Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 grudnia 2024 r., imieniny Honoraty, Zenona



Na edukację i infrastrukturę

(Zam: 01.10.2020 r., godz. 08.47)

Działania edukacyjne, wymianę ponad 3000 opraw oświetlenia ulicznego na LED, powstanie nowych terenów zieleni, montaż zbiorników na wody opadowe, budowę kolejnych dróg dla rowerów przewiduje projekt, który przygotował Urząd Miejski. O dofinansowanie działań samorząd ubiega się w ramach tzw. funduszy norweskich.



„Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków w Wyszkowie” - taki tytuł nosi wniosek o dofinansowanie, a jego celem jest pozyskanie pieniędzy na działania związane z ochroną środowiska. Gmina Wyszków ubiega się o środki z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, tzw. środków norweskich.
Działania edukacyjne mają być poświęcone zmianom klimatu, ich skutkom i możliwościom ich ograniczania. Projekt poza kampanią informacyjną opartą na czterech blokach tematycznych (zielona infrastruktura, błękitna infrastruktura, niska emisja, efektywność energetyczna) przewiduje szereg działań edukacyjnych, w ramach których przewidziane są:
- strona internetowa, na której mieszkańcy znajdą nie tylko informacje o projekcie, ale wiele przydatnych informacji związanych ze zmianami klimatu,
- pakiet konkursów tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych,
- warsztaty i szkolenia,
- opracowanie materiałów edukacyjnych (np. możliwość sprawdzenia jakości gleb i dostosowanych do nich roślin)
- zapoznanie się z dobrymi praktykami Norwegian Institute of Bioeconomy Research (NIBIO) oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
- możliwość skorzystania z porad specjalistów.
W realizację działań ma być zaangażowanych zostanie wiele podmiotów (PWIK sp. z .o.o., przedszkola, szkoły, samorząd, Rada Seniorów, sołtysi).
Wśród zaplanowanych inwestycji są:
- wymiana ponad 3000 istniejących w mieście opraw oświetlenia na oprawy typu LED,
- powstanie nowych terenów zieleni i zieleni przyulicznej,
- zagospodarowanie wód opadowych poprzez montaż zbiorników przy gminnych placówkach oświatowych,
- budowa kolejnych dróg dla rowerów,
- wprowadzenie nowych, dotychczas niewykorzystywanych w naszym mieście, form zieleni miejskiej w postaci zielonego przystanku, zielonych ogrodzeń czy też parków kieszonkowych,
- montaż w mieście tabliczek zawierających ciekawostki tematyczne związane ze zmianami klimatu, opracowane przez ekspertów.
Podsumowaniem półtorarocznej realizacji projektu ma być szereg ogólnodostępnych dla mieszkańców publikacji i wydawnictw. Podsumowaniem będzie przygotowanie pakietu propozycji i możliwych do wdrożenia działań, które pozwolą adaptować się do zmian klimatu.
Realizacja projektu planowana jest od stycznia 2021 do czerwca 2022 r. Jego całkowity koszt wyceniono na blisko 7 mln zł, a gmina wnioskuje o 5,8 mln zł.
Gmina pomyślnie przeszła pierwszy etap oceny. Ostateczne wyniki naboru powinny być znane pod koniec roku.
Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta