Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 czerwca 2023 r., imieniny Roberta, WiesławaMamy nowego biskupa

Ikona
(Zam: 16.11.2011 r., godz. 10.32)

Ks. prał. Janusz Stepnowski będzie nowym biskupem łomżyńskim. Zastąpi dotychczas pełniącego tę funkcję Stanisława Stefanka, który przechodzi na emeryturę. Pokieruje diecezją, w której skład wchodzi większość parafii w powiecie wyszkowskim.

Papież mianował ks. Janusza Stepnowskiego 11 listopada. Jednocześnie przyjął rezygnację bp. Stanisława Stefanka złożoną z racji osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego (75 lat). Konsekracja nowego biskupa i ingres do katedry w Łomży odbędzie się 18 grudnia.
Biskup nominat Janusz Stepnowski urodził się 11 lipca 1958 r. w Ostrołęce. W 1979 roku zdał maturę i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Podczas studiów odbył służbę wojskową. Został wyświęcony na kapłana diecezji łomżyńskiej 1 czerwca 1985 r. W latach 1985-1988 studiował prawo kanoniczne na Uniwersytecie w Pampelunie w Hiszpanii, gdzie obronił pracę doktorską zatytułowaną „Osobowość prawna i władza Konferencji Episkopatu”. W latach 1988-1989 był studentem na Uniwersytecie dla Obcokrajowców w Perugi we Włoszech oraz pracował w duszpasterstwie w diecezji Terni.
W 1989 roku ks. Stepnowski rozpoczął posługę w Kongregacji ds. Biskupów. Współpracował z Trybunałem Roty Rzymskiej jako tłumacz. Obecnie pełnił funkcję kierownika biura Kongregacji ds. Biskupów. Od 1990 r. jest kapelanem Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (siostry prezentki) w Rzymie. 18 marca 2005 r. został odznaczony godnością Prałata Honorowego Jego Świątobliwości.
Biskup Stanisław Stefanek kierował diecezją łomżyńską od 1996 r. W maju tego roku skończył 75 lat i zgodnie z przepisami prawa kanonicznego złożył na ręce Ojca Świętego rezygnację. W czasie swojej posługi często odwiedzał powiat wyszkowski, uczestniczył m.in. w dożynkach wojewódzkich w Wyszkowie, brał udział w uroczystości nadania ks. Stanisławowi Szulcowi honorowego obywatelstwa gminy, poświęcił pomnik poświęcony „żołnierzom wyklętym” przy moście drogowym. Jest członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz wiceprzewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny. W latach 1993-2008 był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Został wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu. 4 lipca 1980 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej, a 26 października 1996 r. – biskupem ordynariuszem diecezji łomżyńskiej. Zawołaniem biskupim uczynił słowa „In omnibus Christus” (We wszystkim Chrystus).
Diecezję łomżyńską ustanowiono w 1925 roku decyzją papieża Piusa XI. Pierwszym jej biskupem był bp Romuald Jałbrzykowski, po nim funkcję tę pełnili: bp Stanisław Kostka Łukomski, bp Czesław Falkowski, bp Mikołaj Sasinowski, bp Juliusz Paetz i bp Stanisław Stefanek.

Oprac. J.P.
Na podstawie informacji Konferencji Episkopatu Polski

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta