Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 sierpnia 2020 r., imieniny Doroty, Sykstusa

Podatki w górę

Ikona
(Zam: 03.11.2011 r., godz. 07.57)

Miejscy radni podwyższyli stawki podatku rolnego oraz od nieruchomości na przyszły rok. Samorząd liczy, że w ten sposób do gminnego budżetu wpłynie dodatkowo 750 000 zł.

Tak jak przez ostatnie lata, radni zwiększyli podatki o stopę inflacji. Są one niższe od dopuszczalnych stawek maksymalnych. Wyjątkiem są tu jedynie te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie gier losowych i na automatach.
– W ten sposób burmistrz chce dać sygnał, że nie jest to działalność pożądana w naszym mieście – podkreślił na sesji 27 października skarbnik Dariusz Korczakowski. – Ilość tego typu obiektów zwiększa się, choć nie znamy dokładnej skali zjawiska.
– Mieszkańcy nie chcą podwyższania podatków, obawiają się, że będą musieli zwalniać pracowników – zauważył przewodniczący komisji finansów Jan Abramczyk. – Z drugiej strony przydałoby się te siedemset tysięcy złotych na inwestycje, bo nie mamy na ten cel zbyt wiele. Lepiej utrzymać systematyczność w podnoszeniu podatków, by za rok dwa nie podnosić ich raptownie – uznał.
– Wiele lokali w naszym mieście jest do wynajęcia, inni mają problemy z płaceniem za nie – zabrał głos Wojciech Chodkowski. – Nie była to dla nas łatwa decyzja, ale wzięliśmy pod uwagę strategię gminy.
Zdaniem Krzysztofa Sobieskiego, prowadzący działalność gospodarczą nie powinni płacić podatku od nieużytkowanego lokalu.
- Czy nieruchomość przynosi zysk czy nie, trzeba płacić od samego faktu jej posiadania – tak mówi ustawa. Podobnie jest w przypadku podatku od środków transportowych – podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Z drugiej strony to podatek stały, bez względu na wysokość dochodów.
Do 32,30 zł za kwintal radni obniżyli cenę skupu żyta przyjmowaną jako podstawę obliczania podatku rolnego.
W 2012 r. obowiązywać będą stawki podatków od gruntów:
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,64 zł od 1 m kw. powierzchni
- pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych – 3,99 zł od 1 ha powierzchni
- pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,23 zł od 1 m kw. powierzchni.
Od budynków lub ich części:
- mieszkalnych – 0,53 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej: w zakresie gier losowych i gier na automatach – 21,94 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej pomieszczenia, w którym znajdują się urządzenia do gier; pozostała działalność gospodarcza – 17,37 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej; zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 10,07 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej; związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 4,45 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej
- od budynków gospodarczych (np. komórki) trwale związanych z gruntem (z wyłączeniem budynków gospodarczych służących działalności leśnej, rybackiej i rolniczej oraz zajętych na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej) – 3,58 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej
- pozostałych , w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 6,94 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej
- od budowli – 2 proc. wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
J.P.

Komentarze

podwyżek ciąg dalszy
Dodane przez Zielona Wyspa, w dniu 03.11.2011 r., godz. 16.59
Ia i to nie koniec. Co z cięciami u siebie panowie?
Ta niesprawiedliwość jest za duża.
Dodane przez wawa, w dniu 03.11.2011 r., godz. 20.08
Szanowni Państwo,jeszcze raz się powtórzę wracając do tematu bez odzewu i stanowczo protestuję(,prosząc o komentarz).Jak można ustalać podatek od nieruchomości za komórkę w której babcia trzyma węgiel na zimę w wysokośc równożędnej lokalowi w którym lekarze prowadzą działalność gospodarczą??Babina płaci prawie takie same podatki jak elita najlepiej zarabiających polaków.Obroty stomatologów,ginekologów i innej maści lekarzy,to tysiące złotych dziennie.Gdzie tu sprawiedliwość.Czy nie wiecie do których kieszeni trzeba sięgać w kryzysie.Jest to nie do przyjęcia.
Dodane przez Maria, w dniu 04.11.2011 r., godz. 08.34
A co oni wogóle wiedzą, babuleńka się nie liczy. Brak jakichkolwiek poważnych pomysłów. Ta ekipa jest wypalona... Do referendum!
Granda
Dodane przez Kazik, w dniu 04.11.2011 r., godz. 12.31
Proponuję zrzutkę na taczki dla nieudacznych starostów i burmistrzów.
Dodane przez Steff, w dniu 04.11.2011 r., godz. 13.40
17,37zł za m2 dla chołoty a doktorki po 4,45. Trzy,cztery wizyty kilkuminutowe u dentystki i Ja nie mam pensji a pni płacą podatki czterokrotnie mniejsze niż Ja ?? Skandal.Przecież nawet kas fiskalnych niedawno nie mieli. REFERENDUM!!!!!!! i taczka!!!!!!!!!
Dodane przez omar, w dniu 05.11.2011 r., godz. 19.27
Lekarze to w Polsce takie święte krowy a władza boi się,żeby do Jndii nie wyemigrowali za chlebem.
Dodane przez Ninka, w dniu 06.11.2011 r., godz. 11.22
Trzech burmistrzów trzech starostów a efekty ich pracy na trzy z dwoma minusami.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl