Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, ZuzannyŚladami prymasa

Ikona
(Zam: 23.08.2011 r., godz. 11.32)

W niedzielę 7 sierpnia Bractwo Zabrodzkie zorganizowało rajd śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia jest patronem gimnazjum w Zabrodziu, które było miejscem startu wycieczki. O godzinie 14.00 sześćdziesiąt dwie osoby wyruszyły w trzydziestodwukilometrową trasę.

Pierwszy przystanek był w Gaju-Fiszorze. Dzięki uprzejmości sióstr samarytanek uczestnicy rajdu mogli obejrzeć dom, w którym kardynał Wyszyński w towarzystwie kard. Karola Wojtyły, ówczesnego metropolity krakowskiego, przebywał podczas wypoczynków w latach 1974-1978. Niektórzy wpisali się również do księgi pamiątkowej oraz odmówili modlitwę w kaplicy
Trasa rajdu wiodła dalej przez Lucynów, Tumanek, do Fidestu – miejsca urodzenia matki kardynała Julianny Karp. Następny odcinek był najtrudniejszy do pokonania, ze względu na piaszczystą nawierzchnię i ogromne kałuże. Rowerzyści jednak nie zrezygnowali i postanowili przedrzeć się przez niesprzyjający teren. Miejscami rowery trzeba było prowadzić albo przenosić przez doły wypełnione jeszcze wodą po lipcowych deszczach. Zmęczeni dotarli do Gaci, gdzie w 1876 r. urodził się ojciec kardynała, Stanisław. Obecnie, ani w Fideście, ani w Gaci nie ma już żadnego z gospodarstw przodków prymasa Wyszyńskiego.
Po krótkim odpoczynku uczestnicy rajdu przemierzyli drogę przez Podgać, Basinów i Płatków, aby dotrzeć do Kicin, gdzie znajduje się kościół wizytowany w 1973 roku przez kardynała.
Końcowy etap prowadził przez Obrąb i Adelin. Podobnie jak podczas poprzedniego rajdu, metę zlokalizowano przy pomniku św. Huberta w Grzegorzewie. Tam uczestnicy rozpalili ognisko i usmażyli kiełbaski. Na szczęście prognozy pogody nie sprawdziły się i przez cały dzień nie padało.

Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl