Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 sierpnia 2020 r., imieniny Doroty, Sykstusa

Rodzina to siła

Ikona
(Zam: 20.09.2011 r., godz. 11.44)

Już po raz szósty w Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku odbył się festyn „Familijne pożegnanie lata”. Impreza miała charakter rodzinny i integracyjny, uczestniczyli w niej zaproszeni goście, pracownicy i mieszkańcy domu z rodzinami.

Honorowym patronem wydarzenia, które odbyło się 15 września, był starosta Bogdan Pągowski, jego współorganizatorami byli: Danuta Ziomek – dyrektor OPS w Brańszczyku z mieszkańcami i pracownikami, Krystyna Kurowska – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie oraz Maria Gajewska – dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu w Wyszkowie.
– Rodzina zawsze kojarzy się z domem, a ten daje nam poczucie bezpieczeństwa, oparcie i spokój – zabrała głos Danuta Ziomek. – To miejsce spokoju, gościnności, spotkań i wspólnej zabawy, wzajemnego szacunku i przebaczania. Takim jest właśnie nasz dom.
Na pikniku tradycyjnie już wystąpili i zabrali głos goście związani z samorządem i pomocą społeczną. Byli to, oprócz wymienionych wcześniej, m.in. wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul, przewodnicząca Rady Gminy Beata Pieńkos, kierownik biblioteki Bożena Głowacka, dyrektor Gminnego Domu Kultury Maria Puścian, wicestarosta powiatu wyszkowskiego Teresa Trzaska, radny sejmiku województwa mazowieckiego Marian Krupiński, ks. Waldemar Krzywiński, ks. Paweł Stachecki, ks. Krzysztof Ogrodnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wyszkowie Grażyna Polak, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku Elżbieta Piórkowska, przewodniczący Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Frejnik, wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej z ościennych powiatów, których byli mieszkańcy przebywają obecnie w DPS. Przybyły również delegacje z zaprzyjaźnionych placówek i stowarzyszeń, tj. z Fiszora, Karolinowa, Niegowa, Dziennego Centrum Aktywności, Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria”, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wyszkowa i Pruszkowa.
– To impreza integracyjna, sprzyja wychodzeniu naprzeciw innych ludzi, rozwijaniu otwartości, lepszej komunikacji – mówiła Teresa Trzaska. – W tym procesie rola rodziny jest ogromna, dobrze, jeśli dba ona o swoich członków, otacza ich troską.
O wyjątkowej funkcji rodziny, potrzebie posiadania domu w życiu człowieka, szczególnie cierpiącego z powodu chorób lub samotności, funkcji również terapeutycznej, mówił Marian Krupiński.
– W domach pomocy społecznej przebywają osoby z różnych przyczyn – stwierdził. – Takie imprezy, jak dzisiejsza, łączą, integrują ich społeczność, rodziny.
Po odmówieniu modlitwy, prowadzonej przez ks. Waldemara Krzywińskiego, nadszedł wyczekiwany przez mieszkańców i miły dla nich moment wręczenia dyplomów. Przyznawane były w różnych kategoriach, m.in. za dbanie o estetykę i porządek otoczenia, pracę na rzecz społeczności domu. Wręczali je: Mieczysław Pękul, radny powiatowy Jan Getka, Teresa Trzaska, Bogdan Pągowski i Krystyna Kurowska. Dyplomy otrzymali: Zofia Brodzik, Maria Chwedoruk, Irena Krynicka, Jadwiga Łaska, Teresa Orlikowska, Grażyna Ponichtera, Sławomir Kowalczyk, Maciej Korbuszewski, Jarosław Postek, Jacek Radziach, Andrzej Stokowski, Piotr Zieliński, Elżbieta Nowak, Janina Muller, Tomasz Sakowicz, Eugeniusz Bodzon, Marcin Bloch, Edward Rutkowski, Michał Kachel, Andrzej Śmieciński, Wojciech Prokopowicz, Krzysztof Kusiak, Andrzej Graczyk, Maciej Czarnecki, Arkadiusz Rosiński, Katarzyna Miazio, Jolanta Pakieła, Zofia Wiśniewska, Marianna Gołębiewska, Halina Prusik, Magdalena Madejska, Teresa Grochowina, Iwona Zielińska, Regina Łytkowska, Bożena Składanek, Marta Strzałkowska, Barbara Czuba, Elżbieta Skudlarska, Teresa Ćwiek, Waldemar Cabaj i Zygmunt Chojnowski.
Na scenie zaprezentowały się dwa zespoły – „Nadbużanie”, złożony z mieszkańców DPS w Brańszczyku, i grupa uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wyszkowa. Na posesji ustawiono stoły pod namiotami, było ognisko z pieczonymi kiełbaskami, ciepły posiłek, urządzono też wystawę prac mieszkańców domu. Po zakończeniu części oficjalnej i artystycznej zebrani wzięli udział w zabawie tanecznej.


E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl