Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 czerwca 2022 r., imieniny Ireneusza, LeonaZ dala od nałogów

Ikona
(Zam: 05.10.2010 r., godz. 11.25)

Nałogi stanowią poważny problem. Uzależnienia alkoholowe, narkotykowe i nikotynowe są obecne w każdym mieście, każdej gminie i miejscowości. Dlatego też bardzo ważna jest profilaktyka. Jedną z takich akcji, zatytułowaną „Sztuka ulicy”, przeprowadziła gmina Długosiodło.

W niedzielę, 26 września w Centrum Kultury w Długosiodle, odbyła się akcja profilaktyczna „Sztuka ulicy”. Miała na celu uświadomienie lokalnej społeczności, jak można uchronić dzieci przed uzależnieniami oraz pokazanie, w jaki sposób można spożytkować energię dziecka, dać mu tym samym szansę rozwijania talentów i zainteresowań. Pomysłodawcami i organizatorami akcji byli Anita i Paweł Skibińscy. Współorganizatorem był Zespół Szkół w Bosewie. Patronat nad akcją „Sztuka ulicy” objął wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski. Wśród gości wydarzenia byli: Stanisław Jastrzębski, zastępca wójta Ewa Karczewska, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, wolontariusze oraz dzieci i młodzież z gminnych szkół.

– Myślę, że nasza obecność tu świadczy o tym, że wszystkim nam leży na sercu staranie, aby dzieci, młodzież i dorośli potrafili żyć i rozwijać się w szczęśliwym, spokojnym środowisku, z dala od nałogów i wszelkiego rodzaju używek – z uśmiechem mówiła Anita Skibińska, prowadząca potkanie.

Najważniejszym elementem akcji była prelekcja wygłoszona przez Danutę Janusz – eksperta wojewódzkiego ds. informacji o narkotykach i narkomanii. Mówiła, jak ważne jest wychowanie w kształtowaniu młodego człowieka.
– Proces wychowania to rozwijanie aktywności między osobą wychowującą i wychowywaną. Aby był skuteczny, musi opierać się na obustronnym szacunku i zrozumieniu – tłumaczyła. – Jest on niezwykle ważny, ponieważ tak jak teraz dzieci potrzebują nas, tak w przyszłości to my będziemy ich potrzebowali. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy byli w niego zaangażowani.

Zwróciła się do obecnych na spotkaniu dzieci i młodzieży.
– Bądźcie zawsze rozsądni, nie dajcie się zwieść reklamom – apelowała. – Zanim sięgniecie po reklamowany artykuł, zastanówcie się najpierw, w jakim celu jest on tak promowany. Każdy rozsądny człowiek wie, że ma to przynieść zdobycie klientów.

Stanisław Jastrzębski podkreślił, że trzeba zwracać uwagę na kulturę spożywania alkoholu.
– Nie chodzi o całkowitą abstynencję, bo wszystko jest dla ludzi, ale trzeba to robić rozsądnie – oświadczył.

Grażyna Sikorska z gminnej komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych tłumaczyła, na czym polega praca komisji i zapewniła, że każdy, kto się do niej zwróci, otrzyma pomoc.

Po przemówieniach wystąpiły dzieci i młodzież ze świetlicy społeczno-terapeutycznej działającej w gminie Długosiodło, które zaprezentowały swoje talenty: grały na bębnach afrykańskich, na gitarze i śpiewały. Rozstrzygnięto też dwa konkursy: plastyczny „Cała prawda o nałogach” oraz konkurs na scenkę profilaktyczną. Jury w składzie: Stanisław Jastrzębski, Ewa Karczewska, Barbara Gałązka i Elżbieta Michalak, było zachwycone pracami plastycznymi, dlatego nagrodziło większą liczbę uczniów niż pierwotnie zakładano. Konkurs rozstrzygnięto w trzech kategoriach: klasy I-III (I miejsce – Julia Kot, PSP w Dalekiem, II – Dominik Soliński, PSP w Długosiodle, III – Tomasz Maksiak, PSP w Długosiodle), klasy IV-VI (I miejsce – Natalia Rębowska, PSP w Blochach, II – praca zbiorowa uczniów Zespołu Szkół w Starym Bosewie, III – praca zbiorowa uczniów ze Starego Bosewa) oraz gimnazjum (Adrianna Glinka z ZS w Starym Bosewie). W konkursie na scenkę profilaktyczną I miejsce zajęli uczniowie z PSP w Długosiodle, II – PSP w Blochach, III – PSP w Chrzczance Włościańskiej, wyróżnienie otrzymał ZS w Starym Bosewie.

M.Ch.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl