Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 września 2022 r., imieniny Cypriana, JustynyDopalacze trafiły do Wyszkowa

Ikona
(Zam: 03.08.2010 r., godz. 08.50)

Sklepy z dopalaczami działają w Wyszkowie. Proszki, tabletki o działaniu podobnym do narkotyków można legalnie kupić niemal w centrum miasta. I nie brak w nich klientów.

Kupuje młodzież i starsi
W ostatnim czasie w Polsce dopalacze stały się ogólnie dostępne. Co chwila powstają nowe sklepy, które oferują rozmaite substancje i mieszanki. Młodzi ludzie legalnie mogą kupić produkty odurzające o podobnym działaniu, jakie powodują narkotyki. Sięgają po nie coraz częściej nie tylko na imprezach, ale także przed klasówką czy egzaminem.
W naszym mieście także działają podobne sklepy oferujące „dopalacze”. Jest ich kilka. Wszystkie jednak kryją się pod niepozornymi szyldami i nazwami jak „Coffe shop”, dlatego o ich istnieniu wielu wyszkowian po prostu nie wie. W sklepach nie brak jednak klientów. W błędzie jest ten, kto myśli, że po „towar” przychodzi tylko młodzież chcąca „dobrze się zabawić”. Jak powiedziała naszemu dziennikarzowi pracownica jednego z wyszkowskich sklepów z dopalaczami, wśród klientów są także osoby dojrzałe.
– Przychodzą klienci w różnym wieku. Często zdarza się, że kupują u nas ludzie po czterdziestce albo pięćdziesiątce. Zwykle ludzie, który do nas trafiają wiedzą, co chcą kupić, nie dopytują – poinformowała.
Zdobycie informacji o dopalaczach jest bardzo proste – w Internecie roi się wprost od sklepów, które je oferują. Można również przeczytać ich opis i je kupić.

Odlot za 42 złote
Postanowiliśmy sprawdzić, co rzeczywiście oferują wyszkowskie sklepy z dopalaczami. Podstawiony przez nas klient poszedł do jednego z nich. Sprzedawczyni przyznała, że dopalacze mają działanie podobne do narkotyków. Poinformowała, że są to bezsmakowe mieszanki ziołowe lub chemiczne, do których dodawane są afrodyzjaki.
– To nie jest narkotyk – zaznaczyła jednak.
Zakupiony przez naszego wysłannika proszek sprzedawczyni poleciła zażyć poprzez wciągnięcie go nosem lub wsypanie pod język, choć na opakowaniu widnieje napis „produkt nie nadaje się do spożycia przez ludzi”. Specyfik kupił za jedyne 42 złote. Nie miał problemów z uzyskaniem informacji na temat dostępnych środków. Każdy nabywca otrzymuje paragon fiskalny.
W wyszkowskich sklepach dopalacze możemy kupić w formie mieszanek ziołowych do palenia, proszku oraz tabletek. Koszt wynosi od czterdziestu złotych wzwyż. Nie znajdziemy w nich np. czystej marihuany, czy haszyszu, dopalacze zawierają bowiem substancje, które w Polsce nie są zakazane.
Oficjalnie każdy dopalacz „przeznaczony jest dla osób pełnoletnich, wyłącznie do celów kolekcjonerskich” – taką informację możemy przeczytać na każdym opakowaniu. I jeszcze „W razie spożycia niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem”. Wygląda na to, że zgodnie z zaleceniami producentów dopalacze można jedynie kupować i kolekcjonować.
Sprzedawcy zastrzegają, że produkty mogą kupować tylko dorośli. W jednym ze sklepów wisi informacja „produkty sprzedawane w naszym sklepie są wyłącznie najwyższej jakości, posiadają wszystkie niezbędne przewidziane przez prawo badania oraz certyfikaty”.

Fatalne skutki
Wiadomo jednak, że dopalacze kupują ci, którzy chcą je zażyć, licząc na „odlot”. Lekarze i terapeuci przestrzegają przed ich zażywaniem.
– Takie substancje są bardzo szkodliwe. Najczęściej nie znamy ich pochodzenia i nie wiemy, czy są one produkowane oficjalnie, czy są to wytwory farmakologiczne – tłumaczy zastępca dyrektora wyszkowskiego szpitala do spraw lecznictwa, ordynator oddziału chirurgicznego Henryk Kwiatkowski.
Przestrzega również przed niekontrolowanym zażywaniem leków anabolicznych, które mogą przynieść wiele skutków ubocznych szczególnie u osób młodych.
Lekarz podkreśla, że leki tego typu nie uzależniają jak narkotyki, jednak ich zażywanie z czasem wchodzi w nawyk, chyba że leki bądź substancje są z dodatkiem psychotropowym wówczas także będą uzależniały. Podkreśla też, że anaboliki po pewnym czasie zażywania uszkadzają układ odpornościowy, kostny, źle wpływają na krążenie, powodują destrukcję układu nerwowego.

Sposób na dopalacze
W ogólnopolskich mediach co jakiś czas możemy przeczytać doniesienia o tym, że rząd albo lokalne władze szukają sposobu na zwalczanie sklepów z dopalaczami – wielu specjalistów, lekarzy, terapeutów uzależnień przestrzega bowiem przed nimi. Kontrole skarbowe, czy sanepidu – szukano różnych metod na dopalacze. Wygląda na to, że w Wyszkowie póki co na ten temat panuje cisza. Miejscowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologidzczna nie prowadziła żadnych kontroli.
Wyszkowska policja sprawy funkcjonowania w Wyszkowie sklepów z dopalaczami nie chce komentować.
− Obiekty, które pojawiły się w Wyszkowie pozostają w zainteresowaniu policji – poinformowała nadkom. Anna Jaworska.

Red.

Co to są dopalacze?
Dopalacze to popularna nazwa niektórych substancji odurzających. Ich sprzedaż lub mieszanek odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych sklepów, które oferują całą gamę produktów – od literatury związanej z narkotykami, po akcesoria (fajki wodne, fajki, fifki) po rozmaite substancje pochodzenia naturalnego (zioła i ich mieszanki) oraz syntentycznego. W asortymencie sklepów znajdują się zarówno specyfiki o działaniu stymulującym, relaksującym, ale i psychodelicznym oraz halucynogennym.

Komentarze

Zapłacimy za błąd...
Dodane przez Squart, w dniu 08.08.2010 r., godz. 05.28
Już wkrótce możemy ponieść katastrofalne straty za błąd jakim była delegalizacja marihuany... Konopie - marihuana są mało szkodliwe, mniej niż alkohol i tytoń, co potwierdziły badania WHO z 1997r. Dopalaczy nikt nie zbadał, nikt nie gwarantuje, że nie powodują one poważnych mutacji genetycznych, nowotworów lub chorób psychicznych... W końcu są przecież nie do spożycia.....
relaks
Dodane przez heavy objeckt, w dniu 08.08.2010 r., godz. 05.30
a co tu komentowac."Wyszkowska policja sprawy funkcjonowania w Wyszkowie sklepów z dopalaczami nie chce komentować ".
POZYTYW
Dodane przez Piotr, w dniu 08.08.2010 r., godz. 05.31
Zgadzam sie z powyższym, zalegalizować marihuanę. Wydawać koncesję na sprzedaż i uprawę. Narzucić akcyzę. Zysk dla państwa, nie tylko z powyższych podatków. Znika problem kosztownej walki z marihuaną. Ogólne przyzwolenie może i zwiększy liczbę uzależnionych, ale w drodze naturalnej selekcji będziemy mieli więcej miejsc pracy "Same superlatywy"
Dopalacze
Dodane przez Roman, w dniu 08.08.2010 r., godz. 05.32
Jedyny sposób to obrzucenie kamieniami takich sklepów. Trzeba interweniować w tak samo szkodliwy:)
popieram dopalacze
Dodane przez Romanek, w dniu 08.08.2010 r., godz. 05.33
jesli ktos ma chec tego sprobowac to niech próbuje tylko najważniejsze zeby robił to z głowa ! :)to w zupelnosci wystarczy.
pale
Dodane przez palacz, w dniu 08.08.2010 r., godz. 05.34
pale bede palił sklepy sa potrzebne
Dodane przez shr88, w dniu 09.11.2010 r., godz. 15.42
do gazu z tymi pajacami

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl