Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2024 r., imieniny Bogusławy, TeodozjiWieńce jak dzieła sztuki

Ikona
(Zam: 31.08.2010 r., godz. 20.40)

Dożynki organizowane przez gminę Brańszczyk w tym roku odbyły się w Porębie. W ostatnią niedzielę, mimo dość zmiennej aury, na uroczystości dożynkowe przybyło wiele osób. Całe wydarzenie otworzyła uroczysta dziękczynna msza święta.

Dożynki to Święto Plonów, zwyczaj ludowy połączony z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Symbolem każdych uroczystości dożynkowych są wieńce, które rolnicy plotą z zebranych plonów. Wspólnie świętowanie jest okazją do podsumowań, spotkań i zabawy.
Także w Porębie nie zabrakło wielu atrakcji. Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości dożynkowych przenieśli się na plac za kościołem, gdzie do późnego wieczora trwała zabawa. W tym roku osiemnaście sołectw przygotowało piękne, wykonane z niezwykłą precyzją wieńce dożynkowe, które wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul nazwał dziełami sztuki, a ich wykonawców – artystami. To wyjątkowa ilość wieńców przygotowanych przez mieszkańców jednej gminy.

Uroczystości otworzył wójt, który powitał uczestników dożynek, a także podziękował wszystkim rolnikom za trud i pracę wykonywaną każdego dnia. Wśród gości wydarzenia byli m.in. Bogdan Pągowski – starosta powiatu wyszkowskiego, Tomasz Skrzyczyński – prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Danuta Janusz – radna Sejmiku Wojewódzkiego, Jerzy Nasiadko – dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Marian Krupiński – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Po powitaniu gości starostowie tegorocznych dożynek – Grażyna i Zbigniew Zawadzcy, rolnicy z Białegobłota–Starej Wsi – wręczyli wójtowi bochen chleba, symbol codziennej pracy rolnika, z prośbą, aby sprawiedliwie dzielił go wśród społeczności lokalnej. Mieczysław Pękul wraz z proboszczem parafii Poręba – ks. prałatem Andrzejem Grzybowskim, według zwyczaju podzielili się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek. Każde sołectwo przygotowało poczęstunek, można było skosztować wyśmienitych potraw, wypieków i przetworów.

Następnie wójt gminy Brańszczyk wraz z przewodniczącym Rady Gminy – Sławomirem Gałązką – wręczyli dyplomy uznania dla przedstawicieli sołectw za wykonanie wieńców dożynkowych. Jak co roku, nagrodzono także najpiękniejszy z nich. W tym roku zwycięstwo przypadło mieszkańcom wsi Niemiry. Drugie miejsce przyznano sołectwu Poręba Średnia, a trzecie – Trzciance.

Nowością na tegorocznych dożynkach był konkurs na najsmaczniejsze konfitury, który „ze smakiem” rozstrzygnął wójt – Mieczysław Pękul. Najlepsze okazały się konfitury z malin leśnych Babuni Geni. Zwyciężczyni, w dowód uznania dla wyśmienitego smaku swoich przetworów, otrzymała duży garnek i drewnianą łyżkę. Uczestnikom dożynek w Porębie czas umilały zespoły „Wyszkowiacy” i „Oberek”. Dużym powodzeniem cieszyła się, tradycyjna już, loteria fantowa. Po południu wszystkich bawił zespół Aneks, a zabawę taneczną poprowadził zespół BMD.

M. Ch.

Komentarze

Dodane przez magda, w dniu 29.09.2011 r., godz. 15.57
a mi się podoba '?

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta