Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 30 czerwca 2022 r., imieniny Emilii, LucynyPapież patronem skweru

Ikona
(Zam: 05.10.2010 r., godz. 11.58)

Skwer Jana Pawła II – taką nazwę otrzymał plac oddany pod koniec czerwca tego roku przy kościele św. Idziego.

Decyzję o nadaniu imienia radni podjęli na sesji 30 września. Propozycję zgłosił radny Mieczysław Karpiński, do którego zwrócili się mieszkańcy miasta. Radni uznali także, że lepszym określeniem będzie skwer niż plac.
Od chwili oddania inwestycji do użytku mówiło się o dwóch propozycjach imienia: Jana Pawła II i wyszkowianina Kazimierza Deptuły. Oficjalnie jednak do Urzędu Miejskiego wpłynął tylko jeden wniosek dotyczący placu przy kościele o nadaniu imienia Papieża-Polaka. Pomysł Ligi Morskiej i Rzecznej uhonorowania Kazimierza Deptuły, nie dotyczył obszaru przy kościele św. Idziego.
– Pismo, które do mnie trafiło, dotyczyło propozycji upamiętnienia imienia Kazimierza Deptuły. Złożyłem więc wniosek o nadanie go bulwarowi na odcinku od mostu kołowego do LOK-u, bo plany budowy placu jeszcze były wtedy w powijakach – tłumaczył Marek Głowacki, do wiosny 2009 r. pełniący funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej.
Przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej Julian Bielawski i Józef Kowalewski bronią wniosku.
– Bractwo zwróciło się kilkakrotnie do przewodniczącego Rady Miejskiej o nadanie imienia Kazimierza Deptuły. Odpowiedział nam, że powinniśmy czekać na wybudowanie bulwaru, dlatego spokojnie czekaliśmy na obrady Rady Miejskiej – mówił Julian Bielawski.
Miasto planuje jednak w przyszłym roku rozpocząć budowę ciągu spacerowego na tym odcinku nadbużańskiej skarpy. Początkowo, wobec wystąpienia przedstawicieli Ligi, Jan Abramczyk zaproponował kolejne dyskusje w komisjach, w kwestii nazwania skweru, jednak po wyjaśnieniach Marka Głowackiego, wycofał się.
– Popieram pomysł, by uczcić wielkiego wyszkowianina nadając jego imię bulwarowi – oświadczył Karol Pękul. – Gdy Wyszków startował w Banku Miast, Kazimierz Deptuła zaproponował, by na skarpie w Wyszkowie wybudować restaurację w kształcie statku – dodał.
Propozycja nazwy dla skweru nie wydała mu się jednak trafiona.
– Dla mnie plac imienia Jana Pawła II powinien być miejscem wyjątkowym. Wprawdzie skwer jest przy kościele, ale znajduje się w dole. Dla Jana Pawła II poszukałbym miejsca lepszego, gdzie krzyżują się szlaki komunikacyjne, widoczne z daleka – powiedział.
Ostatecznie za nazwą „skwer Jana Pawła II” opowiedziało się dziesięciu radnych, wstrzymało się dwóch, żaden nie był przeciw.
Przysłuchujący się dyskusji proboszcz parafii św. Idziego ks. dziekan Waldemar Krzywiński wyraził zadowolenie z nazwy i dziękował władzom miejskim za inwestycję.
– Ta rada i obecny burmistrz podjęli decyzję o sfinansowaniu inwestycji. Składam za nią serdeczne „Bóg zapłać” – powiedział.
Podczas sesji nadano też nazwę „Sasankowa” ulicy prostopadłej do ul. I Armii Wojska Polskiego leżącej między równoległymi Bławatkową i Modrą.
J.P.

Komentarze

Dodane przez (), w dniu 05.10.2010 r., godz. 16.35
mnietek zastanów się co robisz
Dodane przez młody wilk, w dniu 05.10.2010 r., godz. 19.38
Jmieniem Jana Pawła powinny być nazywane większe inwestycje.Projektowaną latarnię morską na rzece Bug zapewne nazwiecie imieniem Pana Kazimierza Deptuły.Czy wszyscy radni są podwładni Pisowi.Na to wygląda.Czas na zmiany.
.
Dodane przez ...., w dniu 05.10.2010 r., godz. 21.49
DEEP PURPLE upadło....
Dodane przez k, w dniu 06.10.2010 r., godz. 07.49
w watykanie nie ma tyle pomnikow i ulic swietych co w polsce myslicie ze nadacie nazwe papierza miejscu z kilkoma lawkami to bedziecie bardziej swieci ? juz lepiej jak by sie ten skwer nazywal nadburzanski jednak kosciol rzadzi treba glosowac na palikota :-)
o
Dodane przez iwar, w dniu 06.10.2010 r., godz. 15.50
jestem za kims z Wyszkowa
Dodane przez PAN, w dniu 06.10.2010 r., godz. 17.01
Cały wyszków zmienic na Jana Pawła i bedzie ok.
Dodane przez PAN, w dniu 06.10.2010 r., godz. 19.38
wybory sie zblizają trzeba d...... lizać przebierańcom w czarnych kieckach i zdewociałym mocherowym beretom
!
Dodane przez tomasz, w dniu 07.10.2010 r., godz. 16.06
nawet gdyby wszyscy wyszkowianie chcieli nazwać plac imieniem pana kazimierza deptuły to i tak by go nazwano im.jp ll bo tak było już wcześniej ustalone przez mocheroblacksabat
Dodane przez Ko-Za, w dniu 08.10.2010 r., godz. 09.58
"tomasz", babo placek...czyżbyś nie wiedział, że gdzie dwóch wyszkowian się spotka, to mają trzy różne zdania na temat, a ty piszesz o "wszystkich".
Dodane przez Michał, w dniu 08.10.2010 r., godz. 10.33
jak nie wszyscy to napewno większość ma inne zdanie a ty Ko-Za nie zmieniaj tak często nicku
Coś dla Kazimierza Deptuły
Dodane przez ILoveyou- Wyszkow, w dniu 09.10.2010 r., godz. 21.00
Powinno być koniecznie i to w miejscu gdzie ludzie chodzą a nie gdzie niektórzy tylko góra raz w tygodniu.
Dodane przez JS, w dniu 10.10.2010 r., godz. 08.52
Jestem za Kazimierzem Deptułą! :)

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl