Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 11 grudnia 2023 r., imieniny Daniela, WaldemaraO zagrożeniach i korzyściach z wiatraków

(Zam: 18.01.2012 r., godz. 10.58)

Firma Windprojekt chce postawić w okolicach Łosinna, Leszczydołu Podwielątek, Leszczydołu Starego pięć turbin wiatrowych do produkcji energii elektrycznej. Mieszkańcy nie protestują, ale dopytują o zagrożenia i korzyści.

Wiatraki to w polskim krajobrazie wciąż jeszcze rzadkość (jest ich ponad czterysta), daleko nam do takich krajów jak Niemcy i Hiszpania. Jednak lokalne społeczności, coraz częściej także i u nas, będą musiały zastanowić się nad perspektywą ich stawiania. Windprojekt z Warszawy to spółka, która od jakiegoś czasu stara się o postawienie sześciu turbin na terenie gminy Somianka. Jej przedstawiciel spotkał się w marcu ubiegłego roku w Skorkach z mieszkańcami, by przedstawić im pomysł. Usłyszał tam wiele zastrzeżeń, obaw, a wręcz głosów protestu przeciw turbinom.
Do podobnego spotkania doszło 11 stycznia w Szkole Podstawowej w Łosinnie.
- Zainicjowałem je, byśmy mogli zapoznać się z projektem. Często boimy się nieznanego, nie wiemy, z czym się ono wiąże – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski uczestniczący w dyskusji.
Kilkudziesięciu mieszkańców przysłuchiwało się informacjom Mieczysława Wasielczuka z Windprojektu na temat planów jego firmy. Wśród korzyści, jakie odniesie gmina, wymienił wpływy z podatków od nieruchomości – za jedną turbinę do samorządowego budżetu ma wpłynąć 50-70 tys. zł netto. Inwestor obiecuje także zmodernizowanie dróg gminnych w obrębie parku wiatrowego. Ci, którzy wydzierżawią firmie grunty, mogą liczyć na czynsz. Windprojekt będzie też płacił z tytułu ułożenia kabli pod ziemią.
Z prądu wytwarzanego w turbinach miałaby najpierw skorzystać lokalna społeczność, nadwyżka trafiłaby do pozostałych odbiorców.
- Pięć elektrowni jest w stanie wytworzyć prąd dla 28 000 ludzi – wyliczał.
Turbiny mają stanąć ponad pół kilometra od zabudowań. Każda będzie miała moc 2 megawatów. Jak podkreślił Mieczysław Wasielczuk, okolice Łosinna, Leszczydołu Podwielątek i Leszczydołu Starego są najbardziej dogodnym miejscem w naszych okolicach do ich postawienia.
- Na terenie gminy Wyszków nie ma więcej miejsca na elektrownie – podkreślił.
W okolicach domostw hałas przez nie wytwarzany ma sięgnąć poniżej 50 dB.
- To poziom porównywalny do działającej lodówki – powiedział M. Wasielczuk. – Na ulicy Marszałkowskiej w Warszawie hałas wynosi 114-118 decybeli i nie wysiedla się stamtąd ludzi – dodał.
Poruszył też kwestię infradźwięków, których obawiają się ludzie stojący przed perspektywą posiadania w swoim sąsiedztwie wiatraków. Zauważył, że nie są emitowane na poziomie szkodliwym dla człowieka. Jego zdaniem, turbiny nie mają też negatywnego wpływu na uprawy rolne, ani nie powodują obniżenia wartości działek z nimi sąsiadujących. Podkreślił, że mieszkańcy nie powinni się obawiać tzw. efektu migotania cienia. Inwestycja ma być też bezpieczna dla przyrody, m.in. ptaków.
Mieszkańcy pytali, które drogi firma Windprojekt zamierza zmodernizować i czy będą mieli wpływ na ich wybór. Grzegorz Nowosielski zapewnił, że chce, by inwestycja odbyła się z korzyścią dla mieszkańców i te kwestie będą z nimi uzgadniane.
- Korzyść z podatków jest dla gminy, ale większość z nich u was wydamy – mówił o trzech miejscowościach, w których okolicach mają stanąć wiatraki. – Traktujemy elektrownię bardziej jako szansę niż zagrożenie – stwierdził.
Mieszańcy chcieli też wiedzieć, czy tych pieniędzy nie można byłoby przeznaczyć na funkcjonowanie szkoły w Łosinnie (z powodów oszczędnościowych gmina chce ją przekształcić w filię). Burmistrz wykluczył taką możliwość.
Zaproponował sołtysom wytypowanie przedstawicieli swoich miejscowości, którzy pojadą w miejsca, gdzie elektrownie już działają, by przekonali się, jak w praktyce odbywa się ich funkcjonowanie.
J.P.

Komentarze

średnia głuchota
Dodane przez obserwator, w dniu 18.01.2012 r., godz. 21.12
Osoby ze średnią głuchotą słyszą dzwięki o natężeniu 40 decybeli. 45db to normalna rozmowa w pomieszczeniu. 50db to odkurzacz a nie lodówka, chyba że tuż przy agregacie i rosyjskiej produkcji. Duża głuchota to brak słyszenia głosu własnego rozsądku zaślepionego darmymi pieniędzmi.
się kręci
Dodane przez obserwator, w dniu 18.01.2012 r., godz. 21.28
Turbina się kręci pieniądze wytwarza i to niemałe Turbina się kręci zdrowie wam miele całe Turbina się kręci energia z niej kosztuje razy dwa Turbina się kręci nie dlawas tylko u was Turbina się kręci w gminie Margonin a jej burmistrz z CBA Turbina się kręci i marzy niejednemu bo tak najłatwiej załatać dziurę w gminnym budżecie Turbina się kręci i tak przez 25 lal Turbina się kręci aż wam się w głowie skręci Turbina się kręci u ciebie a sąsiad cięw d... ma. Turbina się kręci waszych działek nikt nie kupi Turbina się kręci kto umowę podpisze ten egoista i głupi.
balon
Dodane przez obserwator, w dniu 19.01.2012 r., godz. 17.47
Że społeczność daje się robić w balona to mnie nie dziwi. Ale że sam burmistrz dał się zauroczyć to dziwne. Pamiętajcie że każdy medal ma dwie strony a kij końce.
o
Dodane przez Inka, w dniu 19.01.2012 r., godz. 18.06
1-hałas jest porównywalny do rwanego papieru ( niby cicho) ale wystarczy rwać przez kilka minut żeby się dowiedzieć że to jednak jest uciążliwe 2- efekt migającego cienia (przez ruch wahadeł) 3- nocne miganie świateł czerwonych przeciwlotniczych W Niemczech ustawianie wiatraków dozwolone jest powyżej 2000 m
obiektywizm
Dodane przez obserwator, w dniu 19.01.2012 r., godz. 18.55
Tygodnik informacyjno-reklamowy WYSZKOWIAK jest stronniczy to przeczy ideałom wolności słowa i profesjonalizmowi dziennikarskiemu. Przestancie wycinać niewygodne dla władz Wyszkowa komentarze. Pokaszcie negatywne skutki farm wiatrowych.
migotanie
Dodane przez a, w dniu 20.01.2012 r., godz. 18.19
śmieszne a co to za przyjemność jak całą noc będzie migać
Dodane przez ryba, w dniu 22.01.2012 r., godz. 12.01
jakoś w cywilizowanych krajach są całe pola wiatrakowe i nikomu nie przeszkadza.lepiej smrodzic węglem i butlami z plastiku bo w zacofanym kraju jak nasz to bardzo powszechne.nie hałasuje ale smrodzi.
głupota i ciemnota nie zna granic
Dodane przez Stary Wyszkowianin, w dniu 22.01.2012 r., godz. 12.26
jak budowali kolej przez Ostrołękę to bojaźliwi Kurpie stwierdzili, że "żelazny diabeł" będzie dla nich apokalipsą, że krowy się cielić przestaną a kury znosić jajka. No i mają od stu lat kolej za miastem, gdzie musieli dojeżdżać godzinę końmi, a teraz tylko samochodem, bo na piechotę zajmuje to ponad godzinę.
odp. głupota i ciemnota
Dodane przez obserwator, w dniu 22.01.2012 r., godz. 18.28
Nikt nie neguje plusów zielonej energi z wiatru. Ja jestem za choć to kosztowny interes w naszym regionie. Turbiny muszą pracować co najmiej 1:4 dni w roku a u nas jest to 1:8. Maszt turbiny to 100m, skrzydło 70m. Takie obiekty powinny być stawiane tak jak np. w Niemczech ponad 2000m od zabudowań, u nas mogą być w odległości kilkudziesięciu metrów. Zwyczajowo powyżej 500.
nie przesadzać
Dodane przez elmo, w dniu 22.01.2012 r., godz. 19.07
Turbiny pracują w wielu miejscach w polsce. Wiatraki w Dusznikach ludzie sobie chwalą. W Margoninie też budują kolejne.
Dodane przez yy, w dniu 22.01.2012 r., godz. 19.34
Kupię ziemię pod wiatraki.Proszę o podanie tu nr. telefonu.
Ciemnogród
Dodane przez Superman, w dniu 23.01.2012 r., godz. 08.04
obserwator 500 m to jest kilkaset metrów a nie kilkadziesiąt. U nas to taki ciemnogród jest, że szok. Ciekawe ile osób z tych co się wypowiadają miało jakikolwiek związek z elektrowniami, połowa nawet ich nie widziała a jeszcze jedna cześć nadal nie wie o czym pisze. Nikt nie chce elektrowni ani atomowych ani wiatrowych ale u połowy albo 3/4 społeczeństwa plasma w domu albo lcd czy tam inny TV i różnorakie sprzęty elektroniczne. Odnośnie odległości to najpierw niech ktoś sobie sprawdzi jak ukształtowana jest Polska, 60 % krajobrazu to parki , natura 2000 i takie tam ot skansen w środku Europy. Śmieszy mnie taki piep**enie. Mając okazję zarobić naprawdę dobre pieniądze ktoś ciemnotę wciska. No ale najwięcej przeciwników jest wśród tych, którzy nic z tego nie będą mieli.
Dodane przez Wlad, w dniu 23.01.2012 r., godz. 11.48
Dlatego myślę, że "supermen" liczy na okazję, że dobrze zarobi. Mamy może, którym rząd her Tuska wcale się nie interesuje. Zniszczył stocznie, ryboustwo doprowadził do katastrofy, wpuścił obcy rurociąg "nord stream". Niesz stawiają te maszty kilka km. w głąb moża jak to robią Niemcy, Duńczycy, Szwedzi. A nie ludziom nad domami. Z łatwej kasy jeszcze niczego dobrego nie wynikło.
wiatraki
Dodane przez europejczyk, w dniu 23.01.2012 r., godz. 16.51
Konieczność stawiania wiatraków wynika z międzynarodowych zobowiązań . Czechy już powoli odchodzą od wiatraków. A w Dusznikach nie wiem czy ludzie się cieszą ponieważ do końca roku była wstrzymana budowa wiatraków. Jeżeli ktoś na tym zarobi to tylko ten który dostanie pracę .Myślę że decydować powinni ci którzy będą mile ten widok z okna i ten wieczny szum ( przez jakiż czas mieszkałem w pobliżu i ie było to ciekawe )
odp. do superman
Dodane przez obserwator, w dniu 23.01.2012 r., godz. 17.31
To że jest ciemnogród to fakt sam jesteś tego przykładem supermenku. Nie potrafisz przeczytać kilku zdań ze zrozumieniem sprubuj jeszcze raz a jak nic to jeszcze raz i tak do skutku. Wiec że polskie prawo nie raguluje odległości turbin wiatrowych od zabudowań mogą stać i stoją nawet 80m od budynków i mają moc 2MW. Jednagże jest to natyle uciążlwe że firmy odsuwają je o co najmniej 500m. Pozatym nie traktuję poważnie ludzi którzy noszą majtki na spodniach tak jak ty superman.
i
Dodane przez i, w dniu 24.01.2012 r., godz. 05.20
obserwatorze słownik ortograficzny się kłania
do i
Dodane przez obserwator, w dniu 24.01.2012 r., godz. 18.11
Za błędy przepraszam jestem dyslektykiem, przykro mi że kogoś to razi. Ale ja błędów w pisowni nie wychwytuję, fakt słownik by się przydał. Maturę z języka polskiego zdałem tylko dlatego że mam zaświadczenie o dysortografi. Z matematyką i fizyką poszło gładko.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta