Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 grudnia 2020 r., imieniny Aurelii, Balbiny

Zmiany przesunięte o rok

(Zam: 15.02.2012 r., godz. 10.48)

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy przesunięto o rok. 13 stycznia 2012 r. sejm uchwalił ustawę nowelizacyjną. Nowe przepisy wejdą w życie w styczniu 2013 roku, okazało się bowiem, że ośrodki egzaminacyjne nie są przygotowane do zmian. Taką decyzję podjął minister Sławomir Nowak.

Nowe, bardziej rygorystyczne przepisy na prawo jazdy miały zostać wprowadzone już 11 lutego 2012. Oznaczałoby to, że od tej pory kandydaci na kierowców musieliby zmierzyć się trudniejszymi egzaminami. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się jednak, że nie wszystkie ośrodki egzaminacyjne są przygotowane do zmian. Ze względu na to, resort transportu zdecydował o przesunięciu wprowadzenia nowych przepisów nie wcześniej, niż za rok. Ustawę nowelizacyjną sejm uchwalił 13 stycznia 2012 roku.
Wcześniej czy później ustawa wejdzie w życie, a młodzi kierowcy będą musieli stawić czoło nowym egzaminom. Przypomnijmy, jakie zmiany czekają przyszłych kierowców już za rok.
Zgodnie przepisami, przygotowanymi przez ministerstwo infrastruktury, baza pytań będzie zawierać 3 tys. pytań jednokrotnego wyboru. Nie będą wcześniej znane kursantom, a prawidłowa będzie tylko jedna z podanych odpowiedzi (obecnie mogą to być nawet trzy). Utrudnieniem będzie też ograniczenie czasu egzaminu i brak możliwości zmiany udzielonej odpowiedzi. Po zmianach świeżo upieczony kierowca przez osiem miesięcy będzie musiał jeździć specjalnie oznakowanym pojazdem: z tyłu i z przodu samochodu pojawi się biała naklejka z zielonym liściem klonu. Będzie też jeździł z niższymi prędkościami – na terenie zabudowanym do 50 km/h, jednak przez całą dobę. Obecnie od godz. 23.00 do 5.00 możemy w mieście jeździć 60 km/h. Poza terenem zabudowanym „młody” kierowca będzie mógł jechać z prędkością najwyżej 80 km/h. Ograniczenie będzie również obowiązywać na autostradach i drogach ekspresowych, tam będzie mógł się rozpędzić do 100 km/h. Kolejny zapis ustala, że pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy będzie trzeba zgłosić się na obowiązkowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i krótki kurs praktyczny. Dodatkowo, w ciągu dwóch lat od uzyskania prawa jazdy kategorii B młody kierowca nie będzie mógł pracować jako zawodowy kierowca. Przyszłość przyniesie też zmiany dla tych, którzy już posiadają prawo jazdy. Od 2013 r. zlikwidowane zostaną kursy ograniczające liczbę punktów karnych. Jeśli kierowca zbierze 24 punkty, zachowa dokument, ale będzie musiał zgłosić się na szkolenie reedukacyjne, trwające kilkanaście godzin. Po jego odbyciu zostaną skasowane wszystkie punkty karne. Jeśli w ciągu następnych 12 miesięcy ponownie zbierze się 24 punkty karne, nie będzie można się ich pozbyć, tylko trzeba będzie ponownie zdawać egzaminy.

I.S.&E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl