Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 04 grudnia 2021 r., imieniny Barbary, Krystiana

Tu był cmentarz żydowski

Ikona
(Zam: 21.09.2010 r., godz. 11.50)

W pobliżu dawnego żydowskiego cmentarza stanęła tablica, informująca o pochowanych tu około tysiącu osób wyznania mojżeszowego.

Tablica z napisem „Cmentarz żydowski” znajduje się tuż przy drodze prowadzącej w kierunku Podborza. Ustawiło je na początku września Gminne Centrum Informacji. W języku polskim, jidysz, angielskim zamieszczono na niej informację „W tym miejscu spoczywa około tysiąca Żydów, mieszkańców gminy Długosiodło, pochowanych w okresie od XVIII do XX w.”. Tablicę zamontowano przy drodze – sam teren cmentarza znajduje się w głębi położonego tam lasu. Nie zachowały się jednak w tym miejscu żadne nagrobne płyty.

Tablica to próba upamiętnienia historii Długosiodła, której częścią są zamieszkujący tu od osiemnastego wieku Żydzi. W miejscowości powstała niezależna gmina żydowska, działał dom modlitwy, izby modlitewne, a także przedstawicielstwa społecznych organizacji żydowskich. Według spisu powszechnego z 1921 r., w Długosiodle zamieszkiwało 801 mieszkańców pochodzenia żydowskiego lub wyznania mojżeszowego, co stanowiło prawie 46 proc. ogółu mieszkańców.

Wraz z nastaniem wojny większość Żydów, którzy ocaleli, uciekła na Wschód.

J.P.

Komentarze

Dodane przez Krzysztof Jaworski, w dniu 22.03.2011 r., godz. 10.48
Z nastaniem wojny, akonketnie 5 października 1929 roku, z Niemcy w ciągu dwoch godzin kazali Zydom opuścić Długosiodło, i przegnali ich za granicę sowieckiej strefy okupacyjnej. Dwie osoby,, przeciwstawiające sie- zastrzelono. Tak więc Zydzi z Dlugosiodla ie uciekli, tylko zostali brutalnie wygnani. Inna sprawa, ze niektorzy, nieliczni z wygnanych ocaleli.
Dodane przez Krzysztof Jaworski, w dniu 22.03.2011 r., godz. 10.50
Przepraszam, jeszcze jedno uzupełnienie: napis jest po polsku, angielsku i hebrew (Hebrajskim)(a nie Yidisz)
Gdzie to jest!?
Dodane przez Michał, w dniu 02.12.2011 r., godz. 03.21
LUDZIEEEEE!!!! Czy na prawdę tak trudno napisać coś konkretniejszego na temat umiejscowienia tegoż cmentarza? Gdzie dokładnie znajduje się to miejsce? Co to za Podborze? (w woj. mazowieckim są tylko dwa: koło Ostrowi Mazowieckiej i koło Różana) Ja na przykład bardzo chętnie odwiedziłbym ten cmentarz, a po przeczytaniu tekstu pojęcia nawet nie mam gdzie to jest. Od kilku miesięcy mieszkam w Wyszkowie, więc jeśli to gdzieś blisko (np. koło Długosiodła), to chętnie się tam wybiorę, tylko potrzebuję rzetelniejszych informacji (najlepiej z mapką Google). Czy artykuły zawsze muszą być kierowane tylko do ludności miejscowej (znającej wszystkie potoczne nazewnictwa i dzielnice nieznane ''obcym'' i przyjezdnym czytelnikom)? A tu jedno zdjęcie nic nie mówiące i jakieś Podborze...
hmmm
Dodane przez miros, w dniu 02.05.2012 r., godz. 09.28
a co kolega chce sie wybrac z wykrywaczem metali i poszperac? :/ Wystarczy poszukac w google. w tekscie jest informacja gdzie ten cmentarz sie znajduje :]

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl