Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona



Hołd dla ofiar Zagłady

(Zam: 30.06.2021 r., godz. 10.56)

Instytut Pileckiego 25 czerwca zorganizował uroczystość oddania czci ofiarom Zagłady przy nowo oznaczonej mogile obok cmentarza parafialnego w Porębie Średniej.



W symbolicznej uroczystości wzięli udział m.in. rabin Michael Schudrich, ksiądz proboszcz Andrzej Grzybowski, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski oraz wójt gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski.

Instytut Pileckiego realizuje program „Zawołani po imieniu”, poświęcony Polakom mordowanym przez Niemców za pomoc Żydom. W konsekwencji prowadzonych badań Instytut dociera do miejsc, których lokalna społeczność pamięta o istnieniu mogił żydowskich, do tej pory nieoznaczonych. W tym dziele współpracuje z Fundacją Zapomniane, której misją jest identyfikowanie i oznaczanie anonimowych grobów ofiar Holokaustu.

W czerwcu 2019 roku we wsi Poręba-Kocęby Instytut „zawołał po imieniu” Piotra Leszczyńskiego i Antoniego Prusińskiego, którzy zostali zamordowani za pomoc ukrywającemu się w lesie, nieznanemu dziś z imienia, Żydowi.

Po analizie zeznań przez Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich, złożonych kilkadziesiąt lat temu przez mieszkańców Poręby oraz po rozmowie z mieszkańcami zweryfikowano potencjalne miejsce pochówku kilkorga Żydów zamordowanych przy innej okazji przez niemieckich żandarmów, najpewniej w styczniu 1943 r. Dzięki współpracy z Fundacją miejsce to zostało oznaczone. Stanęła na nim drewniana macewa, która stanowi pierwszy krok do trwałego oznaczenia mogiły, kolejnego śladu zbrodniczej okupacji niemieckiej.

W ramach programu „Zawołani po imieniu” Instytut Pileckiego wydobywa z niepamięci historie Polaków, którzy za ratowanie Żydów od Zagłady zapłacili życiem własnym i swoich najbliższych. Program łączy badania naukowe, edukację historyczną i różnorodne działania w obszarze kultury pamięci. Nazwa przedsięwzięcia nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”, w którym poeta wzywa do precyzyjnego oszacowania liczby ofiar „walki z władzą nieludzką”.
Instytut Pileckiego rozpoczął program w Sadownem 24 marca 2019 roku, w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Oprac. J.P.
Źródło: branszczyk.pl







Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta