Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, LeonaOszczędności i rozwój

(Zam: 11.01.2012 r., godz. 08.59)

Burmistrz kreśli wizję zarządzania gminą na najbliższe miesiące. Oszczędności mają sięgnąć niemal wszystkich dziedzin funkcjonowania samorządu. Są też jednak i nowe propozycje dla mieszkańców.

- W 2012 r. nadal będziemy działali w ramach panującego kryzysu w gospodarce i finansach. Środki unijne zostaną bardzo mocno ograniczane – kreśli sytuację burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Samorząd musi się liczyć m.in. z wciąż niskim przyrostem naturalnym (mniej dzieci w szkołach), a także nowymi zadaniami np. w dziedzinie gospodarki odpadami.
- Są pewne atuty, którymi dysponujemy, jak chociażby doświadczenie, które gromadziliśmy w dwóch poprzednich kadencjach. Ono pozwoli nam lepiej wykorzystać nasze zasoby i poradzić sobie z daną sytuacją – twierdzi Grzegorz Nowosielski. – Najtrudniejszym zadaniem będzie zmiana mentalności zarówno wśród kierowników, jak i pracowników gminnych jednostek. Już nie każdy dyrektor szkoły będzie miał księgową, kadrową. Osoby przygotowujące obiady w stołówkach, nie będą pracownikami szkoły.
Chodzi o przejęcie przez Zespół Obsługi Placówek Oświatowych dodatkowych zadań. Jednostka nie obsługuje już szkół w Kamieńczyku i Gulczewie (z powodu ich likwidacji), niebawem też przestanie się zajmować placówkami w Łosinnie, Skuszewie i Olszance (z powodu planowanego ich przekształcenia w filie). Ma przejąć obsługę księgową, kadrową, płacową wszystkich pozostałych szkół. W ZOPO pracuje osiem osób, samorząd nie zamierza jednak w związku z nowymi obowiązkami zwiększać zatrudnienia. Pracę stracą natomiast osoby dotychczas wykonujące je w szkołach (prawie siedem etatów). Władze zastanawiają się także nad przerzuceniem na ZOPO obsługi przedszkoli.
Za 4 tys. zł z kolei gmina Wyszków wdroży jednolity elektroniczny system naboru do przedszkoli. Będzie można pobrać arkusze rejestracyjne przez Internet i złożyć je w wybranych placówkach. Gmina rozważa zastosowanie preferencji dla osób mieszkających i składających zeznania podatkowe w gminie Wyszków, a także deklarujących pozostawanie dziecka w przedszkolu przez ponad pięć godzin dziennie. Powstanie tylko jedna komisja rekrutacyjna.
- Uprości to system, spowoduje, że będzie on bardziej przejrzysty, kryteria będą jednakowe we wszystkich przedszkolach – komentuje zastępca burmistrza Adam Warpas.
Samorząd chce też zrezygnować z kuchni w Zespole Szkół i Gimnazjum nr 2, na których prowadzenie wydaje rocznie niemal pół miliona złotych. Jedenaście pracujących tam osób straci pracę. Władze chcą wydzierżawić pomieszczenia firmie wyłonionej w przetargu, w którym kryterium ma być cena i jakość. Nadal najbardziej potrzebujący będą mogli korzystać bezpłatnego posiłku (to obecnie 663 uczniów na 1 376 żywiących się w stołówkach).
Gminny Punkt Promocji Zdrowia i Profilaktyki będzie funkcjonował w miejskiej bibliotece zamiast dotychczasowego Punktu Konsultacyjnego dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin (samorząd zrezygnował z jego przeniesienia do budynku Żłobko-Przedszkola). Jeszcze w styczniu ma zakończyć się remont pomieszczeń. W punkcie będzie można uzyskać pomoc i poradę dotyczącą problemów z zażywaniem środków psychoaktywnych, hazardem, przemocą. Będzie on także, w miarę możliwości, realizował zadania profilaktyki zdrowotnej. Gmina chce wystąpić do ościennych samorządów z propozycją współpracy w ramach działalności punktu.

Zachęcić do osiedlania
Władze liczą, że Wyszków będzie atrakcyjnym miejscem do osiedlania się.
- Musimy robić wszystko, by mieć jak najwięcej mieszkańców i w tym kierunku cała ma iść nasza polityka w 2012 r. – mówi burmistrz. – Chcemy zatrzymać tych, którzy tu się rodzą, dorastają, kształcą, po drugie ściągnąć innych, zainteresować ich naszym miastem.
Samorządowi zależy także, by osoby mieszkające w gminie, choć w niej nie zameldowane, płaciły podatki na miejscu. Z tym nastawieniem wiąże się polityka planowania przestrzennego, która ma zachęcać do rozwoju budownictwa jedno- i wielorodzinnego. Dojdzie do tego rewitalizacja terenów uznawanych za mniej atrakcyjne dla budownictwa mieszkaniowego – np. ul. Łączna.
Usprawnieniu zarządzania gminnymi mieszkaniami ma służyć z kolei połączenie Zakładu Administracji Domów Mieszkalnych i Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Władze chcą też odstąpić od możliwości wykupu mieszkań komunalnych (obecnie można to zrobić za 20 proc. wartości rynkowej lokalu). Pierwotnie miasto zakładało ich sprzedaż licząc na pozyskanie unijnych pieniędzy na budowę nowych bloków, jednak, jak się okazało, nie było środków na ten cel, a osób czekających na przydział jest wciąż dużo.
Samorząd chce sprzedać bądź wydzierżawić w części lub całości biurowiec Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. T. Kościuszki. Ma się to przyczynić m.in. do obniżenia kosztów funkcjonowania ośrodka. Biura WOSiR-u przeniesione zostałyby do hali sportowej przy ul. Geodetów. Na terenie stadionu pozostałyby jedynie pomieszczenia i wyposażenie niezbędne do obsługi boisk i trybun.
W planach jest też modernizacja Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” (współfinansowania z unijnych pieniędzy) i ocieplenie budynków jednostek gminy Wyszków (Gimnazjum nr 2, Szkoła Podstawowa w Lucynowie, Gimnazjum nr 3, SP w Rybnie).

Infrastruktura i zieleń
- Chcemy porządkować przestrzeń publiczną, by miasto było bezpieczne, czyste, przyjazne, z dobrymi ulicami, chodnikami, w którym się miło mieszka, do którego się chętnie przyjeżdża – mówi Grzegorz Nowosielski.
- Szczególnie dużym zainteresowaniem, w stosunku do innych form inwestycji, cieszą się inwestycje drogowe. Lwią część budżetu stanowią wydatki na drogi i tak jest w tym roku – mówi zastępca burmistrza Adam Mróz.
Samorząd planuje na 2012 r. m.in. budowę ulicy Zakolejowej, Mazowieckiej w Kamieńczyku, Nadbużańskiej w Gulczewie, Przejazdowej w Skuszewie. kontynuację budowy ul. Latoszek, przygotowanie projektu ulicy Ratuszowej w centrum miasta. Chce też przekazać powiatowi dotację na kontynuację remontu ulicy I AWP w Wyszkowie oraz wspólnie realizować termomodernizację budynku Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego.
Chodniki powstaną w Gulczewie, Olszance, Leszczydole Nowinach, Lucynowie Dużym, Łosinnie. Planowana jest także budowa parkingu wzdłuż ulicy 3 Maja (w sąsiedztwie terenu pod przyszłe lądowisko dla szpitala). Ma pomieścić około pięćdziesiąt samochodów. Rozbudowywane będzie oświetlenie uliczne.
Samorząd deklaruje też inwestycje w zieleń – mają powstać nowe trawniki, rabaty, stanąć elementy małej architektury miejskiej. Są też zapowiedzi powieszenia dodatkowego bożonarodzeniowego oświetlenia.
Plac zabaw funkcjonujący dziś w głębi parku, miasto chce przenieść w pobliże Urzędu Miejskiego. Burmistrz deklaruje jego rozbudowę (także o urządzenia dla dorosłych) za pieniądze gminy i sponsora, z którym prowadzi rozmowy.
- Zamierzamy zainwestować, żeby do parku przychodziło jak najwięcej osób – mówi Adam Mróz.
W Rybienku Nowym powstanie współfinansowania przez Unię Europejską strefa rekreacji, kultury i sportu.
Miasto deklaruje także wspieranie lokalnej przedsiębiorczości. Ma się to odbywać m.in. przez utrzymywanie opłat i podatków na stałym poziomie, umorzenia, rozłożenia zaległych należności na raty, uproszczenie procedur dla osób podejmujących działalność gospodarczą.
Wśród pomysłów na oszczędności jest też stworzenie tzw. grupy zakupowej na energię. Ma być to przedsięwzięcie realizowane z innymi ginami, które pozwoli zmniejszyć koszty o około 20 proc., co da rocznie 100-200 tysięcy zł.

Kamery na Polonezie
Samorząd chce inwestować w bezpieczeństwo. W tym roku planuje wybudować monitoring na osiedlu Polonez, gdzie pojawią się trzy kamery (na skrzyżowaniach: Pułtuskiej i Piłsudskiego, w pobliżu TESCO oraz na ul. Geodetów).
Uruchomiony zostanie specjalny numer alarmowo-interwencyjny w Urzędzie Miejskim, dzięki któremu będzie można zgłosić np. awarię oświetlenia ulicznego, czy inne uwagi. Na zakup samochodu dla policji pójdzie z miejskiej kasy 38,5 tys. zł.

Nowości w kulturze
- Mimo, że ograniczenia wydatków dotknęły także promocję, kulturę i sport, udało się nam wygenerować kilka dodatkowych działań, które będą nowością w tym roku – zapowiada G. Nowosielski.
W miejskiej bibliotece trwa remont pomieszczeń przeznaczonych pod Punkt Informacji Turystycznej, gdzie będzie można otrzymać informacje o organizowanych w Wyszkowie i okolicach imprezach, spotkaniach, szlakach turystycznych, atrakcjach, zabytkach, itp., otrzymać bądź kupić materiały informacyjne i reklamowe o gminie.
Każdego roku w połowie sierpnia ma być uruchamiana ekspozycja dotycząca Bitwy Warszawskiej oraz towarzyszących jej wydarzeniom na wyszkowskiej starej plebani. Będzie dostępna dla zwiedzających przez miesiąc, by umożliwić jej odwiedzenie przez dzieci i młodzież szkolną. Gmina wykona remont łazienki i odświeży pomieszczenia plebani, by przygotować ją na otwarcie wystawy. Jej opiekunem będzie pracownik miejskiej biblioteki Mirosław Powierza.
W czasie wakacji w każdy weekend będą się też odbywać imprezy i wydarzenia organizowane i prowadzone naprzemiennie przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” i bibliotekę miejską. Samorząd zapowiada np. święto chleba i miodu w Kamieńczyku, rodzinne zawody kajakowe w Wyszkowie, a także wyszkowską grę terenową. W parku miejskim występować będą wyszkowskie zespoły artystyczne. 8 czerwca na placu pod przyszły ratusz zorganizowana będzie Strefa Kibica Euro 2012. Korekcie ulegnie kalendarz imprez na ten rok. Wiemy już, że samorząd zrezygnował z imprezy na pożegnanie lata (odbywającej się do tej pory pod koniec sierpnia).
Kryzys ekonomiczny sprawił, że organizacje sportowe i sportowcy muszą się liczyć z tym, że przekazywane przez samorząd dotacje będą niższe. Gmina nadal jednak będzie fundować stypendium sportowe dla jednego zawodnika – w tym roku będzie nim bokser, Mateusz Tryc.
J.P.

Info na komórkę
Miejski samorząd planuje uruchomienie serwisu informacyjnego, dzięki któremu zarejestrowani na stronie internetowej gminy mieszkańcy będą mogli otrzymywać smsem informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych, imprez, czy ostrzeżenia np. powodziowe. Usługa będzie bezpłatna dla mieszkańców (miasto za sms zapłaci 2 grosze). Wiąże się to z planami modyfikacji i uruchomienia jeszcze w styczniu odświeżonej strony internetowej wyszkow.pl. Wyeksponowane zostaną zakładki i informacje związane z wydarzeniami w mieście i gminie oraz te o charakterze promocyjno-turystycznym. Menu ma być bardziej przejrzyste i łatwiej dostępne. Będą też informacje w języku angielskim oraz zakładka poświęcona jubileuszowi 510-lecia Wyszkowa.

Komentarze

Dodane przez Mad, w dniu 11.01.2012 r., godz. 14.33
Może zaczelibyście oszczędności na ponadmiarowo zatrudnionych urzędnikach. W roku 2008 w urzędzie gminy zatrudnionych było aż 85 osób! Zgadnijcie ile mamy tej próżniaczej klasy dziś?
Dodane przez mieszkaniec, w dniu 11.01.2012 r., godz. 16.34
Za czasów burmistrza Zamczewskiego w budynku obecnego urzędu zmieściła się jeszce biblioteka , notariusz . Straż Miejska , Związek Solidarność , w powijakach Urząd Pracy/choć bezrobocie było większe/ Inwestbud i nie wynajmowano pomieszczeń dla urzędników jak teraz. To były czasy. Minęło 20 lat i mamy to co mamy.
Dodane przez ..., w dniu 11.01.2012 r., godz. 17.52
dziś oszczędności zaczyna się nie od urzędników tylko od tych którzy zarabiają najmniej: sprzątaczkach, kucharkach polityka bardzo prospołeczna zmierzająca do wykluczenia osób nie osiągających nawet najniższego wynagrodzenia. Jakieś przekłamanie w tym artykule ponieważ w szkole nie ma 7 ETATÓW kadrowo płacowych. Jest ich znacznie mniej.
Dodane przez Checa, w dniu 11.01.2012 r., godz. 19.48
Odpowiedzialny za szkoły burmistrz Warpas chyba nie zapomniał, że w swoim czasie 3/4 jego rodziny żerowało na dwójkowej (SP2) stołówce. Kucharkami były (są?) babka, ciotka, matka...
Dodane przez Wanda, w dniu 11.01.2012 r., godz. 22.09
Narzekaliście, że burmistrzowie nierobotni. Zobaczcie jak Warpas od razu wziął się do pracy. Nic tylko likwiduje, oszczędza by dla niego starczyło. Mróz też sie nie wysila!!!
Dodane przez wyszkowianin!, w dniu 12.01.2012 r., godz. 07.37
Pięknie wyglądają plany Pana Burmistrza, tu oszczędności, tu infrastruktura, zieleń! Tylko czy w planach tych liczy się jednostka, obywatel, czy tylko BIZNES? Może nie należy patrzeć na mieszkańców i ich dobro tylko i wyłącznie przez pryzmat ekonomii!
Dodane przez k, w dniu 12.01.2012 r., godz. 08.28
zeby ludzi zachecic do osiedlania to trzeba mieszkania budowac :-)
Dodane przez Iza, w dniu 12.01.2012 r., godz. 09.12
Cieszcie się, że zima lekka. Na węglu zaoszczędzimy, lżej będzie. PEC sprzedadzą i na kolejne wakacje zarobią i chyba nie tylko. Gdzie tym razem burmistrzowie spędzą zimowe urlopy? Zapewne w ciepłych krajach. Biednym i dzieciom z komunbloków w ferie zafundują podgrzewaną grochówkę w parku. Wspaniałomyslni.
Dodane przez Maria, w dniu 12.01.2012 r., godz. 13.40
Świetny pomysł na zorganizowanie w okresie wakacyjnym izby pamięci wydarzeń 1920 roku na wyszkowskiej plebanii. Gratuluję decyzji. W kryzysowych warunkach oraz w trudnej sytuacji organizacyjnej planowanego muzeum zawsze jest to jakiś krok do przodu. Kościół i jego otoczenie staje się prawdziwą wizytówką ubogiego w zabytki miasta. Piękne schody i plac Jana Pawła II, Grota z Drogą Krzyżówą, Dom Parafialny z działalnością Fundacji "Idzik" i stara historyczna plebania wszystko to stanowi o atrakcyjnosci miejsca. Parkingi i pobliska coraz ładniej wyglądająca "Wyszkowianka", bliskość rzeki. Jestem pod wrażeniem.
Dodane przez $, w dniu 13.01.2012 r., godz. 09.35
Prawda panie Warpas.
Podziekowanie
Dodane przez Rozyczka, w dniu 13.01.2012 r., godz. 11.19
Podziekowania dla TEGO WYSZKOWIAKA za informacje
PLANY PLANY
Dodane przez kATARZYNA, w dniu 13.01.2012 r., godz. 11.42
Pan Burmistrz mówi ze chce zatrzymac i zachęcac ludzi do pozostania w Wyszkowie. PYTAM SIĘ GDZIE MŁODZI LUDZIE MAJA MIESZKAC JAK NA TYM NASZYM ZAPYZIAŁYM MIESCIE NIC SIE NIE BUDUJE??? GDZIE??? MAJA SIĘ OSIEDLAC W STARYCH BRUDNYCH BLOKACH, KLITKACH, GDZIE OSIEDLA BUDOWANE BYŁY DLA PARTYJNYCH KOLESI O KACYKÓW A TERAZ MÓWI SIĘ O PRZESZKTAŁCENIACH, BY STARZY KOLESIE MIELI KOKOSY I DOBRE POSADKI. MŁODZI UCIEKAJĄ BO TUTAJ NIC SIE NIE DZIEJE POPROSTU UŚPIONE ZDEGENEROWANE MIASTO. PANIE BURMISTRZ OBUDŹ SIĘ I ZACZNIJ DZIAŁAC, A NIE PLANOWAC, NA PLANY TO JUZ ZA PÓZNO !!!!!!!!!!!
Dodane przez Ola, w dniu 13.01.2012 r., godz. 13.43
Nikt nie myśli o budowaniu przy takich cenach działek.Nie jesteśmy samobójcami.Nikt tego nie kupuje a ceny nie spadają.Wyszków to dziwne miasto.Nie działa tu prawa popytu i sprzedaży.
Dodane przez czy to jeszcze POLITYKA?, w dniu 13.01.2012 r., godz. 16.10
Czytając "plany" PANÓW BURMISTRZÓW, o ile można tak nazwać decyzje przypuszczam już podjęte, odnoszę wrażenie, że się kupy nie trzymają... tu zwolnienia, tam zwolnienia, tu wydzierżawimy, a tu posadzimy parę drzewek, a za oszczędności ze zwolnionych ludzi zrobimy MUZEUM! Do tego wzbogacimy park i na pewno młodych LUDZI to zachęci do pozostania! Albo to są żarty z mieszkańców, albo po prostu NIEROZSĄDNA polityka!
Dodane przez Zonk, w dniu 13.01.2012 r., godz. 16.41
Pane Warpas nie ma pan kaca po wyborze tego świetnego kandydata na dyrektora Hutnika? Jestem panem rozczarowana. Strasznie...
V-ce Burmistrze i Pec
Dodane przez K.T., w dniu 14.01.2012 r., godz. 20.21
V-ce burmistrze są zbędni i zbyt kosztowne ich pensje. Mróz na niczym się nie zna, tylko potrafi tylko pozować do zdjęć. Warpas jest wiernym sługą Nowosielskiego, zrobi wszystko co mu tamten każe. Uwaga ludzie chcą nam sprywatyzować PEC, na pewno wtedy podwyższą nam ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę i to na pewno znacznie. Boję się , że sprawa jest przesądzona, radni uchwalą wszystko to co chce burmistrz, a kolesie już podzielili kto za ile, dla kogo, z kim, itd.
Dodane przez Miś, w dniu 14.01.2012 r., godz. 21.48
Nas zasypała zima a chłopaki wylegują się na plaży w Maroku. Takim to ciepło
nowości w kulturze
Dodane przez bryśka, w dniu 15.01.2012 r., godz. 20.29
żadne nowości to starocie wieloletnie.bez pomysłu,innowacji,stara kicha.Po co ten punkt informacji turystycznej w bibliotece jak tu nie ma turystyki takie lepsze informacje każdy ma w swoim domu w internecie,budynek nie stary a już remontowany?popieram - mieszkaniec- tak było i było fajniej.ta biblioteka to zbędna instytucja i tej jej beznadziejne filie.to są zmarnowane pieniądze dyrektorstwo kosztuje dużo a czym tam dyrektorować ,,kadrą śpiącą i ... imprezy biblioteczne to kicz dla garstki znajomych,czy klas szkolnych w ramach załatwienia frekwencji.Zorganizować dobrze działalność Hutnika a budynek biblioteki oddać po porządną przychodnię lekarską.
Ilu tych urzędników jest ?
Dodane przez Młody Wyszkowiak, w dniu 16.01.2012 r., godz. 14.15
No właśnie ilu tych urzędników i pozostałych osób zatrudnionych jest dzisiaj w Urzędzie Miejskim ? Kto wie, bo to ciekawe.......?!?
lans
Dodane przez blumper, w dniu 17.01.2012 r., godz. 14.22
a strosta siedzi cicho i zawija w pazłotko, bo ich to samo dotyczy

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta