Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2024 r., imieniny Bogusławy, TeodozjiDziękowali patronowi

(Zam: 16.11.2011 r., godz. 10.28)

Na początku listopada przypada dzień św. Huberta, patrona myśliwych, również leśników, strzelców, jeźdźców.

Imieniem św. Huberta nazwało się wiele kół i towarzystw myśliwskich. Według legendy, Hubert podczas polowania ujrzał jelenia z jarzącym się krzyżem nad głową. Znak wieńca z krzyżem jest oficjalną od 1946 r. odznaką Polskiego Związku Łowieckiego.
W kościele parafialnym w Długosiodle 6 listopada odbyła się hubertowska msza w intencji myśliwych i ich rodzin, w której uczestniczyli członkowie Koła Łowieckiego „Bór” z Długosiodła. Nabożeństwo odprawiał ks. Stanisław Marzec. Przypomniano członków koła, którzy już odeszli, przywołano patrona, św. Huberta, do którego myśliwi modlą się o przychylność i ochronę przed złymi wypadkami. Myśliwi złożyli dary – obraz przedstawiający św. Huberta, broń, pożywienie dla zwierzyny, chleb oraz wodę, wino i hostię. Odbyło się również uroczyste ślubowanie na sztandar koła.
– Człowiek jest włodarzem w świecie – mówił ks. Marzec po podziękowaniu myśliwym za przygotowanie i udział w liturgii. – Mądrość gospodarza jest ważna w rodzinie, pracy. Przyrody, lasów jest wiele, trzeba o nie dbać, by przekazać to kolejnym pokoleniom.

E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta