor zarządzający PNWM Paweł Moras.
Wymiana z krajami Europy Wschodniej to główny cel działalności Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Organizacja co roku wspiera około dziewięćdziesięciu spotkań młodzieży. PNWM powołały w 1991 roku rządy Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Od tego czasu sfinansowała spotkania ponad dwóch milionów młodych Polaków i Niemców.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl