Menu górne

Dziś jest 10 sierpnia 2022 r., imieniny Borysa, WawrzyńcaOrkiestra na Litwie

Ikona
(Zam: 23.08.2011 r., godz. 11.45)

Po wakacyjnych warsztatach w Świnoujściu, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie nie zwalnia tempa. W poniedziałek 15 sierpnia uświetniła ważną uroczystość wileńskiej Polonii.

W Turgielach w rejonie solecznickim (z którym gmina Wyszków współpracuje od wielu lat) uroczystości 500-lecia zbiegły się w tym roku ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanym także Świętem Matki Boskiej Zielnej – jednym z największych świąt nie tylko w Polsce, ale też na Wileńszczyźnie.
Wyszkowska orkiestra włączyła się w uroczystości grając w trakcie mszy i procesji wokół kościoła. Jeszcze przed jej rozpoczęciem uraczyła wiernych wiązanką polskich pieśni wojskowych i patriotycznych.
Następnie barwny pochód z Młodzieżową Orkiestrą Dętą na czele udał się na pobliski stadion szkolny – miejsce festynu. Ponieważ Zielna w Turgielach to święto dożynkowe, nie zabrakło tu pięknie udekorowanych i suto zastawionych wozów, stanowiących swoistą wizytówkę miejscowości. Wśród słomianych bab i chłopów, zwierząt z warzyw i owoców, goście odwiedzający festyn mogli znaleźć przysmaki wiejskiej kuchni – sery, polędwice, kiełbasy, bliny gryczane czy domowe nalewki.
Wydarzeniu towarzyszył występ zespołów artystycznych reprezentujących rejon solecznicki, „Turgielanki” i „Solczanki”. W tegorocznym festynie wziął także udział zespół ludowy „Sławianoczka” ze Słonimia na Białorusi. Jako jedyna z Polski wystąpiła wyszkowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Grupa zagrała koncert pod batutą kapelmistrza ppłk. Franciszka Józefa Bieganowskiego. Nie zabrakło utworów marszowych, żołnierskich. Repertuar koncertu uzupełniła też wiązanka melodii biesiadnych, patriotycznych oraz polska muzyka filmowa. Prawdziwy aplauz wzbudziły jednak utwory popularnych artystów: Maryli Rodowicz, Ennio Morricone czy Abby.
W uroczystości, która przypada na czas zakończenia żniw, udział wzięły setki mieszkańców Turgiel oraz okolicznych wsi. Ludzie bawili się w gronie rodzinnym. Co warte podkreślenia, wszystkie uroczystości odbywały się w języku polskim.
Młodym muzykom po poniedziałkowych występach, należał się odpoczynek. Spędzili go zwiedzając Wilno.
O udziale wyszkowskiej orkiestry w uroczystościach informowały polskie media na Litwie – radio, gazety i portale internetowe (np. wilnoteka.lt). Orkiestrę w wyjeździe wsparł burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.

Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl