Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, TeodoraNiezapomniane kolonie

Ikona
(Zam: 16.08.2011 r., godz. 11.38)

Pięćdziesięcioro dzieci uczestniczyło od 22 lipca do 4 sierpnia w koloniach w Zakopanem, które zorganizował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Gminnym koordynatorem kolonii była Irena Tryc – pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zabrodziu . Z wypoczynku skorzystała młodzież w wieku 9-15 lat z gmin: Zabrodzie, Klembów, Brańszczyk, Tłuszcz i Wyszków. Wychowawcami i opiekunami byli nauczyciele zabrodzkich szkół –Emilia Kmoch i Elżbieta Sosnowska. Kolonie były finansowane z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (700 zł na osobę, uczestnicy wpłacali po 300 zł). Za transport uczestników zapłacił Urząd Gminy w Zabrodziu.
Grupa kolonijna mieszkała w pensjonacie „Halina” w dzielnicy Olcza w Zakopanem.
Program pobytu był urozmaicony. Młodzież zwiedzała zabytki i architekturę sakralną Zakopanego (kościół na Jaszczurówce, Sanktuarium na Krzeptówkach, Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Krupówki). Odbyło się spotkanie z mistrzem świata w biegach narciarskich z 1978 r. Józefem Łuszczkiem. Podczas wizyty w Izbie Regionalnej w Murzasichlu uczestnicy zapoznali się z gwarą, kulturą i życiem górali. Zwiedzili wystawy i eksponaty w Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego i Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obejrzeli skocznię Wielką Krokiew i skoki narciarskie.
Podczas zorganizowanej wycieczki do Krakowa młodzież zwiedziła Wzgórze Wawelskie i zamek, Katedrę Wawelską i grób pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, Rynek Starego Miasta, Sukiennice, Kościół Mariacki. W drodze powrotnej do Zakopanego wstąpili do Sanktuarium w Łagiewnikach. Odbyły się też piesze wycieczki do Morskiego Oka, na Gubałówkę, do Doliny Strążyskiej i największego wodospadu w Tatrach – Siklawy pod Giewontem, Hali Kondrackiej i do pustelni Brata Alberta.
Był również czas na zabawę na świeżym powietrzu i w świetlicy. Odbywały się minizawody sportowe, konkursy plastyczne, wiedzy o Tatrach i Krakowie, dyskoteki połączone z pokazami mody, „randki w ciemno”, prezentacje grup kolonijnych, ogniska. Uczestnicy odwiedzili również odkryty basen na Polanie Szymoszkowej.

Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta