Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 24 października 2020 r., imieniny Anety, Marcina

Uroczyście i z rozmachem

Ikona
(Zam: 13.09.2011 r., godz. 12.00)

Takiej imprezy Wyszków nie widział od lat – na miejskim stadionie odbyły się dożynki wojewódzko-diecezjalno-powiatowo-gminne. Do naszego miasta zjechała ponad setka delegacji z całego Mazowsza i diecezji łomżyńskiej. Było uroczyście, barwnie, z rozmachem. Wydarzenie pozostanie w pamięci na długo.

Impreza to wspólne dzieło samorządu Mazowsza, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miejskiego i parafii św. Wojciecha. W słoneczną i gorącą niedzielę 11 września rozpoczęła się od przemarszu korowodu dożynkowego. Paradzie przewodziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego. Zaraz za nią szli niosący chleb starostowie dożynek – Elżbieta Grycz ze Ślubowa oraz Sławomir Wróbel z Gulczewa. Pierwsza delegacja niosła wieniec powiatu wyszkowskiego, ozdobiony jego herbem oraz napisem „Mazowsze”, dalej szli pszczelarze, przedstawiciele Starostwa, sołectw gminy Wyszków oraz gmin powiatu wyszkowskiego. Za nimi maszerowało 137 pozostałych delegacji, w tym 90 z parafii diecezji łomżyńskiej, reszta to przedstawiciele gmin województwa mazowieckiego. Całość tworzyła barwny korowód, który przy formowaniu zapełnił odcinek ul. Sowińskiego od ul. Prostej do Pułtuskiej. Jego uczestników pozdrawiali mieszkańcy, którzy przystawali, by popatrzeć na widowiskową paradę, w której wielu szło w ludowych strojach niosąc z precyzją wykonane wieńce przedstawiające świętych, serca, krzyże itp. Wiele kompozycji dedykowano postaci papieża Jana Pawła II. A wszystko to z kłosów, słomy, suszonych kwiatów, nasion, owoców i innych darów ziemi.
Korowód przeszedł ul. Sowińskiego, następnie Kościuszki, by trafić na miejski stadion, gdzie zaplanowano uroczystości. Delegacje zapowiadał prowadzący imprezę dziennikarz telewizyjny, prezenter „Teleekspresu” Maciej Orłoś. Na płycie stadionu odbyła się uroczysta msza pod przewodnictwem biskupa Stanisława Stefanka, który na początku liturgii poświęcił wieńce dożynkowe.
- Dużym osiągnięciem jest to, że spotykamy się dzisiaj wszyscy razem na tej uroczystości. To spotkanie na granicy trzech, a może nawet czterech diecezji. To inwestycja w Polskę. A spotykamy się, by uwielbić Boga – powiedział biskup rozpoczynając homilię. – Patrzę na te wieńce – dzieła sztuki. Jednak, co jest ważniejsze? Wieniec, czy twórcza w nim obecność człowieka? Kto jest na pierwszym miejscu? Potrzebne było ludzkie zaangażowanie, żeby kłos nabrał kompozycji. Podziw należy się wieńcom, ale przede wszystkim ich twórcom – dodał biskup.
Nabożeństwo uświetniał chór z parafii św. Wojciecha. W mszy świętej udział wzięli członkowie delegacji, mieszkańcy, politycy oraz władze miejskie, m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, europoseł Jarosław Kalinowski, burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski oraz starosta Wyszkowa Bogdan Pągowski.

Z waszego trudu korzystamy wszyscy
Ważnym elementem wydarzenia, nieodłącznym w tradycji dożynkowej, było dzielenie się chlebem. Bochen na ręce włodarzy – Adama Struzika, Bogdana Pągowskiego, Grzegorza Nowosielskiego, a także Jarosława Kalinowskiego i wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka – przekazali Elżbieta Grycz i Sławomir Wróbel. Następnie zeszli ze sceny, by chlebem oraz miodem podzielić się z uczestnikami wydarzenia.
Podczas uroczystości autorzy wieńców otrzymali również pamiątkowe tabliczki w podziękowaniu za ich przygotowanie.
- Bezpieczeństwo człowieka to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest więc podstawą egzystencji ludzkiej i nic tego nie przekreśli – mówił starosta Bogdan Pągowski. – W związku z tym, za ten wspaniały dar waszych rąk, za owoce waszej ciężkiej, mozolnej pracy składam słowa największego uznania. Dożynki są przede wszystkim waszym świętem, z waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy wam winni wdzięczność i szacunek. Dziś mamy okazję podziękować za wysiłek i zaangażowanie, jakie wkładacie tworząc plon, bochen chleba – dodał.
- Ten chleb, niezwykły wynik współdziałania Stwórcy i człowieka skłaniać nas powinien do pokory, bo ta pokora wobec Boga, natury, ludzkiej ułomności jest wpisana w rolniczy trud – podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Pamiętam z dzieciństwa, że mijając w polu pracujących rolników wołało się do nich „Szczęść Boże”. Odpowiadali wtedy „Bóg zapłać”. W tym pięknym zwyczaju była harmonia Opatrzności i pracy, tylko z tej harmonii, trudu mają szansę powstać owoc trwały i pożyteczny – chleb. Jako burmistrz Wyszkowa, współgospodarz dzisiejszych uroczystości, zapraszam wszystkich państwa do zabawy. Jestem dumny, że to moja gmina Wyszków została wybrana w tym roku na miejsce najważniejszego w województwie rolniczego święta plonów .
- Pięknieje mazowiecka wieś, prowincja, całe Mazowsze. To zbiorowy wysiłek wielu ludzi i dziś jest okazja, by wszystkim z głębi serca za to serdecznie podziękować – zauważył marszałek Adam Struzik.

Nagrody dla rolników
W czasie uroczystości przyznano odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. Otrzymali je: z gminy Brańszczyk – Jerzy Buźniak, Tadeusz Błoński, z gminy Długosiodło – Jan i Weronika Zglejszewscy, Stanisław Wojcieszek, gmina Rząśnik – Waldemar Chodyna, Wiesław Stanisław Orłowski, gmina Wyszków – Tomasz Grześkiewicz, Adam Skwara, gmina Zabrodzie – Marek Antoni Andruchewicz, Tadeusz Chmiel, gmina Somianka – Stanisław Jerzy Świercz, Roman Szczerba, z powiatu węgrowskiego – Łukasz Bartnik, Rafał Bieniak, Piotr Kacprzyk, Andrzej Lipka, Sylwester Pakieła, Marek Robak, Janusz Wąsowski, Jerzy Wycech, Piotr Zach, Adam Zdzieborski, Grzegorz Śliwoski, Robert Marczak, Bożena Gierej, Agnieszka Marciniak, Lucyna Kwiatkowska.
Firma „Mleks” i jej prezes Jerzy Księżak przyznała dyplomy, upominki oraz nagrody pieniężne największym dostawcom mleka. Z powiatu wyszkowskiego otrzymali je: Bogdan Suchta (gmina Rząśnik), Edward Skwarski (gmina Zabrodzie), Sławomir Wróbel (gmina Wyszków), Katarzyna Świercz (gmina Somianka), Wiesław Suchta (gmina Rząśnik), Waldemar Kulesza (gmina Brańszczyk). Nagrodzeni najlepsi pracownicy firmy „Mleks” to Agnieszka Dusińska oraz Marek Krawczyk.

Granie do wieczora
Imprezie towarzyszyły przygotowane przez poszczególne gminy stoiska, w których dostępne były materiały promocyjne, kartki pocztowe, swojskie jadło, miód itp. Po południu rozpoczęły się występy zespołów, które zainaugurował Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Artyście dobrze znani w Polsce i poza jej granicami zaprezentowali się w strojach z różnych regionów m.in. w strojach Kurpi z Puszczy Białej. Pieśni i żywiołowe tańce przez godzinę zachwycały publiczność, która gorąco oklaskiwała artystów.
Około godziny 17.30 swoje występy rozpoczęły wyszkowskie grupy taneczne. Jako pierwsze zaprezentowały się formacje z Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” prowadzone przez Jolantę Wiśniewską. Następnie na scenę wyszedł Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu Nowin. Jako ostatnia tańcząca grupa wystąpiła Rewia Dziecięca Sylaba działająca w „Hutniku”. Dziewczęta w swoich barwnych strojach jak zwykle zyskały uznanie publiczności. Po występach tancerzy widownia śmiała się ze skeczy znanego z telewizji kabaretu „Koń Polski”. Po godzinie 20.00 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Golec uOrkiestra. Publiczność gorąco przyjęła słynnych braci z Milówki wraz z zespołem. Słuchacze wypełnili stadion łącznie z trybunami. Podczas występu Golcowie wykonali swoje największe przeboje m.in. „Ściernisko”, „Słodycze”, „Góralskie tango” czy „Lornetkę”. Energiczny, wesoły i wzbogacony dźwiękami przeróżnych instrumentów występ górali zachwycił wyszkowską widownię. Podczas koncertu odśpiewano także „Sto lat” Łukaszowi i Edycie Golcom z okazji jedenastej rocznicy ślubu. Przed zejściem ze sceny na prośbę widzów Golec uOrkiestra zaśpiewała jeszcze raz „Góralskie tango” i „Lornetkę”.
- Jesteśmy trochę zmęczeni. Wczoraj graliśmy dwa koncerty, dzisiaj to także nasz drugi występ, ale dla takiej publiczności naprawdę warto – powiedział jeden z braci.
Uroczystości dożynkowe zakończyli starosta Bogdan Pągowski oraz zastępca burmistrza Adam Mróz, który podziękował braciom Golec, przekazał im kwiaty i zapewnił mieszkańców Wyszkowa, że to nie ostatnie spotkanie z tymi artystami w naszym mieście. Dwugodzinny występ Golec uOrkiestry będzie chyba wspominany przez wyszkowskich widzów jako jeden z najlepszych pośród tych, które dotąd mogli oglądać na stadionowych imprezach.

A.S.

Zapraszamy też do galerii zdjęć na stronie www.wyszkowiak.pl w zakładce „Foto/Video”

Komentarze

Wielkie dzięki !!!
Dodane przez Maria, w dniu 13.09.2011 r., godz. 19.02
Honor wyszkowskich imprez uratowany. Wspominając to wydarzenie będzie mi w zimie cieplej.
Dożynki
Dodane przez Ewa, w dniu 13.09.2011 r., godz. 23.27
Wszystkim organizatorom składam szczere gratulacje. Dziękuję
Dodane przez Kasia, w dniu 14.09.2011 r., godz. 06.18
Było super.Jedna z najlepszych imprez w okolicy.
I pogoda bardzo łaskawa
Dodane przez Daria, w dniu 14.09.2011 r., godz. 07.52
Dobrym rzeczom i niebo sprzyja
Dożynki to piękna tradycja
Dodane przez Piotr, w dniu 14.09.2011 r., godz. 09.21
Fajnie było i bomba! A kto nie był ten trąba!
Dożynanie budżetu
Dodane przez Czesia, w dniu 14.09.2011 r., godz. 09.57
Słono kosztował nas będzie wiec chłopskiej partii i "kiełbasa wyborcza". A na straganach kiełbasa była drożej niż w sklepach GS " Samopomoc Chłopska"
Policzmy
Dodane przez Ela, w dniu 14.09.2011 r., godz. 11.36
Ile nas kosztowały miejskie ostatnie dwie spartolone imprezy. Lasery po północy z półtoragodzinną obsówą. Janowski z obsówą. To dopiero pieniądze wyrzucone w błoto dla kilkudzięsięciu pod kościołem i ok 200 na stadionie osób.
Dodane przez obywatelka, w dniu 14.09.2011 r., godz. 16.48
było fajnie tylko znowu brakowało atrakcji dla najmłodszych
Dodane przez AAAAAA, w dniu 14.09.2011 r., godz. 19.20
Jedna z imprez która w Wyszkowie się naprawdę udała. I wreszcie ogródek piwny był....Gratulacje dla organizatorów.
1
Dodane przez ds, w dniu 15.09.2011 r., godz. 05.41
spęd dla motłochu
Dodane przez Anonim, w dniu 15.09.2011 r., godz. 06.17
Tyle tylko, że to nie była impreza organizowana przez wyszkowskych specjalystów od ymprez. W przeciwnym razie byłby zestaw Sylaba, Wyszkowianie, dyskopolo no i gwiazada typu starszy pan w tupeciku.
a kto?
Dodane przez 2, w dniu 16.09.2011 r., godz. 09.26
w tym wiejskim prowincjonalnym miasteczku jest mieszczaninem dłużej niż dwa pokolenia? 3/4 wyszkowian co sobota ma albo sianokosy albo żniwa, wykopki. Wygląda na to, że takie imprezy się tu przyjmują a dla wielkiego i elitarnego mieszczaństwa byłw lecie fortepian w parku.
nareszcie kto mądry
Dodane przez 3, w dniu 16.09.2011 r., godz. 12.56
szacunek dla "2".w Wyszkowie nikt nie wpadnie na pomysł koncertu fortepianowego w parku.u nas jest zabawa jak jest piwo na koncercie.przykre trochę
1
Dodane przez ds, w dniu 17.09.2011 r., godz. 04.38
no właśnie, a ilu po tej "wspaniałej" imprezie naje...nych wracało.Bydło
bez urazy
Dodane przez janek, w dniu 18.09.2011 r., godz. 18.42
Bracia G to grupa festyniarsko - odpustowa, zagra nawet na weselu. Ludzie to z waszych pieniędzy zorganizowano tą ludowo - religijno imprezkę.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl