Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 czerwca 2022 r., imieniny Maryli, WładysławaPrzedszkole do przeniesienia na ul. Meliorantów

Ikona
(Zam: 05.10.2010 r., godz. 11.55)

Przy ul. Meliorantów ma powstać nowa siedziba Przedszkola nr 3, „Słoneczka”. Miasto zamierza przenieść tam dzieci, a plac przy ul. 11 Listopada, gdzie mieści się teraz placówka, sprzedać inwestorowi, który wybuduje blok.

Budynek przy ul. 11 Listopada, w którym dziś mieści się „Słoneczko” nie spełnia standardów i wcześniej czy później trzeba będzie szukać nowej siedziby dla placówki. Miasto miało różne pomysły jak to zrobić – mówiło się, że na działce powstanie blok Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, a na jego parterze znajdować się będzie przedszkole. Zmieniły się jednak zasady kredytowania budownictwa społecznego i postawienie bloku przez miejską spółkę wydaje się perspektywą mglistą.
Władze miasta wymyśliły inne rozwiązanie. Planują sprzedać działkę przy ul. 11 Listopada o powierzchni 4 338 m kw., wartą nieco ponad 4 mln zł. Zanim jednak inwestor będzie mógł postawić tam blok, będzie musiał przy ul. Meliorantów (na placu w okolicach ul. Handlowej, gdzie odbywał się tzw. targ), wybudować na swój koszt przedszkole. Pomysł wywołał dyskusję wśród radnych, którzy debatowali nad nim na sesji 30 września.
– Nie widzę tu zabezpieczenia dobra gminy – oświadczył Wojciech Łysik. – Uważam, że przetarg na działkę powinien nastąpić po przeniesieniu dzieci do nowego przedszkola wybudowanego za pieniądze gminy.
Z kolei zdaniem Jana Malinowskiego, miasto chce realizować projekt zbyt szybko.
– Gmina powinna najpierw wybudować przedszkole. Nie musimy się jednak z tym aż tak spieszyć, jak teraz – przedszkole chyba nie jest aż w tak złym stanie technicznym? – pytał.
Podobnie wypowiedział się też Wojciech Łysik.
– Skąd ten pośpiech ze sprzedawaniem działki? Do tej pory nie było takiego tempa z budową przedszkola. Dlaczego przez osiem lat ono nie powstało? To nie obowiązkiem inwestora prywatnego jest realizowanie zadań gminy – oświadczył.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski bronił swojego pomysłu. Jak zaznaczył, przy ul. Meliorantów powstanie placówka nowoczesna.
– To będzie przedszkole uwzględniające potrzeby dzieci, z salą gimnastyczną – mówił. – Projektując budynek chcemy uwzględnić możliwość jego rozbudowy. Teraz planujemy, że będzie miał około tysiąca metrów kwadratowych powierzchni.
Argumentował też za zaproponowanym sposobem finansowania inwestycji.
– Najłatwiej jest oczywiście zaciągnąć kredyt i wybudować przedszkole, ale dzięki naszemu pomysłowi unikniemy obciążenia budżetu kredytem, który być może będzie potrzebny na inne cele – powiedział.
Jak zaznaczył, budowa będzie kontrolowana przez gminę – budynek zostanie wykonany według projektu przygotowanego przez Urząd Miejski, który dokona także odbioru inwestycji. Nieruchomość znajdować się będzie na działce należącej do samorządu. Burmistrz dodał także, że jeśli pomysł wypali, w przyszłej kadencji w podobny sposób gmina zajmie się Przedszkolem Integracyjnym.
– Mamy nadzieję, że nasza propozycja jest atrakcyjna i znajdą się chętni – podkreślił. – W dobie kryzysu musimy szukać rozwiązań niestandardowych, które pozwolą gminie uniknąć zadłużania – dodał.
Propozycja burmistrza spodobała się radnemu Karolowi Pękulowi.
– To dobry pomysł, który nie wprowadza ryzyka. Trzeba Wyszków zmieniać, powinny w nim powstawać nowe, ładne budynki. W budżecie nie znajdziemy pieniędzy na budowę przedszkola i dotychczasowe będzie stało dalej – uznał. – To rozwiązanie proste i bezpieczne. Inwestorowi będzie zależało na zbudowaniu przedszkola, bo będzie chciał wykorzystać działkę przy ul. 11 Listopada i rozpocząć swoją inwestycję.
Mimo wątpliwości części radnych, pomysł uzyskał większość w radzie. Za jego realizacją opowiedziało dwunastu radnych, przeciw było dwóch, a jeden wstrzymał się od głosu.
J.P.

Komentarze

Dodane przez ~(), w dniu 06.10.2010 r., godz. 05.38
a na ul.komunalnej nic się nie znajdzie? i na łąkę będą mogły panie wypuścić dzieci i z głowy
Dodane przez k, w dniu 06.10.2010 r., godz. 08.03
tbs nie dostanie kredytu powstanie kolejny blok dla bogatych a biedniejsi dalej nie beda mieli gdzie mieszkac to jest polityka spoleczna
Dodane przez :(, w dniu 06.10.2010 r., godz. 08.05
Szkoda że TBS nie wybuduje tam bloku prywatny inwestor nie pomoże biedniejszym rodzinom które nie mają pieniędzy na kupienie mieszkania. Gmina powinna pomóc TBS aby uzyskali ten kredyt a nie patrza tylko na zyski!!!!
Dodane przez wyszkowiak n, w dniu 07.10.2010 r., godz. 07.18
Śpieszy się Grześ Nowosielski, żeby po "kumplowskich układać" sprzedać teren Zyskowi lub Łukasiukowi za "parę groszy", czy Wyszków będzie kiedyś normalnym miastem ???
Dodane przez obserwator, w dniu 09.10.2010 r., godz. 12.16
Widzę, ze Pan Łysik wreszcie zainteresowal się losem swoich dzieci
Przedszkole do przeniesienia na ul. Meliorantów
Dodane przez MPG, w dniu 12.10.2010 r., godz. 12.14
Ciekawa jestem, o której trzeba będzie wyjść z domu, np. z ul. Matejki z dzieckiem, aby dotrzeć na piechotę do przedszkola na godzinę 8.00. Szkoda, że nasi radni i burmistrz nie biorą pod uwagę, że nie wszyscy posiadają samochody, aby dowozić dzieci. Takich obiektów jak szkoły czy przedszkola nie można "wyrzucać" na obrzeża miasta - te obiekty powinny być w pobliżu mieszkańców. Nowe przedszkole powinno powstać w obecnym miejscu. Ale jak widać gminę niezbyt obchodzą potrzeby mieszkańców - od kilku lat nie powstało żadne państwowe przedszkole.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl