Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 04 lipca 2022 r., imieniny Malwiny, TeodoraUwaga na mrozy

Ikona
(Zam: 01.02.2012 r., godz. 11.00)

Jak podają ogólnopolskie media, od czwartku w kraju z powodu wychłodzenia zmarło dwanaście osób, od 1 listopada ubiegłego roku – aż 54 osoby. Utrzymujące się od kilku dni niskie temperatury zagrażają szczególnie bezdomnym, osobom starszym, niedołężnym, mającym problem z ogrzaniem domu, i pod wpływem alkoholu.

W Wyszkowie w tym roku nie doszło do wypadku śmierci z wychłodzenia. Straż Miejska, Policja, pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej zwracają na to baczną uwagę.
– Nie było dotąd żadnych zgłoszeń – mówi komendant Straży Miejskiej w Wyszkowie Mirosław Wysocki. – W ubiegłych latach zdarzało się, że odwoziliśmy takie osoby do noclegowni, w tym roku, na razie do tego nie doszło.
Komendant potwierdza, że naprawdę bezdomnych w naszym mieście nie ma, zdarzają się ludzie posiadający rodziny, mieszkania, prowadzący jednak włóczęgowski tryb życia, zwłaszcza w okresie letnim. Jest wiele przypadków osób samotnie mieszkających, chorych, niezaradnych życiowo, dla których panująca obecnie aura może okazać się niebezpieczna. Dużą pomoc mogą zaoferować sąsiedzi, znajomi, którzy najlepiej znają swoje środowisko lokalne i powinni zwracać uwagę na warunki, w których przebywają starsze, samotne i chore osoby. Nie jest to w żadnej mierze wścibstwo, tylko przejaw troski, który niewiele kosztuje, a może komuś uratować życie i zdrowie.
– Sytuacja jest monitorowana, jesteśmy gotowi zaoferować pomoc każdemu potrzebującemu – deklaruje dyrektor OPS Agnieszka Mróz. – Możemy rozdysponować talony na opał, gorące posiłki w Domu Dziennego Pobytu, usługi opiekuńcze, osoby mające szczególnie trudne warunki mieszkaniowe kierujemy do schroniska, w którym mogą przetrwać trudny zimowy okres.
Schronisko znajduje się w Turowie niedaleko Przasnysza, można w nim przebywać czasowo. Dyrektor potwierdza opinię komendanta Wysockiego, że osób naprawdę bezdomnych na naszym terenie właściwie nie ma. Są za to takie, które mają różną, skomplikowaną sytuację życiową, np. są eksmitowane, skonfliktowane z rodziną, po rozwodzie, uzależnione od alkoholu. Bywa, że nie chcą się ustabilizować, zmienić stylu życia. Trzeba cierpliwie z nimi pracować, by przyjęły ofiarowaną im pomoc. OPS pomaga znaleźć miejsce w noclegowniach, schroniskach, oferuje też wspomnianą pomoc w postaci opału, posiłków. Warunkiem do jej uzyskania jest złożenie wniosku i wypełnienie druku wywiadu środowiskowego. Agnieszka Mróz apeluje o obserwowanie otoczenia i reagowania na przypadki budzące niepokój. Sygnały o tym można zgłaszać na Policję, do Straży Miejskiej, OPS-u. Zwracajmy uwagę na osoby nietrzeźwe lub starsze, mogące mieć problemy z ogrzewaniem domów, na miejsca takie jak pustostany, altanki. Osoby starsze powinny też pamiętać, by przy dużych mrozach powiadamiać kogoś o tym, że np. wychodzą na spacer. Z informacją na temat zagrożenia czyjegoś życia można zadzwonić pod numer 997 albo 112. Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987, zadzwonić może – i powinien – każdy, kto zna miejsce przebywania osób potrzebujących pomocy. Zima to także okres zwiększonej liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla, należy więc pamiętać m.in., że nie wolno zasłaniać przewodów wentylacyjnych. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się tlenku węgla mogą być nudności, senność i bóle głowy.
E.E.

Komentarze

Dodane przez Andy, w dniu 02.02.2012 r., godz. 16.04
Zmroziło mnie
Dodane przez kaloryfer, w dniu 02.02.2012 r., godz. 17.47
dobrze że dyrektorem OPS jest Mróz :) wie o co chodzi ;)
Dodane przez Maria, w dniu 02.02.2012 r., godz. 18.37
Jest naprawdę zimno. Proszę o zgłaszanie tego typu spraw do w/w właściwych instytucji. Jestem pewna, że nikomu w potrzebie nie odmówią pomocy. Trzymajmy się ciepło.
Dodane przez 23:45 Czwartek, w dniu 02.02.2012 r., godz. 22.46
U mnie - 25 stopni C :)
Dodane przez xyz, w dniu 03.02.2012 r., godz. 11.09
Mróz? Żona tego brodatego zastępcy ? Ahaa "Rodzina na swoim".
Dodane przez Mrozowa Wola, w dniu 03.02.2012 r., godz. 13.39
Ani Sitno ani Olszanka nie dadzą się już nabrać na Mrozową Wolę. PO-dziękujemy
Dodane przez Grześ, w dniu 03.02.2012 r., godz. 14.29
Tytuł powinien brzmieć: "Uwaga na Mrozów"
Dodane przez Gen, w dniu 03.02.2012 r., godz. 16.20
Przed nami ciężka noc. miałem rano minus 28 stopni! dziś ma być jeszcze zimniej :)
Dodane przez error, w dniu 03.02.2012 r., godz. 18.50
Siedzę w domu, kaloryfer gorący a w nogi i tak mi zimno. Idę strzelić sobie lufę nalewki. Ma jakieś 65% - Wasze zdrowie! :)

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl