Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2023 r., imieniny Eustachego, WiktoraGdzie utylizacja śmieci?

Ikona
(Zam: 11.01.2012 r., godz. 08.58)

Od tego roku zaczyna się stopniowe wprowadzanie nowego systemu gospodarki odpadami. Ich właścicielami będą nie mieszkańcy, jak do tej pory, a gmina. Samorząd przygotowuje strategię związaną z nowymi regulacjami.

Od 1 stycznia zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dotychczas odpady były własnością tych, którzy je wytwarzali. Po wprowadzeniu nowego systemu, śmieci staną się własnością samorządu gminnego.
- Czeka nas, urzędników i społeczeństwo, dużo pracy, aby zasady tej rewolucyjnej zmiany zrozumieć i wprowadzić – komentuje zastępca burmistrza Adam Mróz.
Do połowy tego roku marszałek województwa powinien opracować Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami. Przygotował specjalne ankiety dla mieszkańców, które pomogą opracować dokument (więcej na jej temat w dziale „Miasto w skrócie”). Od chwili jego powstania, gmina w ciągu roku będzie musiała opracować system, który określi, ile podmiotów zajmować się będzie odbieraniem odpadów od mieszkańców. Samorząd będzie też musiał przygotować propozycje stawek za odbiór śmieci.
- W opłacie, którą poniosą mieszkańcy, będą musiały się znaleźć środki na sfinansowanie usługi zabrania i zutylizowania odpadów – informuje Adam Mróz.
Przed gminą stoi też decyzja, czy na terenie gminy powstanie instalacja do utylizacji odpadów. Jeśli nie, mieszkańcy zapłacą więcej za ich wywóz.
Nowe zasady mają w pełni wejść w 2013 r.
J.P.

Komentarze

Strzyżyński
Dodane przez Marek, w dniu 11.01.2012 r., godz. 13.28
1o lat zajęła implementacja unijnych zasad systemowych do polskiej gospodarki odpadami komunalnymi... Dopiero w lipcu ub. r. parlament przyjął ustawę w myśl której podobnie jak na Zachodzie to obywatel będzie płacił gminie za odpady a gmina z kolei będzie organizować odbiór tych odpadów niezależnie od ich ilości - tak aby nie powstawały dzikie wysypiska... Ale okazuje się, że te unijne zasady organizacji i finansowania są za trudne dla samorządowców którzy nadal nie rozumieją na czym polega zarządzanie odpadami w gminie... Czeka więc urzędników wiele pracy - dobrze, że namnożyło się sporo eko-edukatorów którzy - oczywiście nie za darmo - będą uczyć unijnej gospodarki odpadami polskich samorządowców... Niestety - dla mieszkańców Ministerstwo Środowiska nie prowadzi kampanii eko-edukacyjnej - ma spore kłopoty z zatrzymywaniem pracowników przez CBA - szczegóły na google.pl po wklejeniu hasła "narodowy przkret ekologiczny"...
Dodane przez Jan 4P, w dniu 12.01.2012 r., godz. 08.28
Wszędzie na świecie śmieci to przysłowiowa żyła złota tylko my najwieksze brudasy w Europie mamy z tym problemy. Albo i nie, bo wystarczy przejechac się do pobliskich lasów.
Dodane przez Fan, w dniu 12.01.2012 r., godz. 14.12
Bardzo słabo wypada Straż Miejska jeżeli chodzi o walkę z dzikimi wysypiskami śmieci w naszej Gminie. Jak PO-licja idzie na statystyki. A wyniki to masa mandatów za przekroczenia, które POwinny zostać załatwione POuczeniem co najwyżej.
Dodane przez Jan 4P, w dniu 16.01.2012 r., godz. 13.27
Mając PEC możemy darmo te śmieci palić. Oczywiście zgodnie z najwyzszą technologią spalania w wysokich temperaturach. Jak Nowosielski z Mrozem i Warpasem sprzedadzą PEC nawet za to bedziemy musieli słono płacić.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl