Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 grudnia 2020 r., imieniny Krystyny, Sabiny

Bez nałogów można lecieć w chmury

Ikona
(Zam: 15.02.2012 r., godz. 10.56)

I Regionalny Przystanek PaT odbył się w Wyszkowie. W profilaktycznej akcji wzięło udział ok. 500 osób – nie tylko z Wyszkowa, ale także innych miast z całej Polski. Uczestnicy zdobywali nowe umiejętności na szesnastu warsztatach, które zaproponował przystanek. Efekty pracy zaprezentowali podczas wieczornego finału. Po raz kolejny młodzi ludzie udowodnili, że można być wolnym od nałogów.

PaT, to skrót hasła „Profilaktyka a Ty” niegdyś „Profilaktyka a Teatr”. Ideą patowskich przystanków, które organizowane są już od sześciu lat, jest promowanie życia bez uzależnień. Akcje mają na celu rozpowszechnianie głównie wśród młodzieży życia bez nałogów, kształtowanie ich postaw, a także działanie na rzecz drugiego człowieka.
Gospodarzem I Regionalnego Przystanku Pat był Zespół Szkół nr 3. To tam od samego rana gromadziły się tłumy, aby wziąć udział w profilaktycznym przedsięwzięciu.
- Wyszkowski PaT jest chwilą. Jednak może ona wszystko zmienić w życiu młodych ludzi. To może być przebudzenie – tłumaczył szef akcji, autor programu Grzegorz Jach, podczas powitania uczestników.
W oficjalnym rozpoczęciu przystanku PaT wzięły także udział władze samorządowe z miasta i powiatu, m.in. burmistrz Grzegorz Nowosielski, zastępca burmistrza Teresa Trzaska oraz Bożena Jakubczak z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej i przedstawiciel Praw Dziecka Jakub Śpiewak.
Warsztaty odbywały się w Zespole Szkół nr 1,2,3 oraz w Technikum Poligraficznym i Bursie Szkolnej.
Największą popularnością cieszyly się warsztaty z hip-hopu, które prowadzone były przez mistrza Europy i świata w tej dyscyplinie Branko Bielopotockiego ze Słowacji. Tłumy chętnych przyciągnęły także warsztaty wokalne, prowadzone przez Katarzynę Idzikowską oraz Roberta Osama. Tańca towarzyskiego pod okiem instruktora Jolanty Wiśniewskiej uczyło się ponad pięćdziesiąt osób. Podczas koncertu finałowego zatańczyli przed publicznością układ z elementami samby, rumby, cha-chy. Podobną ilość uczestników zgromadziły warsztaty kulinarne – tu także chętni musieli sprostać nie lada wyzwaniu. Za zadanie mieli ugotować obiad dla wszystkich uczestników imprezy. Ponadto, pod kierunkiem instruktorów Barbary i Jerzego Dąbrowskich (właścicieli restauracji Kasztelanka) upiekli trzypiętrowy tort, którym dzielili podczas finału.
Krzysztof Cezary Buszman – poeta i autor tekstu hymnu przystanku poprowadził warsztaty poetyckie, które zgromadziły sympatyków wierszy i poezji. Jak się później okazało, byli to sami mężczyźni.
W bardziej kameralnym towarzystwie odbywały się warsztaty dramy prowadzone przez Elżbietę Kołodziej Kiską, warsztaty malarskie pod okiem Katarzyny Słowikowskiej czy warsztaty kuglarskie, których instruktorami byli Łukasz Samowski i Michał Kłobukowski.
Niezwykłej precyzji wymagały zajęcia z dziania na drutach. Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Elżbieta Michalik uczyła pracy na drutach oraz szydełku.
Dwóch policjantów KPP Wyszków poprowadziło zajęcia z samoobrony, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, głównie damskiej płci. Najmłodszy instruktor przystanku PaT Jędrzej Kupiec uczył hip-hopowej mowy, a dykcji, emisji głosu i ruchu scenicznego nauczał swoich podopiecznych Tomasz Bieliński na warsztatach teatralnych. Na warsztaty fryzjerskie zgłosiły się 52 osoby, które poznawały tajniki nie tylko podstaw fryzjerstwa, ale także stylizacji. Zajęcia poprowadziły Agnieszka Rowicka i Urszula Nowak-Martyna. Podczas warsztatów grafiki komputerowej, którymi kierowali Agata Rydzewska i Wojciech Pawłowski grupa wykonała nadruki na kubkach i koszulkach upamiętniając tym samym wyszkowski PaT. Nawet harmonia pedałowa odnalazła zainteresowanie. Gry na instrumencie z 1960 roku nauczali bracia Borek.
Od popołudnia uczestnicy warsztatów mogli oglądać efekty pracy. Jedynie za pomocą dwóch słów zespół teatru Fanum oraz uczestnicy warsztatów sztuki ulicy zaprezentowali profilaktyczny spektakl „Odlot”.
– To było świetne – komentowała publiczność.
O godzinie 20.00 ponownie wszyscy spotkali się w hali sportowej Zespołu Szkół nr na koncercie finałowym.
Finał rozpoczęła kilkuminutowa inscenizacja „ Bezpieczeństwo na drodze”. Aktorzy pokazali, jak szybko można stać się ofiarą wypadku, a Grzegorz Jach przedstawił dane, z których wynika, że codziennie na polskich drogach ginie ponad 200 dzieci.
Po raz kolejny na scenie pojawili się przedstawiciele komitetu honorowego PaT Wyszków (gmina Wyszków, Starostwo Powiatowe, KPP Wyszków oraz MCPS).
Zastępca burmistrza Adam Warpas oznajmił, że burmistrz sfinansuje czterodniowe warsztaty dla wyszkowskich liderów PaT-u. Natomiast starosta Bogdan Pągowski ufundował upominki dla koordynatorów, liderów i instruktorów. Podczas koncertu swoje nowo nabyte umiejętności prezentowali uczestnicy poszczególnych warsztatów. Było dużo tańca i śpiewu. Zwieńczeniem wyszkowskiego PaT-u było wspólne odśpiewanie hymnu i odtańczenie tradycyjnej belgijki.
Koordynatorami wyszkowskiego PaT-u byli: Anna Sasiak i Zbigniew Krawczyk, zaś liderami Klaudia Ambroziak i Paulina Bloch.
Nad przebiegiem akcji czuwali harcerze, a o bezpieczeństwo dbała wyszkowska policja pod okiem oficerów: Zbigniewa Pepłowskiego, Dariusza Świderka oraz przedstawicielki Komendy Głównej Barbary Żebrowskiej.
Jeszcze w tym roku odbędą się przystanki w Siemiatyczach i Górze Kalwarii.
I.S.

Komentarze

PaT 2
Dodane przez AZA, w dniu 18.02.2012 r., godz. 17.49
Czekam na drugi . Pozdrawiam PaTowiczów

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl