Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 28 lipca 2021 r., imieniny Innocentego, Wiktora

Terrorysta w szkole

Ikona
(Zam: 20.09.2011 r., godz. 12.00)

Napad z bronią w ręku, ewakuacja, w końcu wybuch bomby. To wszystko przeżyli uczniowie, pracownicy i zgromadzeni goście w Zespole Szkół nr 1 w Wyszkowie. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Powiatowo-gminne ćwiczenia „Wyszków 2011” trwające 13 i 14 września odbyły się pod hasłem: „Osiąganie wyższych stanów gotowości obronnej oraz realizacja przedsięwzięć wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania powiatu i gmin w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowych na terenie powiatu wyszkowskiego”.
Pierwszego dnia na terenie powiatu wyszkowskiego wprowadzono stan gotowości. Gminy Zabrodzie i Somianka musiały przeprowadzić akcję kurierską. W gminach Wyszków oraz Brańszczyk wystąpiło zagrożenie powodziowe. Z zagrożeniem radiacyjnym musiały uporać się władze gminy Rząśnik. Wójt gminy Długosiodło otrzymał zadanie przyjęcia, zakwaterowania i wyżywienia uchodźców. Podczas konferencji 14 września wójtowie gmin i ich przedstawiciele złożyli meldunki z przeprowadzonych akcji.
Drugi dzień ćwiczeń rozpoczął się konferencją, na którą przybyli m.in.: starosta Bogdan Pągowski, wicestarosta Zdzisław Bocian, wiceburmistrz Adam Mróz, wójt gminy Somianka Andrzej Żołyński, Zabrodzie – Adam Ołdak, Rząśnik – Paweł Kołodziejski, Długosiodło – Stanisław Jastrzębski oraz wicewójt Brańszczyka Andrzej Łapiński. Wśród gości znaleźli się również dyrektor wyszkowskiego szpitala, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień, komendant straży pożarnej, komendant policji, a także przedstawiciel wojewody Paweł Błasiak oraz Tadeusz Jasiński z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Konferencję poprowadził Stanisław Dymek – kierownik referatu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego.
Podczas spotkania do sali konferencyjnej Zespołu Szkół nr 1 wbiegł zamaskowany mężczyzna z zakładnikiem. Miał przy sobie broń, którą groził uczestnikom spotkania przystawiając ją do głów wybranych. Zamachowiec zażądał pieniędzy, samochodu i samolotu. Po chwili do sali wszedł negocjator, który próbował rozmawiać z terrorystą. Po konsultacji z przełożonymi przekazał napastnikowi informację, że spełnią jego wszystkie warunki i żądania, byleby nikomu nic się nie stało. Nie minęło kilka sekund, kiedy do pomieszczenia wkroczyła policja. Udało się obezwładnić terrorystę i uwolnić zakładnika. Niestety, to nie był koniec, ponieważ przestępca umieścił w budynku bombę, dlatego jak najszybciej trzeba było ewakuować całą szkołę. Wszyscy udali się na boisko, gdzie trwała dalsza akcja. Strażacy z Wyszkowa, Lucynowa i Kamieńczyka musieli ratować dwie osoby, uwięzione w budynku. Mężczyznę udało się wydostać z drugiego piętra przy pomocy podnośnika, zaś dziewczynę z pierwszego piętra strażacy wynieśli na noszach. W szkole wybuchł również pożar, który strażacy musieli ugasić. Na tym zakończyła się akcja ratownicza. W ramach ćwiczeń na fantomie pokazano młodzieży, jak udzielić pierwszej pomocy w razie nagłego wypadku. Następnie strażacy demonstrowali gaszenie ognia za pomocą różnego rodzaju gaśnic. Do akcji przyłączyli się także uczniowie. Ewakuacja budynku trwała jedynie cztery minuty – na zewnątrz udało się wyprowadzić prawie pięciuset uczniów i pracowników szkoły.
- Ćwiczenia oparte były wyłącznie na hipotetycznym scenariuszu sytuacji związanych z zagrożeniem państwa – mówił Marian Popławski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1.
Po ćwiczeniach zaproszeni goście powrócili na salę, aby kontynuować przerwaną konferencję.
I.S.

Komentarze

Dodane przez Zażenowany, w dniu 20.09.2011 r., godz. 20.39
Jedno małe pytanie od kiedy w Lucynowie jest straż, bo z tego co wiem to w Lucynowie Dużym od 1935 roku działa Ochotnicza Straż Pożarna
do uczciwej pracy
Dodane przez Bożena, w dniu 21.09.2011 r., godz. 21.42
Jakie są wyniki pracy policji? Poza siedzeniem w krzakach i polowaniem na zgredków dla statystyk, jakie ma wyniki pytam! Bandyci powychodzili i się zaczęło. Nonstop S-8 nam rozkradają w Zabrodziu w Niegowie co się tam dzieje? GDDiA nie nadąża ze wstawianiem nowych słupków a ostatnio zaczeli uzupełniać skradzione ubytki drewnianymi koślawcami z brzozy. Jak tak dalej pójdzie to nasze drogi z desek trzeba będzie robić. Zresztą je tez rozkradną a policja na to: - to niemożliwe. Spią tylko po krzakach
Pajacowanie policji jak zwykle.
Dodane przez Zdzich, w dniu 22.09.2011 r., godz. 14.49
A jak coś się zdarzy naprawdę to i tak wychodzi zawsze katastrofa i nieszczęścia. I winnych nagle nie ma. Juwenalia w Poznaniu to krew młodych ofiar na mundurze niekompetentnej policji. Pajacowanie, a wdodatku za duże pieniądze. Dosyć!!!!!!!
Dodane przez niezadowolony obserwator, w dniu 22.09.2011 r., godz. 19.52
Może ta odważna straż przeszła by się podczas przerwy po chodniku I AWP przy szkołach i pogoniła palących i brudzących w miejscu publicznym. A może odwagi brak?
POmysł PO
Dodane przez POwalony, w dniu 23.09.2011 r., godz. 10.46
Kolejna POrażka, POdnieść chcą pensję dla nierobów z policji i innych służb mundurowych! Tylko u nas z całej Europy mamy 35 letnich emerytów , policjantów! Precz z emerytuami PO 15 latach dla leni! Nie można głosować na PO. To wszystko idzie z naszej kieszeni! Mrozowi POdziekujmy
Polsatowa
Dodane przez Interwencja, w dniu 23.09.2011 r., godz. 12.33
Jest bardzo prawdopodobne, że dziś o g. 16:15 w programie interwencja poraz kolejny poruszony będzie wątek chaniebnego zachowania wyszkowskiego sądu w stosunku do pozbawionych ojcowskiej opieki dzieci Pana Roberta B. Zapraszamy.
.
Dodane przez as, w dniu 23.09.2011 r., godz. 13.12
panie obserwatorze straż nie jest od ścigania brudzących ani ochotnicza ani zawodowa
Zgroza
Dodane przez Piotr P, w dniu 23.09.2011 r., godz. 15.06
Oglądałem INTERWENCJĘ i myślę, że zachowanie policj po raz kolejny było żenujące. Policjant w białej koszuli na sądowym korytarzu wyciągający ręce do reportera Polsatu działał bez żadnych podstaw prawnych co będzie na pewno miało swoje dalsze konsekwencje. Bojowo nastawiony policjant nie znalazł jednak w sobie odwagi, by wystąpić przed kamerą. Postawę sądu oraz policji uważam za żenujacą.
żeby się nie oszukali
Dodane przez Wielki Zdzich, w dniu 23.09.2011 r., godz. 15.57
Taki komendant w Wyszkowie powinien mieć w sobie więcej pokory. Jego działanie sprowadzi tylko kłopot na jego przełożonych. Za cienki jest na takie zagrywki w stosunku do reporterów Polsatu, TVN czy TVP. Gdy zechcą materiał ten wrzucić np. na wiadomości wtedy tłumczyć się bedzie przed kamerą nie on a sam Sokołowski. Na walce z mediami (TVN) zęby już sobie połamały p.... z Ostrołęki
do AS
Dodane przez niezadowolony obserwator, w dniu 23.09.2011 r., godz. 17.59
Drogi AS-ie to od czego jest straż miejska w tym mieście ? Czżby jej zadaniem było tylko ściąganie mandatów od źle parkujących?
Ale jaja polecam!!!
Dodane przez Bożena, w dniu 23.09.2011 r., godz. 19.14
Po przeczytaniu komentarza W. Zdzicha wklepałam w wyszukiwarkę googla trzy słowa: Ostrołęka, policja, TVN. Tam dopiero dzieją sie policyjne jaja! Znalazł się świetny sposób na niechętnego mediom komendanta.Cała ostrołęcka afera ma też swój wyszkowski akcent. Polecam a przekonacie się jacy nasi, mazowieccy policjańci są święci
A tu
Dodane przez Jacek K, w dniu 24.09.2011 r., godz. 09.37
a w Wyszkowie nie jest tak jak w Ostrołęce? I policja i straż miejska robi to samo dokładnie. A jacy oni oddani służbie. Znam pokazany w materiale z Ostrołęki napis na wiadukcie ...darmowe taxi 997... to w okolicach Niegowa na S-8
.
Dodane przez as, w dniu 24.09.2011 r., godz. 17.22
Chyba z moim rozumowaniem jest coś nie tak bo ja nie mogę się doczytać nawet malutkiej wzmianki o straży miejskiej .A wypowiedzi dotyczą zazwyczaj danego artykułu.
Cenzor?
Dodane przez SA, w dniu 25.09.2011 r., godz. 09.18
TY as nad asy chyba nie zamierzasz tu nikogo cenzurować? Komuna się zakończyła jak nie wiesz, obudz się. W całym tym śmiesznym zamieszaniu uczestniczył równierz komendant strazy miejskiej wyszkowskiej. Jak takis detektyw to sprawdz! Wątek o straży m poruszony w komentarzu odnosi się do ostrołęckiej akcji gdzie policja ze słuzbowych aut robi prywatne taxi. Wszedłem jak Bożena na tę sprawę i wiem o czym mowa. Forum komentarzy przybiera formę swobodnej dyskusji na podobne tematy. Jak nie potrafisz tego zrozumieć to twój problem, ale nie pozwalaj sobie obrońco mundurowych na cenzurowanie uczestników tej wymiany zdań. Niech zgadnę, straznik miejski?
AS
Dodane przez niezadowolony obserwator, w dniu 25.09.2011 r., godz. 12.14
W NW komendant straży miejskiej siedzi razem z byłym strażnikiem i się cieszą jakby papierek po cukierkach dostali do polizania. Ach ta i ch odwaga w chwili zagrożenia . Na ulicy w czasie patrolu z SAMOCHODU to się boją głowę wystawic ( teraz jeżdżą tym nowym tak szybko, że marki nie można zobaczyć) a tu wczasie napadu terrorystycznego radość jakby mięli z ty coś współnego.
Dodane przez adam.p, w dniu 25.09.2011 r., godz. 17.43
jak zawsze polak tylko narzeka

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl