Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2024 r., imieniny Bogusławy, TeodozjiKolejna szkoła do likwidacji

(Zam: 25.01.2012 r., godz. 10.50)

Na najbliższej sesji Rady Gminy Długosiodło ma zostać podjęta uchwała o zamiarze likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Chrzczance Włościańskiej. Jest to kolejna placówka w powiecie, która zostanie zamknięta.

Przyczynami decyzji są rosnące koszty funkcjonowania małych placówek. Dla samorządów jest to nieopłacalne, ponieważ przeniesienie dzieci do sąsiedniej szkoły daje relatywne oszczędności. Jeżeli w małej szkole uczy się np. 30-40 dzieci, gmina woli zorganizować im dowóz do dalszej placówki (który często już istnieje, gdy uczniowie dojeżdżają do gimnazjum). W przypadku szkoły w Chrzczance decyzja o jej zamknięciu zapadła już kilka lat temu. Była ona sukcesywnie wygaszana, nie przyjmowała naboru. Obecnie uczy się w niej 35 dzieci (do kl. III-VI), wiele z nich uczęszcza do małych, łączonych klas. Od września będą już uczyły się w szkole w Starym Bosewie, oddalonej o ok. 2 km. Dzieci z Chrzczanki i okolic i tak dojeżdżają bądź dochodzą do tamtejszego gimnazjum. W szkole zatrudnionych jest dwóch nauczycieli na pełen etat, oni i pozostali pedagodzy już znaleźli pracę w innych placówkach (m.in. w Starym Bosewie i Długosiodle) lub zdecydowali się na emerytury.
– U nas nie ma trendu zamykania szkół, ale pewnych rzeczy nie da się obejść, panuje niż demograficzny – tłumaczy dyrektor Danuta Deptuła. – O zamknięciu tej szkoły wiedzieliśmy od dawna, mogliśmy znaleźć inną pracę, gmina pomogła. U nas nie zostawia się ludzi samych sobie.
– Nie zamierzamy zamykać następnych szkół – potwierdza wicewójt Ewa Karczewska. – Chociaż trudno nam powiedzieć, co będzie dalej.
Zastępca wójta twierdzi, że dowóz dzieci nie będzie wiązał się z większymi kosztami. W budynku szkoły obecnie działa ośrodek przedszkolny. Być może zostanie on przeniesiony na parter, w pozostałych pomieszczeniach urządzi się np. klub seniora, bibliotekę. Znajdujące się przy szkole boiska i siłownia cieszą się dużym powodzeniem, dlatego placówka nie będzie pusta.
Nie jest to pierwsza szkoła likwidowana w gminie. 22 lutego 2009 r. Rada podjęła uchwałę o zamknięciu z końcem czerwca tego roku szkoły podstawowej w Wólce Grochowej. Uczyło się w niej 24 dzieci, od września 2008 r. przeszły do placówki w Długosiodle.

E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta