Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2024 r., imieniny Bogusławy, TeodozjiDotknięcie przeszłości wzmacnia naród

(Zam: 16.11.2011 r., godz. 10.30)

W polskiej tradycji święta narodowe wiążą się z doświadczeniami religijnymi, chrześcijanin zobowiązany jest do modlitwy za Ojczyznę. Wierzyliśmy w Boskie interwencje w dzieje narodu, niejednokrotnie zawierzaliśmy Bogu siebie i kraj. W kościele parafialnym w Długosiodle uczczono Święto Odzyskania Niepodległości.

– Będziemy modlić się za tych, którzy zginęli za Ojczyznę oraz byśmy podołali wyzwaniu, jakie stawiają czasy współczesne – mówił ks. Stanisław Marzec.
W nabożeństwie uczestniczyły m.in. władze gminy, radni, poczty sztandarowe szkół i organizacji. Proboszcz w kazaniu zwrócił uwagę, jak często pomija się istotny element modlitw o łaskę, pomoc Bożą. W Ewangelii jest zapisane: „proście, szukajcie, kołaczcie – a otrzymacie”. Tymczasem, jak zauważył kapłan, wielu ogranicza się do proszenia, unikając tego, co wiąże się z wysiłkiem i działaniem.
– Za to działanie jest cena – zauważył. – Nasi przodkowie nie tylko prosili, ale i aktywnie zdobyli wolność, za co zapłacili najwyższą cenę.
Program artystyczny przygotowali i przedstawili wspólnie chór parafialny i młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Następnie przed ołtarzem złożono dary: miecz (symbolizujący wolność), znicz (oznaczający pamięć o przodkach) oraz chleb, wodę i wino (podkreślające, że wolność zdobyto wysiłkiem wielu osób). Na zakończenie uroczystej mszy ks. Stanisław Marzec zadał zebranym pytanie o kondycję polskiego narodu, sens trwania przy pamięci o historii.
– Dotknięcie przeszłości wzmacnia naród – przekonywał. – Przed zanurzeniem się w przyszłość warto zbadać kondycję narodu. Słabi nie wytrzymają, a siłę daje tradycja, wartości, trzeba po nie sięgać do historii.
Po południu w Centrum Kultury w Długosiodle można było podziwiać występ artystyczny. Zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum w Długosiodle, którzy pod kierownictwem Agnieszki Andrusiuk przygotowali montaż poetycko-muzyczny oraz duet „Kasia & Paula Electrica Duo” – Katarzyna Szubert i Paulina Antkowiak. Artystki dały energetyzujący koncert, grając na elektrycznych harfie i skrzypach.

E.E.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta