Menu górne

Dziś jest 08 sierpnia 2022 r., imieniny Cypriana, EmilianaKolędy krasą domowego życia

Ikona
(Zam: 04.01.2012 r., godz. 08.22)

W Centrum Kultury w Długosiodle 18 grudnia odbył się Gminny Przegląd Kolęd. Przed publicznością wystąpiło siedemnaście zespołów i solistów, którzy zaprezentowali różnorodne kolędy i pastorałki.

„A ty, Betlejem, ziemio judzka, nie jesteś zgoła najlichsze spośród miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem Izraela”. Te słowa proroka zapowiedziały początek historii, którą przeżywamy na nowo co roku, w święta Bożego Narodzenia, kiedy to w chrześcijańskim sercu i w wyobraźni rodzi się Boska Dziecina, a każda świątynia staje się Szopką Betlejemską. Wspólne kolędowanie każdego roku stało się pięknym zwyczajem bożonarodzeniowym gminy Długosiodło. Jak twierdził wybitny etnograf, Zygmunt Gloger, kolędy są krasą domowego życia tak, jak kwiaty są ozdobą roślin i ziemi. Tegorocznych finalistów szkolnych etapów przeglądu oceniało jury w składzie: Ewa Karczewska, Teresa Kośnik, Stanisław Kruciński, Grzegorz Kruciński i Łukasz Augustynik. Spośród najmłodszych wykonawców zwyciężyły przedszkolaki z Długosiodła (Jakub Rychlicki, Agata Rosińska, Oliwia Melion, Kinga Nowak i Milena Kęcka, „Witaj dziecię”), II miejsce zajęli przedstawiciele Zespołu Szkół w Starym Bosewie (Aleksandra Dudek, Angelika Sieńkowska, Anita Pochmara, Zuzanna Piórkowska, Bartosz Rutkowski, „Hej kolęda, kolęda”), miejsce III przypadło szkole w Dalekiem za wykonanie utworu „Wiwat, wiwat” (Aleksandra Kot i Emilia Nasiadko). W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła uczennica Zespołu Szkół w Starym Bosewie Paulina Puścian za wykonanie utworu „Kolęda dla nieobecnych”, miejsce II zajęli przedstawiciele szkoły w Blochach (Dominika Bartosek, Natalia Zdunek, Adam Nasiadka i Zofia Sówka, „Jezusa Narodzonego”), III miejsce zajęły uczennice z Dalekiego Marta Kot i Julia Uziębło za utwór „Kolęda – jak pięknie brzmi to słowo”. Spośród gimnazjalistów I miejsce zajęli uczniowie z Długosiodła (Patrycja Wilczyńska, Marta Sówka, Jakub Sztych, Michał Gąsiewski i Dawid Bedecki, „Kolęda dla Piotra”).
Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy a wszyscy uczestnicy słodycze. Zwycięzcy będą reprezentować gminę na Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.

Opr. E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl