Menu górne

Dziś jest 13 sierpnia 2022 r., imieniny Diany, HelenyChcesz być kreatywny? Żongluj

Ikona
(Zam: 16.08.2011 r., godz. 11.42)

- Logiczne problemy najlepiej rozwiązuje się poprzez żonglowanie. Odejdź od biurka, żongluj, jednocześnie myśląc o tym, co nie daje ci spokoju. Albo nie myśl o tym wcale – po prostu się zrelaksuj. Do głowy przychodzą wtedy najbardziej genialne pomysły.

Tak mówi Piotr Błaszczak, instruktor cyrkowy, który od 8 do 12 sierpnia poprowadził w hali Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Letnią akademię sztukmistrzów”.
Wiedza o tym, że sztuczki cyrkowe rozwijają umiejętności intelektualne i psychospołeczne nie jest w Polsce dość popularna. A szkoda, bo całkiem niedawno uczeni potwierdzili, że od żonglowania nasz mózg… rośnie! To kuglarskie ćwiczenia sprawiają, że pomiędzy prawą a lewą półkulą powstaje sieć nowych połączeń nerwowych, które znacznie wpływają na poprawę funkcjonowania naszego mózgu.
– Jedna z półkul odpowiada za myślenie abstrakcyjne, druga – za logiczne. Nowe połączenia sprawiają, że obie lepiej ze sobą współpracują. Ta lepsza współpraca wpływa z kolei na wzrost naszej kreatywności – dodaje Piotr, który próbował przekonać do żonglowania mieszkańców naszego miasta.
Podczas pięciodniowych warsztatów około osiemdziesięciu uczestników mogło spróbować swoich sił nie tylko w żonglowaniu, lecz również w chodzeniu po slackline – cyrkowej taśmie rozpiętej na różnej wysokości, jeżdżeniu na monocyklach – jednokołowych rowerkach, rozkręcaniu talerzy na patykach, czy „diabolo”. Sztuka cyrkowa, poza tym, że pozytywnie wpływa na nasze procesy myślowe, co potwierdzają zarówno instruktorzy jak i sami ćwiczący, jest idealną metodą do kształtowania w sobie cech takich jak wytrwałość, opanowanie, cierpliwość.
– To ćwiczenia wymagające skupienia. Tu nic nie dzieje się ot tak. Każdy udany trik jest poprzedzony czasem wielogodzinnymi próbami – podkreśla prowadzący, członek fundacji „Sztukmistrze z Lublina”, wieloletni amator sztuki kuglarskiej, od niedawna również mieszkaniec Wyszkowa i założyciel grupy żonglerskiej „Sztukmistrze Wyszków”.
Jej członkowie to ludzie, którzy postanowili wspólnie żonglować oraz zgłębiać inne techniki sztuki kuglarskiej. Kiedy i gdzie można ich spotkać? W weekendowe popołudnia w parku miejskim, a także na stronie „Sztukmistrze Wyszków” na Facebooku, gdzie na bieżąco informują o swojej aktywności. Już dziś jest ich ponad dwadzieścioro. Cały czas jednak są otwarci na nowych członków, a dołączyć do grupy można w każdej chwili.

K.S.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl