Menu górne

Dziś jest 17 sierpnia 2022 r., imieniny Anity, JackaDotknięcie przeszłości wzmacnia naród

Ikona
(Zam: 16.11.2011 r., godz. 10.30)

W polskiej tradycji święta narodowe wiążą się z doświadczeniami religijnymi, chrześcijanin zobowiązany jest do modlitwy za Ojczyznę. Wierzyliśmy w Boskie interwencje w dzieje narodu, niejednokrotnie zawierzaliśmy Bogu siebie i kraj. W kościele parafialnym w Długosiodle uczczono Święto Odzyskania Niepodległości.

– Będziemy modlić się za tych, którzy zginęli za Ojczyznę oraz byśmy podołali wyzwaniu, jakie stawiają czasy współczesne – mówił ks. Stanisław Marzec.
W nabożeństwie uczestniczyły m.in. władze gminy, radni, poczty sztandarowe szkół i organizacji. Proboszcz w kazaniu zwrócił uwagę, jak często pomija się istotny element modlitw o łaskę, pomoc Bożą. W Ewangelii jest zapisane: „proście, szukajcie, kołaczcie – a otrzymacie”. Tymczasem, jak zauważył kapłan, wielu ogranicza się do proszenia, unikając tego, co wiąże się z wysiłkiem i działaniem.
– Za to działanie jest cena – zauważył. – Nasi przodkowie nie tylko prosili, ale i aktywnie zdobyli wolność, za co zapłacili najwyższą cenę.
Program artystyczny przygotowali i przedstawili wspólnie chór parafialny i młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Następnie przed ołtarzem złożono dary: miecz (symbolizujący wolność), znicz (oznaczający pamięć o przodkach) oraz chleb, wodę i wino (podkreślające, że wolność zdobyto wysiłkiem wielu osób). Na zakończenie uroczystej mszy ks. Stanisław Marzec zadał zebranym pytanie o kondycję polskiego narodu, sens trwania przy pamięci o historii.
– Dotknięcie przeszłości wzmacnia naród – przekonywał. – Przed zanurzeniem się w przyszłość warto zbadać kondycję narodu. Słabi nie wytrzymają, a siłę daje tradycja, wartości, trzeba po nie sięgać do historii.
Po południu w Centrum Kultury w Długosiodle można było podziwiać występ artystyczny. Zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum w Długosiodle, którzy pod kierownictwem Agnieszki Andrusiuk przygotowali montaż poetycko-muzyczny oraz duet „Kasia & Paula Electrica Duo” – Katarzyna Szubert i Paulina Antkowiak. Artystki dały energetyzujący koncert, grając na elektrycznych harfie i skrzypach.

E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl