Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 lipca 2021 r., imieniny Marty, Olafa

Wieńce jak dzieła sztuki

Ikona
(Zam: 31.08.2010 r., godz. 20.40)

Dożynki organizowane przez gminę Brańszczyk w tym roku odbyły się w Porębie. W ostatnią niedzielę, mimo dość zmiennej aury, na uroczystości dożynkowe przybyło wiele osób. Całe wydarzenie otworzyła uroczysta dziękczynna msza święta.

Dożynki to Święto Plonów, zwyczaj ludowy połączony z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Symbolem każdych uroczystości dożynkowych są wieńce, które rolnicy plotą z zebranych plonów. Wspólnie świętowanie jest okazją do podsumowań, spotkań i zabawy.
Także w Porębie nie zabrakło wielu atrakcji. Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości dożynkowych przenieśli się na plac za kościołem, gdzie do późnego wieczora trwała zabawa. W tym roku osiemnaście sołectw przygotowało piękne, wykonane z niezwykłą precyzją wieńce dożynkowe, które wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul nazwał dziełami sztuki, a ich wykonawców – artystami. To wyjątkowa ilość wieńców przygotowanych przez mieszkańców jednej gminy.

Uroczystości otworzył wójt, który powitał uczestników dożynek, a także podziękował wszystkim rolnikom za trud i pracę wykonywaną każdego dnia. Wśród gości wydarzenia byli m.in. Bogdan Pągowski – starosta powiatu wyszkowskiego, Tomasz Skrzyczyński – prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Danuta Janusz – radna Sejmiku Wojewódzkiego, Jerzy Nasiadko – dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Marian Krupiński – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Po powitaniu gości starostowie tegorocznych dożynek – Grażyna i Zbigniew Zawadzcy, rolnicy z Białegobłota–Starej Wsi – wręczyli wójtowi bochen chleba, symbol codziennej pracy rolnika, z prośbą, aby sprawiedliwie dzielił go wśród społeczności lokalnej. Mieczysław Pękul wraz z proboszczem parafii Poręba – ks. prałatem Andrzejem Grzybowskim, według zwyczaju podzielili się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek. Każde sołectwo przygotowało poczęstunek, można było skosztować wyśmienitych potraw, wypieków i przetworów.

Następnie wójt gminy Brańszczyk wraz z przewodniczącym Rady Gminy – Sławomirem Gałązką – wręczyli dyplomy uznania dla przedstawicieli sołectw za wykonanie wieńców dożynkowych. Jak co roku, nagrodzono także najpiękniejszy z nich. W tym roku zwycięstwo przypadło mieszkańcom wsi Niemiry. Drugie miejsce przyznano sołectwu Poręba Średnia, a trzecie – Trzciance.

Nowością na tegorocznych dożynkach był konkurs na najsmaczniejsze konfitury, który „ze smakiem” rozstrzygnął wójt – Mieczysław Pękul. Najlepsze okazały się konfitury z malin leśnych Babuni Geni. Zwyciężczyni, w dowód uznania dla wyśmienitego smaku swoich przetworów, otrzymała duży garnek i drewnianą łyżkę. Uczestnikom dożynek w Porębie czas umilały zespoły „Wyszkowiacy” i „Oberek”. Dużym powodzeniem cieszyła się, tradycyjna już, loteria fantowa. Po południu wszystkich bawił zespół Aneks, a zabawę taneczną poprowadził zespół BMD.

M. Ch.

Komentarze

Dodane przez magda, w dniu 29.09.2011 r., godz. 15.57
a mi się podoba '?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl