Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 sierpnia 2020 r., imieniny Doroty, Sykstusa

Wielkie Grzybobranie Pogoda i humory dopisały

Ikona
(Zam: 20.09.2011 r., godz. 11.38)

Po raz dziesiąty odbyło się Wielkie Grzybobranie. Mimo tego, że w tym roku jest niewiele grzybów, drużyny grzybiarzy wyruszyły do lasu i wróciły z pełnymi koszami. Pogoda sprzyjała uczestnikom, którzy tej niedzieli, 18 września, bawili się na Stadionie Leśnym w Długosiodle.

Organizatorami Wielkiego Grzybobrania była gmina Długosiodło oraz Nadleśnictwo Wyszków. Zadbali o wiele atrakcji, m.in. występ Andrzeja Cierniewskiego, Katarzyny i Cezarego Żaków, Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych, zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”. Na placu ustawiono wiele stoisk z zabawkami, gastronomicznych, na których poszczególne sołectwa prezentowały o oferowały swoje specjały. Można było skosztować swojskiego miodu, chleba ze smalcem, potraw z grzybów, w tym pysznej zupy grzybowej, która cieszyła się szczególnym uznaniem. Byli tacy, którzy próbowali swoich sił w konkursach sprawnościowych, tj. wyścigach, wchodzeniu na słup. Szczególną ciekawostką, która zaciekawiła uczestników, był pokaz ptaków drapieżnych i wioska wojów piastowskich. Piotr Zadworny z firmy „Drapole” opowiedział o zwyczajach sów, sokołów i zaprezentował ich możliwości. Publiczności spodobało się lądowanie ptaków na... głowach widzów. Osadę wojów tworzyła drużyna wojów piastowskich „Jantar” z Poznania. Dała popis walk rycerskich i zorganizowała konkurs w rzucaniu włócznią do celu.
– Dzięki tej imprezie od dziesięciu lat gmina zaistniała w Polsce – zabrał głos nadleśniczy Waldemar Żmijewski. – Lasy długosiedlskie są zdrowe, czyste, można tu odpocząć.
– Nadleśnictwo Wyszków to jedno z najlepiej zarządzanych i gospodarnych na Mazowszu – wójt Stanisław Jastrzębski otworzył imprezę. – Ten piękny las mamy na co dzień, może nie doceniamy tego tak, jak goście, ale to bogactwo naszej gminy.
Przed ogłoszeniem wyników Grzybobrania przyznano nagrody w kilku konkursach, wręczali je Stanisław Jastrzębski, Waldemar Żmijewski, Beata Zeller i Sławomir Trzaskowski (oboje z Lasów Państwowych). W konkursie „Czyste lasy na Mazowszu” równorzędne nagrody przyznano trzem szkołom: Specjalny Ośrodek Szkolno-wychowawczy w Wyszkowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Porządziu oraz Zespół Szkół Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie. W konkursie poetyckim „Las w oczach dziecka” pierwsze miejsce zajęła Wioletta Rosłoniec, drugie – Karolina Kwiatkowska, trzecie – Paweł Rosiński. Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny „Puszcza Biała – Obszar Natura 2000”, laureaci to Karolina Krawczyk, Aleksandra Milczarczyk i Krzysztof Nałęcz. Stanisław Jastrzębski ogłosił dodatkowo konkurs czystości dla sołectw, w którym pierwsze miejsce zajęła Chrzczanka Włościańska, drugie – Przetycz Włościańska, trzecie – Prabuty. Nagrodami było wyposażenie miejsc odpoczynku (ławy, stoły, itp.). Nagrody ministra rolnictwa i wójta gminy Długosiodła przyznano w konkursie kulinarnym.
W Wielkim Grzybobraniu uczestniczyło piętnaście drużyn, aktorów, dziennikarzy i samorządowców. W drużynie „Wyszkowiaka” startowali: Justyna Pochmara, Aleksandra Samselska, Ewa Elward i Marta Pamrowska, opiekunem i przewodnikiem naszej ekipy był Hubert Kaczyński z leśnictwa Jeziorko. W kategorii aktorów pierwsze miejsce zajęła drużyna w składzie: Maria Ciunelis, Arkadiusz Nader, Wioletta Arlak i Ewa Kuryło, drugie miejsce artyści z teatru „Rampa”, rodzina Prandotów. Wśród dziennikarzy najlepszymi zbieraczami grzybów okazali się pracownicy domu wydawniczego „Medium”, ekipa „Wyszkowiaka” zajęła drugie miejsce. Najwięcej drużyn wystawili samorządowcy. Najlepsza okazała się jedna z naszych powiatowych, w której znaleźli się pracownicy Centrum Kształcenia Praktycznego. Po nich uplasowała się Lokalna Grupa Działania Równina Wołomińska, następnie Klub Przyjaciół Wyszkowa. Królem Grzybobrania został Jerzy Głowacki z Białegobłota Kobyle, królową – Aniela Sitek z Długosiodła.


E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl