Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 21 września 2020 r., imieniny Mateusza, Miry

Drożej za wodę i ścieki

(Zam: 20.09.2011 r., godz. 11.42)

Od 1 października drożeją w gminie Rząśnik opłaty za wodę i ścieki. Władze tłumaczą wzrost cen wyższymi kosztami eksploatacji sieci oraz koniecznością prowadzenia dalszych inwestycji.

To pierwsza podwyżka od czerwca 2007 r. Jej wprowadzenie uzasadniał kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej Jan Śliwiński. Jak podkreślił, do kalkulacji cen powinien być brany pod uwagę cały rok, a w związku z tym, że zakład powstał w kwietniu 2009 r., ich wysokość została ustalona na podstawie analizy 2010 r. Koszty eksploatacji wyniosły w 2009 r. 395 883 zł, i jak poinformował Jan Śliwiński przewiduje się ich podniesienie do 431 819 zł.
- To nie za wielki wzrost kosztów, niemniej miała na niego wpływ inflacja, większe koszty utrzymania – stwierdził kierownik ZGK.
Poinformował, że tym roku zakład dokonał napraw w Stacji Uzdatniania Wody w Rząśniku, a niezbędne jest m.in. wykonanie prac w SUW-ie w Ochudnie.
Od 1 października cena metra sześciennego wody wyniesie 1,70 zł netto, z podatkiem VAT – 1,84 zł, za ścieki będzie trzeba zapłacić 3,33 zł netto (3,60 zł z VAT).
- To ponad 53 proc. drożej za ścieki – zauważyła radna Renata Rębała. – Będziemy teraz najdroższą, poza Wyszkowem, gminą pod względem wysokości kosztów za nieczystości – dodała.
- Do pewnego rodzaju działań zmuszają nas przepisy – zabrał głos wójt Paweł Kołodziejski. – Ceny, które stosujemy nie powinny przynosić nam dochodów i jednocześnie nie mogą być zbyt niskie. Jeśli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznałby, że nie są takie, jakie powinny być, może na nas nałożyć roczną karę.
Wójt argumentował na rzecz podwyżki.
- Możemy dyskutować, czy Zakład Gospodarki Komunalnej generuje zbyt duże koszty. Nie ma tam przerostu administracyjnego. Zatrudnione osoby zapewniają prawidłowe funkcjonowanie. Pole manewru jest niewielkie – stwierdził. – Nie jestem za podwyżkami, ale musimy się kierować pewną logiką i zasadami dla naszego wspólnego dobra. Ten wzrost jest rzeczywiście drastyczny, co i mnie szokuje, ale staram się uszanować to, co mówił pan kierownik i mam nadzieję, że będzie to szło w dobrym kierunku.
Na marginesie dyskusji wspomniał o przeprowadzonej aktualizacji wykazów nieruchomości, których właściciele płacili podatek rolny, a powinni regulować podatek od nieruchomości.
- Na pewno ta regulacja nie wpłynie na moją popularność wśród osób, które będą musiały uiścić wyższe opłaty, ale prawo powinno być wobec wszystkich jednakowo stosowane – zaznaczył.
Nowe stawki ustalone zostały na rok.


J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl