Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 31 października 2020 r., imieniny Augusta, Saturnina

Emocje zapisane w obrazie

Ikona
(Zam: 03.11.2011 r., godz. 07.32)

– Malarz nie musi mówić, to namalowane przez niego obrazy mają przemawiać – stwierdził Wieńczysław Pyrzanowski podczas otwarcia poplenerowej wystawy w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, które odbyło się 28 października.

Zebrane prace są owocem kilku plenerów, w których uczestniczyły osoby, dla których malowanie jest pasją i wizją na przyszłość, oraz plastycy, instruktorzy z biblioteki i Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” – Katarzyna Słowikowska-Osik, Irena Filipowicz oraz Wieńczysław Pyrzanowski. Artyści tworzyli je w Łazach Starych, Karolinie, Opinogórze i Długosiodle. Przedstawiają w dużej mierze naturę i człowieka w niej funkcjonującego, dla którego jest to przestrzeń codziennej pracy i odpoczynku.
– To szczególna wystawa, łączy kilka plenerów – mówił Wieńczysław Pyrzanowski. – Uczestniczyła w niej młodzież, chcemy ją angażować w takie przedsięwzięcia. Ona będzie przecież decydować o poziomie polskiego malarstwa.
Opowiedział historię powstania obrazu przedstawiającego leśne rusałki na skraju lasu. Gospodarze pleneru w Długosiodle poprosili artystów o namalowanie jednej z miejscowych legend. Wspólnymi siłami powstał obraz, literacki kształt opowieści nadała Daria Galant.
– Chciałam, by było to czymś więcej, niż tylko powiastką – stwierdziła, dodając, że czytelnik powinien odnaleźć tam swoje marzenia i osobowość. – Obraz jest emanacją tego, co napisałam, otwiera metafizyczne wymiary, widać w nim głębię i życie puszczy.
Wieńczysław Pyrzanowski mówił o specyfice poszczególnych plenerów i nowym, niepokojącym zwyczaju malowania z fotografii, co sprawia, że można spędzać całe dnie w pokoju, co przeczy idei plenerów malarskich.
– Nie wolno pobłażać malarzom, pozwalać na niedociągnięcia – zauważył. – Potrzebują wsparcia, słów aprobaty, prawdziwego, autentycznego przeżycia obrazu, to daje siłę malarzowi. W każdym dziele są zawarte emocje.
Wymienił uczestników i twórców wystawionych prac, poza nim są to: Irena Filipowicz, Katarzyna Słowikowska-Osik, Zuzanna Trzcińska, Grażyna Bany, Katarzyna Łączycka, Klaudia Maison, Jakub Ćwieczkowski, Łukasz Tymiński, Aleksandra Kozłowska, Marek Konatkowski.

E.E.

Komentarze

sprostowanie
Dodane przez Alicja, w dniu 13.11.2011 r., godz. 21.16
Szanowni Państwo, pragnę poinformować, że do artykułu wkradł się pewien błąd. Wymieniony przez Państwa jeden z twórców i uczestników wystawy, to Łukasz Dymiński, a nie "Tymiński". Z poważaniem, Alicja Dymińska.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl